Köpeklerde Depresyon: Önlemenin Yolları ve Tedavisi

Köpeklerin aynı insanlar gibi depresyona girebileceklerini biliyor muydunuz? Köpeklerde depresyon, bunu önlemenin yolları ve tedavisini anlatıyoruz.
Köpeklerde Depresyon: Önlemenin Yolları ve Tedavisi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Depresyon köpeklerde gerçeken görülen bir durumdur. Evet, tıpkı insanlar gibi köpekler de depresyona girebilir. Maalesef depresyon bugünlerde çok yaygın bir rahatsızlıktır ve bu konuda birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sayesinde, köpek depresyonu ile ilgili edinilmiş çok ilginç veriler bulunmaktadır.
İlginçtir ki, köpek depresyonu insan depresyonundan çok da farklı değildir. İnsanın en iyi arkadaşı olan bu empatik hayvan, çok benzer şekilde acı çeker.

Köpeklerde Depresyonu Önleme

Evcil hayvanlarımızda bu tür zihinsel patolojileri önlemek tamamen mümkündür. Uzmanlar, hayvanların iyi davranış alışkanlıkları geliştirmelerini desteklemenin iyi olduğunu söylüyor. Anksiyete ve depresyon gibi bozuklukları önlemenin en iyi yolu budur. Bir köpek belirli tavırlar sergilediğinde, duygusal ve fiziksel ihtiyaçları açısından bir çocuğa benzetilebilir. Köpeğin bu ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır.

kaldırımda yatmış mutsuz köpek depresyon

Basit şeylerle başlamak her zaman en idealidir. Köpeğinizin uygun yaşam koşullarına sahip olması gerekir. Sağlıklı yiyecek, temiz su, oyun zamanı, diğer hayvanlarla sosyalleşmek gibi temel ihtiyaçları vardır. Hayvan kendini rahat ve hayatından memnun hissetmelidir. Aslında, köpeklerde depresyonu önlemek oldukça kolaydır.

Boş zaman

Eğlenceli aktiviteler ve sosyalleşmek evcil hayvanlar için temel ihtiyaçlardır. Köpeğinizin büyüklüğüne bağlı olarak, günde bir veya üç kez dışarı çıkması gerekecek – ve bu sadece tuvalet ihtiyacı için olmayacak! Bir yürüyüş sırasında köpek egzersiz yapabilir, sosyalleşebilir, eğlenebilir ve duyularını kullanarak keşifler yapabilir.
Psikolojik faktörler de eşit derecede önemlidir. Köpeğin her zaman duygusal uyaranlara ihtiyacı olacaktır. Onunla oynamak, onunla konuşmak ve onun dikkatini çekmek, bunu yapmanın temel yollarıdır. Aynı şekilde, hayvan ailesi tarafından sevildiğini ve değer gördüğünü de hissetmelidir. Çoğu köpeğin yalnızca insanlarla bir arada yaşadığını unutmayın. Bazen başka bir türle yaşamaya uyum sağlamak zor olabilir.
Hayvanın yalnız başına çok fazla zaman geçirmediğinden emin olun. Anksiyete ve depresyon bozukluklarının oluşmasının nedeni bu olabilir. Köpekler, insanlardan bile daha sosyal hayvanlardır. Bir eşlikçileri olmadan çok uzun süre tek başlarına kalırlarsa üzülürler ve cesaretleri kırılır. Bu ilk belirtilerden sonra depresyona gireceklerdir.

Köpeklerde depresyon tedavisi

Köpeğiniz zaten depresyondaysa hemen harekete geçin, çünkü bu hastalık köpekleri insanlarda olduğu gibi etkiler. Bununla birlikte, köpekler üzerinde daha kötü sonuçları olabilir çünkü köpekler çok daha hassastırlar. Saldırganlık, korku, üzüntü, coşku ve çok daha fazla duyguyu farklı şekilde deneyimlerler. Duyguları yoğun bir şekilde hisseden özel varlıklardır.

Köpeğin davranışlarında herhangi bir değişiklik fark ederseniz, bir etoloğu ziyaret etmek iyi bir fikir olabilir. Etolog, hayvan davranışında uzmanlaşmış bir profesyoneldir. Mevcut duruma göre köpek depresyonu için uygun tedaviyi önerebilir. Tedavi normalde hayvanın alışkanlıklarını değiştirmeyi içerir.

Köpek depresyonunu tedavi etmek, belirli davranış değiştirme tekniklerini içerir. Uzman, hayvanın ev ortamını ziyaret ederek, durum hakkında daha net bir fikir edinebilir. Bununla birlikte, tedavi süreci, özellikle evcil hayvanın sahibinin sabırlı olmasını gerektirir.

Olumlu Pekiştirme

Olumlu pekiştirme, çok iyi sonuçlar veren bir tekniktir. Hayvan için uyarıcı içeren bir takviye içerir. Ödüller, ilgi ve şefkat göstererek hayvana iyi alışkanlıklar kazandırılmaya çalışılacaktır. Etolog, hayvan sahibinin de tedaviye dahil olabilmesi için ona gerekli rehberliği gösterecektir.

depresyon tedavisi gören köpek

Daha ağır vakalar için antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar kullanılan multimodal terapi gibi başka teknikler de vardır.  Ancak, bu tür bir çözüm yalnızca son çare olmalıdır. Önce hayvanınızın davranış alışkanlıkları üzerinde çalışmalısınız.

Alternatif terapiler

Dikkate alınan başka modern alternatif terapiler var. Homeopati, Bach çiçekleri ve akupunktur bunlardan birkaçıdır. Her durumda, hayvanı durumunu değerlendiren ilk kişi veteriner hekim olmalıdır.
Köpekler genellikle davranışsal terapilere iyi yanıt verirler. İnsanlarda durum böyle değildir. Hayvanın daha hassas ve sezgisel olması, duygusal bozukluklarının tedavisini kolaylaştırır. Bilindiği kadarıyla, çok az köpek depresyon vakası ölümle sonuçlanmıştır. Yine de her zaman tetikte olmalı ve köpeklerde depresyon tedavisi için mümkün olan en kısa sürede harekete geçmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.