Köpeklerde Kötümserlik Tehlikelidir

Kötümserliğin hayatımız çok olumsuz etkileri olabilir. Bununla birlikte, köpeklerde kötümserliğin de tehlikeli olabileceğini hiç düşünmemişsinizdir.
Köpeklerde Kötümserlik Tehlikelidir

Son Güncelleme: 12 Ağustos, 2020

İşte sizin için tamamıyla köpeklerde kötümserlik ile ilgili bir hikaye.

Bir çiftçi, köpeği ve tavşanını birbirleri ile yarıştırmak istemiş. Bir kemik ve bir havuç saklamış. Tavşan kazıp kazıp dururken, köpek kemiği bulmanın ne kadar zor olabileceğini düşünerek olduğu yerde durmuş.

Bunun yanı sıra, tavşanın gözü korkmamış. Kazdığı her yeni delik ile havuca daha da yaklaştığını düşünmeye devam etmiş.

Bu sırada köpek kendi için üzülmeye devam etmiş. Öte yandan tavşan, kazacak başka bir yer bulamamış ve koku yetisini kullanmaya başlamış. Bunu yaptıktan sonra, hem kemik hem de havucu bulmayı başarmış.

Peki nerede olduklarını biliyor musun? Tam da köpeğin altında! Eğer kendi kötümserliği onu geride tutmasaydı, güçlü içgüdülerini kullanarak ödülü hemen bulabilirdi.

Bu sadece hayvanların nasıl kötümserlik gibi farklı ruh hallerinde olabileceğini gösteren kötümser bir köpeğin hikayesiydi. Bu tavır köpekler için zararlıdır ve şimdi size bunun sebebini açıklayacağız.

İyimser köpekler ve kötümser köpekler

Uzmanlar Sydney’de köpeklerin gerçekten kötümser olup olamayacağını öğrenmek için bir çalışma yaptılar ve bunun doğru olduğunu gördüler. Deneyde iki farklı müzikal tını kullandılar. Bu iki farklı tını, 40 farklı köpek cinsine belirli bir sesi duyduklarında ödül olarak su yerine süt alacaklarını göstermek için kullanıldı.

Bu tınıları iki oktav ile ayırdılar yani oldukça farklılardı. Hayvanlar bu iki tını arasındaki farkı öğrendiklerinde, uzmanlar deneye başladı.

Köpeklerden bazıları onlara ödülü veren tınıyı hızlıca etkinleştirdiler. İlk yaptıklarında işe yaramasa da, sonrasında defalarca denemeye devam ettiler.

Uzmanlar bu köpekleri iyimser köpekler olarak adlandırdı çünkü denemeye devam ettiklerinde daha çok süt elde edeceklerine inanıyorlardı. Bununla beraber, tınıyı ilk kez çaldıklarında sütü alamayınca pes eden diğer köpekler de vardı. Bunun bir sonucu olarak, uzmanlar bu köpekleri kötümser köpekler olarak adlandırdı.

Araştırmacılara göre ‘kötümser köpekler başarısızlıkları yüzünden iyimser köpeklere göre daha çok stres oldular. Devam etmek istemediler ve tekrar denemeye tenezzül etmediler. Bu süreçte, iyimser ve ısrarcı olan köpekler devam ettiler.’

Bununla beraber, çalışmada yer alan araştırmacılar kötümser köpeklerin mutsuz olduğuna inanmıyorlar. Bunun yerine, sadece rutinlerine çok alışık olduklarını ve bu rutini bırakmak istemediklerini düşünüyorlar. Bu durumun yanı sıra, köpekleri yeni bir şeyler denemeye cesaretlendirmenin önemini de vurguluyorlar.

Köpeklerde kötümserlik mi yoksa gerçekçilik mi?

Birisi kötümser bir şey söylediğimizde bunu belirtirse şu şekilde cevap verebiliriz: ‘Kötümser değilim, gerçekçiyim.’ Bu köpekler için de geçerli midir?

Marck Bekoff tam da bu konuştuğumuz konu üzerine bir başka çalışma yapmıştır. Çalışmasında, süt aramayı bırakan köpeklerin kötümser değil ama basitçe gerçekçi olduğu sonucuna ulaşmıştır. Basit bir şekilde süte ulaşamayacaklarını fark etmişlerdir.

Kötümserlik tespit edilen bir köpek, işin ucunda bir ödül olsa bile, hiçbir bir aktivite için herhangi bir ilgi göstermeyecektir. Bekoff kötümser köpeklerin, özellikle de yavruyken istismar mağduru olmuşların, varlığını reddetmez.  Bununla birlikte, bu davranışın değiştirilmesinin de oldukça mümkün olduğunu onaylamaktadır.

Kötümser bir köpek nasıl davranır?

Kötümser ve mutsuz bir köpek

Kötümser bir köpek bunalımda olan bir köpeğe çok benzeyebilir ve şu davranışları gösterecektir:

  • Aşırı uyku
  • Uzun süre periyotları boyunca etrafta uzanma
  • Hiçliğe bakıp durma
  • Oyun oynamak istememe
  • Uyarıcılara yanıt vermeme

Köpeklerde kötümserliğin bazı belirtileri vardır. Tam anlamıyla mutsuz olmadıklarını söyleyen çalışmalar olsa da, gerçek şu ki, kesinlikle daha mutlu olabilirlerKötümser bir köpek hayattan ya da aldığı sevgiden keyif almaz. 

Bu sebepten dolayı onu yeni şeyler yapmaya ve yeni tecrübeler yaşamaya cesaretlendirmek çok önemlidir. Bunu tam olarak nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız da bir eğitmen ya da köpek psikologuna danışmak da iyi bir fikir olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Depresyon Belirtileri
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Depresyon Belirtileri

Köpeklerin depresyona girmesinin birkaç nedeni vardır. Sahipleri asıl nedeni belirlemek ve yardımcı olmak için davranışlarını gözlemlemek zorundadır.