Kuru Köpek Maması : Uzak Durmak İçin 4 Neden

Kuru gıdalar köpeğiniz için ne kadar zararlı?
Kuru Köpek Maması : Uzak Durmak İçin 4 Neden
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Son yüzyıl içerisinde, evcil hayvan yem çeşitleri önemli ölçüde değişim gösterdi. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce, ticari amaçla üretilen bir kuru köpek maması metal veya cam bir kapta satılırdı.

İkinci Dünya Savaşı başladığında, her iki hammadde de, öncelikle silah ve mühimmat üretimi yapmak için kullanılmaya başlandı. Bunun sonucunda da, konserve köpek maması üretimi azaldı ve bu ürünün yerini işlenmiş kuru mama aldı.

Bu kuru mama çeşitleri, insanların tüketmesinin uygun olmadığı et parçalarının kullanıldığı ve oldukça kötü bir kalite seviyesine sahip ürünlerdi. Bu kuru gıdalar, genellikle sadece büyük şehirlerde veya geniş tarım alanlarında mevcuttu. Kırsal yerleşim yerlerinde, sahipleri köpeklerini, akşam yemeklerinden artan yiyeceklerle besliyordu.

Bu durum, evcil kedi ve köpek sayısının önemli ölçüde artmaya başladığı seksenlere ve doksanlara kadar devam etti. Sonuç olarak, bu dönem geldiğinde, evcil hayvan maması sanayii, evcil hayvan sahiplerinin talep ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere, standartlarını yükseltmek zorunda kaldı.

Kuru köpek maması: aralarından bazıları diğerlerinden daha iyi

Kuru gıdaların evcil hayvanlarınız için en kötü seçenek olduğunu söyleyemesek de, bazı kuru mama türlerinin diğerlerinden daha kötü olduğu bir gerçek.

Kabından mama yiyen bir köpek.

Yüksek kaliteli hayvan gıdaları genellikle oldukça pahalı olacaktır. Bununla birlikte, her konuda olduğu gibi, yüksek bir fiyat, kalitenin garantisi değil. Daha açık ifade etmek gerekirse, düşük kaliteli gıdalar üreten, ancak bu ürünlerin tanıtımı için binlerce dolar harcayan bazı köklü markalar da var.

Yüksek miktardaki tahıllar

Köpekler, doğaları gereği etobur canlılar, yani, et onlar için ana enerji kaynağı. Bununla birlikte, gelişim gösterdikçe ve evcilleştikçe, köpekler diğer gıda türlerini de tolere edebilir hale geldi.

Genel olarak ifade edecek olursak, kuru köpek maması, yüksek konsantrasyonlarda buğday, mısır ve soya proteinleri içerir. Bu bileşenlerden ne kadar çok kullanırlarsa, üreticiler, maliyetleri o kadar aşağı çekebiliyorlar. Ancak, tabii olarak bu, genel anlamda, tüketicileri aldatmak ve akıllarını karıştırmak demek.

Tüketicilerin geneli, evcil hayvanlarını sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına tabi tuttuklarını düşünür. Örneğin, bazı ürünlerin üzerinde “organik tavukla yapılmış” gibi etiketler görebilirsiniz. Fakat, daha yakından incelerseniz, genellikle bu tavukların, kullanılan malzemenin sadece küçük bir yüzdesini oluşturduğunu fark edeceksiniz.

Yüksek miktarda tahıl kullanılması, ortaya, evcil hayvanınızın mide ve sindirim sisteminde genişlemeye (gastrik dilatasyon) yol açmak gibi çeşitli riskler çıkarabilir.

Ürünlerin işlenmesi, besin değerlerini yok ediyor

Daha uzun bir raf ömrü sağlamak için, ticari köpek mamaları, ekstrüzyon adı verilen bir işleme tabi tutuluyor. Bu işlem sırasında, kullanılan makineler, basınç ve sıcaklıktaki değişimler yoluyla kuru mamayı sıkıştırır ve içeriğindeki suyu veya sıvıyı buharlaştırır.

Bu süreç, az ya da çok, üretimdeki kuru mamanın içindeki besinlerin önemli bir miktarını yok eder. Bazen üreticiler, hayvanın vücudundaki besin emilimi sürecinin düzgün çalışmasını sağlayabilmek için de katkı maddeleri kullanıyor. Bu nedenle, kuru mamalar, bileşenlerdeki doğal minerallerin çoğu ekstrüzyon işlemi sırasında kaybolduğundan, daha yüksek konsantrasyonlarda sentetik eser elementler içerebilirler.

Bunun anlamı, kısaca, kuru köpek mamaları ultra-işlenmiş ürünlerdir. Tabii olarak, bazı kuru mamalar diğerlerinden daha kaliteli olacaktır. Ancak, hiçbir kuru mama, hiçbir şekilde, taze ve doğal bileşenlerden oluşan dengeli bir diyetle karşılaştırılamaz.

Kuru köpek maması ve diş sağlığı

Son yıllarda yürütülen çalışmalar, sadece kuru gıdalardan oluşan bir beslenme düzeninin köpeğinizin diş sağlığı üzerinde de olumsuz etkisi olabileceğini göstermekte.

Son dönemde yaygın olan düşüncenin aksine, kuru yiyecekler aslında dişlerdeki plağı azaltmaya yardımcı olmaz. Tam tersine, çiğ kemik, köpeklerde diş plağını ortadan kaldırmanın tek ve en sağlıklı doğal yoludur.

Kemik köpekler için çok faydalı

Bazı çalışmalara göre, köpeğinize iki haftada bir on dakika süresince çiğ kemik vermek plağı azaltmaya ve ağız sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • H. de Animales, (2010). Guías para la evaluación nutricional de perros y gatos de la Asociación Americana Hospitalaria de Animales (AAHA). J Am Anim Hosp Assoc46(4).
  • Gaviria Arango, J. (2016). Alimentación general y especializada para mascotas en una empresa productora de alimentos balanceados para animales (Doctoral dissertation, Corporación Universitaria Lasallista).
  • Logan, E. I., Finney, O., & Hefferren, J. J. (2002). Effects of a dental food on plaque accumulation and gingival health in dogs. Journal of veterinary dentistry, 19(1), 15-18.
  • Marx, F. R., Machado, G. S., Pezzali, J. G., Marcolla, C. S., Kessler, A. M., Ahlstrøm, Ø., & Trevizan, L. (2016). Raw beef bones as chewing items to reduce dental calculus in Beagle dogs. Australian veterinary journal, 94(1-2), 18-23.
  • Raghavan, M., Glickman, N. W., & Glickman, L. T. (2006). The effect of ingredients in dry dog foods on the risk of gastric dilatation-volvulus in dogs. Journal of the American Animal Hospital Association, 42(1), 28-36.
  • Tran, Q. D., Hendriks, W. H., & van der Poel, A. F. (2008). Effects of extrusion processing on nutrients in dry pet food. Journal of the Science of Food and Agriculture, 88(9), 1487-1493.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.