Ev Yapımı Köpek Şampuanı Nasıl Yapılır

Ev yapımı köpek şampuanı yaparken akılda tutulması gereken en önemli şey, herhangi bir alkol içermemesi gerektiğidir.
Ev Yapımı Köpek Şampuanı Nasıl Yapılır
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvanlarınızı yıkarken kullanabileceğiniz birçok hijyen ürünü süpermarketlerde bulunmaktadır. Bazı ürünler diğer ürünlere göre daha kalitelidir ve ortaya koyduğu sonuçlar birçok farklı faktöre göre değişiklik gösterir. Ancak, her zaman kendi ev yapımı köpek şampuanınızı yapma seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Köpeğinize banyo yapmanız söz konusu olduğunda kendi yaptıkları bir ürünü kullanmayı tercih eden birçok insan bulunuyor. Bunun nedenlerinden biri de bu hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarında ne kullandıklarını tam olarak bilmek istemeleridir.

Mağazadan satın alınan eşyaları tercih etmemelerinin bir başka nedeni de bazen gerçekten verimsiz olmalarıdır. Örneğin, bazı ürünler hayvanınızın kürkünü ve cildini temiz, güçlü ve sağlıklı tutmayı vaat etse de, bu ürünün evcil hayvanınızda olumsuz reaksiyonlar göstermesi çok yaygındır.

Köpeğinizi düzgün bir şekilde temizlemenize yarayan kendi ürünlerinizi evde yapmanız oldukça hızlı ve kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey ülkenizde yer alan sıradan ve ucuz şeyler olacağından bu malzemeleri bulmanız oldukça kolay olacaktır.

Ev yapımı köpek şampuanı yaparken neler kullanılmamalıdır?

Alkol veya alkol içerebilecek herhangi bir ürün, ev yapımı köpek şampuanı yaparken kaçınılması gereken ilk şeydir. Ayrıca parfümlerden ve yapay aromalardan da uzak durmalısınız.

Özellikle insanların kullanımı için tasarlanmış herhangi bir formülü kullanmaktan kaçının. Köpeğinizi insan şampuanı ile yıkamak sahibinin yapabileceği en büyük hatalardan biridir. Buna tek istisna olarak bebekler için kullanılan hafif bir çözüm olan bebek şampuanlarını gösterebiliriz. Bu ürünü dahi kullanırken ürün seyreltilmeli ve çok küçük miktarlarda kullanılmalıdır.

Banyo yapan köpek yavrusu

Köpeğinizi yıkadıktan sonra daima kırmızı lekeler, kurdeşen veya diğer olumsuz reaksiyonların oluşup oluşmadığına dikkat edin. Ayrıca, kürkünün parlak göründüğünden ve normalden daha fazla dökülmediğinden emin olun. Köpeğiniz üzerinde kullandığınız şampuan türünden bağımsız olarak bu kontrolü her daim yaptığınızdan emin olmalısınız.

Yulaf bazlı şampuan

Bu ürün özellikle hassas cilde sahip hayvanlar için mükemmeldir. Bu ürün sıklıkla cilt tahrişleri olan hayvanlar içindir. Bu ürün, kendilerini acımasızca çizen hayvanlar için ve kendilerinde hasar verdikleri noktaları tamir etmek için harikadır. Bu yara bereler, pireleri veya diğer cilt parazitleri yok etmek için yaptıkları aktiviteler nedeniyle ortaya çıkmış olabilir.

Bu formülü yapmak için yarım bardak yulaf ezmesi, yarım bardak karbonat ve yarım bardak soğuk suya ihtiyacınız olacak. İlk önce, bir kasede yulaf ezmesini ve kabartma tozunu karıştırın. Ardından suyu ekleyin. Formül çok yoğun olursa isterseniz yarım bardak su daha ekleyebilirsiniz.

Sık sık yıkanması gereken köpekler için bu yapılan şampuanın kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Bu tür sorunlar kendi alışkanlıkları veya yaşadıkları ortam nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu şampuanı sıkıca kapatılmış bir cam kapta buzdolabında birkaç gün saklayabilirsiniz.

Biberiye aromalı

Rosmarinus Officinalis, daha çok biberiye olarak bilinen bir Akdeniz bitkisidir. Çok hoş bir aromaya sahiptir ve aynı zamanda çok etkili bir mantar ilacıdır. Bu nedenle, sinir bozucu ve tehlikeli pirelerden hızla kurtulmaya yardımcı olabilecek bir bitkidir.

Köpek kovada banyo yapıyor

Köpek dermatiti ile mücadelede oldukça yardımcı olabilecek bu ev yapımı şampuanı yapmak için, iki yemek kaşığı biberiye, yarım bardak elma sirkesi ve bir kalıp parçalanmış renksiz gliserin sabununa ihtiyacınız olacak. Ardından, tüm bu malzemeleri bir litre su ile karıştırın.

İlk önce suyu kaynamaya başlayana kadar ısıtın. Biberiye ekleyin ve 15 dakika bekletin. Ardından, rendelenmiş gliserin sabununu ekleyin. Bunu yavaşça yaptığınızdan emin olun: Topak oluşturmadan çözünmesi için sürekli karıştırmanız gerekir.

Ortaya çıkan ürün çok yoğun olmuşsa bir fincan daha sıcak su ekleyebilirsiniz. Son olarak, elma sirkesini ekleyin ve pürüzsüz bir karışım elde edene kadar her şeyi iyice karıştırın. Ardından, karışımı bir cam şişeye koyun ve kullanmadan önce soğumasını bekleyin.

Hızlı ev yapımı pire şampuanı

Bu formül, pireleri ortadan yok edebilen ev yapımı köpek şampuanı yapımı için çok basit bir tariftir. Hafif bir formüllü bebek şampuanını beş yemek kaşığı yarım bardak elma sirkesi ve bir bardak su içinde eritin.

Üç bileşen iyice karıştırıldıktan sonra ürünü evcil hayvanınız üzerinde kullanabilirsiniz. Köpeğinize uyguladıktan sonra ürünü beş dakika beklettiğinizden emin olun. Bu şekilde, çok daha fazla sayıda pireyi ortadan kaldırabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.