Kedi Yıkamak: Hangi Sıklıkta Yıkamalısınız?

Kediler takıntılı bir şekilde kendilerini temizleme konusunda bir üne sahiptir. Ancak bu, arada bir banyoya ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez. Bugünkü makalemizde bunun ne sıklıkla olması gerektiğini size anlatacağız.
Kedi Yıkamak: Hangi Sıklıkta Yıkamalısınız?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler, kendilerini sürekli ve titizlikle temizlemeleriyle ünlüdür. Bunu genellikle üzerinde küçük diken benzeri oluşumlara sahip ve fırça gibi hareket eden dilleriyle yaparlar. Ancak, bu durum, asla kedi yıkamak aktivitesinden kurtulacağınız, yani kedinizi temizlemek zorunda kalmayacağınız anlamına gelmez. Kedinizi tam olarak ne sıklıkla yıkayacağınızı öğrenmek için, bugünkü yazımızı okumaya devam edin.

Ne düşündüğünüzü biliyoruz: Kediler de sudan nefret etme konusunda bir üne sahiptir. Ama bunun için oldukça iyi bir sebepleri var. Derileri çok hassastır ve su sıcaklığı onu kolayca etkileyebilir. Bu yüzden tavsiyemiz, kedinizi ılık suda yıkamanızdır. Bu, kedinizin banyo yapmaya daha istekli olmasını sağlayacaktır.

İnsanlar bir kediyi yıkamanın iyi bir fikir olmadığını söylerlerdi. Ancak uzmanlar, bunu yaparak onu incitmediğinizi gösterdi. Ancak bu, deneyimden keyif alacağı ve alışması için yine de zamana ihtiyacı olmayacağı anlamına da gelmez.

Kedi yıkamak: kedinizi yavru kedi olduğu zamandan itibaren yıkayın

Kedinize banyo yaptırmayı öğrenmelisiniz.

Kedinizi sosyalleşme dönemine başladığı andan itibaren (2-3 aylıkken) yıkarsanız, sizi yetişkinken yapmaya başlama zahmetinden kurtaracak ve bu çok daha zor olacaktır.

Kedi yıkamak: bazı ırklar diğerlerinden daha kolaydır

Su ile ilgili sorun çıkarmayan tek kedi türü bizim Van kedisidir. Bu cins genellikle banyo yapmaktan hoşlanır. Hemen hemen her tür, hatta sakin olanlar bile, alışık değillerse banyo sırasında agresif davranırlar.

Ancak kedinizi mutlaka çok sık yıkamamalısınız. Bu, cildini koruyan bazı doğal yağları kaybetmesine neden olabilir. Bu yağlar sağlıklı kalmasını sağlayan etkenlerin büyük bir kısmını da oluşturan şey.

Banyo sıklığı

Uzmanlar, kedinizi çok sık yıkamamanın en iyisi olduğunu söylüyor. Bunun tek istisnası, zehirli bir maddeyle temas etmesi gibi, banyonun kesinlikle gerekli olması durumu. Bu durumda, banyo acil bir durum oluşturacaktır ve bir istisna yapabilirsiniz.

Aksi takdirde, kediniz sağlıklıysa ve tüyleri iyi görünüyorsa, normal dil temizliğini yapması yeterli olacaktır.

Bazı uzmanlar kedinizi 5-6 ayda bir yıkamanız gerektiğini söylüyor. Diğerleri bunu 5 haftada bir yapmanız gerektiğini söylüyor. Ancak bir banyodan diğerine kadar geçen süre gerçekten sadece kedinizin derisinin ve kürkünün nasıl tepki verdiğine bağlıdır.

Kedi yıkamak nasıl bir süreç?

Kedinizi yıkarken bahçe eldivenleri kullanmak en iyisidir. Bu, siz onu yıkamaya çalışırken kedinizin saldırganlaşması durumunda sizi koruyacaktır. Eldivenler ayrıca kediyi daha iyi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Diğer önemli ipuçları

Kedi yıkamak için gerekli ekipmanlar.
  • Küvetin zeminine bir bez veya kaymaz bir paspas koyun. Bu şekilde kediniz pençelerini bu paspasın içerisine saplayabilir ve böylelikle kendisine veya size zarar veremez. Bunu yapmak, aynı zamanda etrafta kaymasını ve korkmasını önleyecek ve bu da yıkamayı daha da kolaylaştıracaktır.
  • Kulaklarına su girmemesine dikkat edin. İsterseniz bundan kaçınmak için kulak tıkacı kullanabilirsiniz. Su üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayacak bir sürahi veya hortum da kullanabilirsiniz.
  • Yıkamaya başladığınızda sakin olmalısınız. Kediniz duygularınızın farkında olacaktır ve stresliyseniz, o da strese girebilir.
  • Banyoya başlamadan önce kedinizin tırnaklarını kesmeniz en iyisidir. Bu, size veya kendine zarar verme olasılığını azaltır.
  • Kedinizi banyoya sokarken de çok hassas olmalısınız. Onu almanın en iyi yolu, bir elini boynuna diğerini vücudunun altına koymaktır. Bunu yaparken sizi çizmemesi için onu sizden uzak tuttuğunuzdan emin olun. Kedinizi küvetin veya banyo teknesinin zeminine çok yavaş ve nazikçe bırakın.
  • Siz yıkamaya başlamadan önce kedinin içerisinde bulunduğu alana alışmasına izin verin. Bu, daha az ürkek ve daha sakin olmasına yardımcı olacaktır.
  • Kedinizin kürkü için özel bir şampuan kullanmalısınız. Köpek veya insan şampuanı kullanmak çok iyi bir tercih değildir – kürkünün farklı şampuanlara ihtiyacı vardır.
  • Sabun kullanmanız gerekliyse, çok yüksek oranda nötr çeşitlere en yakın olanı kullanın. Ancak yine de dikkatli olun, sabun tahriş, tüy dökülmesi ve kaşıntı gibi bazı olumsuz yan etkilere neden olabilir.
  • Banyodan sonra da kedinize bir çeşit ödül vermelisiniz. Bu şekilde, banyo zamanı ile olumlu bir ilişkisi olacak ve banyo sadece daha kolay ve daha keyifli hale gelecektir. Banyo sırasındaki ödülleriniz onun için ne kadar lezzetli ve sağlıklı olursa o kadar iyidir!

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • de Pedro, J. (2006) Higiene de perros y gatos. Farmacia profesional, 20(10), 68-71.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.