Bu köpek "Katiline" Dikkat Edin: Can Sıkıntısı

Köpeğin kendi doğasına has olan şeyler, onların hayatlarını ilginç kılan ve onları canlı ve mutlu tutan şeylerdir. Bunları yapmamak, köpekler için çok tehlikeli bir şeye yol açabilir: can sıkıntısı.
Bu köpek "Katiline" Dikkat Edin: Can Sıkıntısı

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2021

Çoğu insan köpeklere insanlarmış  gibi davranmakta ısrar etse de onlar köpektir. Hepimiz hayvanları sevmek ve onlara kalbimizde ve evimizde özel bir yer vermekten yanayız. Ama bu konuda aşırıya kaçarsanız, bir köpek kendi doğasına uygun davranmayı unutabilir veya bunu ihmal edebilir, bu da can sıkıntısına sebebiyet verir.

Köpeğin kendi doğasına has olan şeyler, onların hayatlarını ilginç kılan ve onları canlı ve mutlu tutan şeylerdir. Bunları yapmamak, köpekler için çok tehlikeli bir şeye yol açabilir: can sıkıntısı.

Köpeğin can sıkıntısını önlemek için ne yapmak gerekir?

canı sıkılmış yatan köpek

Bir köpek, bilinçsizce bile olsa içgüdülerinin ve doğasının ona yapmasını söylediği şeyi yapmalıdır. İşte bazıları:

  • Bir köpeğin koşması gerekir. Koşmak onların endişelerini ve streslerini giderir ve adrenalini artırır. Büyük ya da küçük fark etmeksizin, bir köpeğin koşması gerekir. Köpeğinizi bir bebek arabasıyla gezdirmek çok hoş, ancak bunu yaptığınızda ondan bir hakkını çaldığınızı unutmayın: hareket etme hakkı.
  • Bir köpeğin kazması gerekir. Biz köpek sahipleri için, sonrasında onları yıkamak zorunda kaldığımız için kazı yapmaları can sıkıcıdır. Ancak bu, içgüdüsünün ona yapmasını söylediği bir şeydir. Bunu yapmasını yasaklamak, karakterinin bir kısmını elinden almak olur.
  • Bir köpeğin yuvarlanması gerekiyor. Köpeğinizin sizinle oynadıktan veya koştuktan sonra yerde yuvarlandığını gördünüz mü? Bu belki de hoşunuza gitmese de, bunu yaptığında ne kadar mutlu olduğunu fark ettiniz mi? Bu onun kim olduğunun bir parçası; yerlerde yuvarlanmasına izin verin.
  • Bir köpeğin diğer köpekleri koklaması gerekir. Kimse köpeğinin diğer köpeklerin arkasından onları kokladığını görmekten hoşlanmaz. Ama aslında bu, vücut dillerinin gerekli bir parçasıdır. Türlerinin diğer üyeleri ile ilişkilerini doğrudan etkiler.
  • Bir köpeğin seks yapması gerekir. Erkek bir köpeğin kızgınlık döneminde dişi bir köpeğin peşinden koşması normaldir. Dişi bir köpeğin de kızgınken seks yapmak istemesi normaldir. Aynı insanlar gibi onların da cinsel ihtiyaçları vardır. Yavru bir köpek istememeniz anlaşılabilir olsa da, köpeğinizi kısırlaştırmadan önce en az bir kez seks yapmasına izin vermelisiniz.

Bunlar ve diğer pek çok şey köpeğinizdeki can sıkıntısını önlemeye yardımcı olabilir. Bunlar, tüm köpeklerin yaptığı ve yapmaya devam etmesi gereken normal şeylerdir. Unutmayın ki, can sıkıntısı ölümcül olabilen bir problemdir.

Can sıkıntısı köpeğinizi nasıl öldürebilir

Can sıkıntısı köpeğinizi nasıl öldürebilir? Fiziksel ölümden değil, ruhsal ölümden bahsettiğimiz açıktır. Köpeğiniz, bir köpek gibi davranmayı bırakabilir ve bunun yerine kendi doğasına hiç uygun olmayan bir şeye dönüşebilir. Bununla birlikte, köpeğinize iyi bakmazsanız fiziksel ölümle de sonuçlanabilir. Can sıkıntısı, evcil hayvanlarda birçok sağlık sorununa neden olabilir.

köpeklerde can sıkıntısı

Bunlar sadece bazıları:

  • Üzüntü. Köpeklerimizin, arkalarını koklamalarını sevmediğimiz için diğer köpeklerle etkileşime girmelerini engellediğimizde ya da aşırı korumacı olduğumuzda, aslında onların türlerinin diğerleriyle birlikte olma fırsatlarını ellerinden almış oluyoruz. Tıpkı bizim gibi, onlar da arkadaş istiyorlar. Gerçekçi olalım; köpeğiniz sizi seviyor, ancak hayatını tamamen doldurmaya yetmiyorsunuz. Diğer köpeklerle etkileşime girmesine izin verin yoksa bu durum onu üzülebilir.
  • Depresyon. Bir köpek yapmak istediğini yapamadığında depresyona girebilir. Bu da bütün gün uzanıp ve uyumaktan başka bir şey yapmak istememesine neden olabilir. Eğer daha önce depresyona girdiyseniz muhtemelen siz de zamanın daha çabuk geçmesi için sadece uyumak istediniz. O yüzden bu konuda dikkatli olun ve köpeğinizin depresyona girmesini önleyin; çünkü yemeyi ve içmeyi bırakması ölümüne bile sebep olabilir..
  • Stres ve kaygı. Yaptığı her şey için azarlanan sıkılmış bir köpek stresli ve endişeli hale gelebilir. Bu da ikinizin de hayatını zorlaştıracak davranışsal sorunlar yaratabilir.

Köpeğinizi severken lütfen ona bir insanmış gibi davranmayın ve bir köpek olarak kalmasına izin verin! Can sıkıntısının onun içgüdülerini öldürmesine izin vermeyin. İlginizi çekebilir ...

Neden Köpeklere İnsanmış Gibi Davranmak İstismar Sayılır
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Neden Köpeklere İnsanmış Gibi Davranmak İstismar Sayılır

Evcil hayvanlarımıza duyduğumuz sevgi zaman zaman dengeyi yitirmemize ve aşırı sevgi gösterisinde bulunmamıza sebep olabilir.