Köpeğin Dişlerini Fırçalamak – Yaygın Yapılan 6 Hata

Köpeğinin dişlerini fırçalamanın ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir şey olsa da, bunu düzgün uygulayan bir sahibi olan şanslı köpeklerin sayısı oldukça az. 
Köpeğin Dişlerini Fırçalamak – Yaygın Yapılan 6 Hata
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğin dişlerini fırçalamak çok önemli bir konudur çünkü çürük, diş eti iltihabı ya da ağız kokusu gibi sorunlar insanlarda nasıl normal ya da kabul edilebilir bir şey değilse köpekler için de aynısı geçerlidir. Köpeklerde diş sağlığının asla ihmal edilmemesi gerektiğini en başından vurgulamamız gerekiyor. Eğer köpeğiniz varsa, başına gelebilecek hastalıkların önüne geçmek adına onun doğru bakımı için neler gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Bununla birlikte diş fırçalamak, daha ciddi ve pahalı müdahalelere olan ihtiyacı azaltacak bir alışkanlıktır. Bu yüzden bugünkü yazımızda, insanların köpeğinin dişlerini fırçalarken yaptığı en yaygın 6 hatadan bahsedeceğiz.

1. Köpeğin dişlerini fırçalamak için yanlış malzemeler seçmek

Köpeğinin dişlerini fırçalayanların çoğu köpekler için özel yapılan diş fırçası ve macunu kullanır. Bu macunlar köpeklere lezzetli gelecek tatlarda yapılır. Fakat asıl önemli konu, köpeğinizin ağzına uygun doğru diş fırçasını bulmaktır.

Öncelikle, insanlar için üretilen diş fırçalarını asla kullanmamalısınız. Köpeğin a ğzının şekline ve boyutuna bakarak en uygun diş fırçasını doğru seçmelisiniz. Örneğin, Chihuahua ile İngiliz bulldog cinsi köpeklerde kullanılması gereken diş fırçaları tamamen farklı olmalıdır.

Piyasada çok fazla çeşit diş fırçası ve macunu olduğu için veterinerinizden tavsiye almak en mantıklısı olur. Ayrıca köpeğin dişlerini nasıl fırçalayacağınızı da size o gösterecektir.

2. Köpeğin dişlerini fırçalamak için sadece diş macunu yeter diye düşünmek

köpeğin dişlerini fırçalamak için doğru fırça

Bizim kullandığımız diş macunlarının, köpekler için uygun olmamanın dışında, onların nefret ettiği bir tadı da dolduğunu biliyor muydunuz? Eğer bu diş macunlarını köpeğinizde kullanırsanız, onun için hiç hoş bir deneyim olmayacak ve son derece boşa giden bir efor dışında başka bir sonuç elde edemeyeceksiniz.

Diğer yandan, köpekler için üretilen diş macunlarını kullansanız dahi en iyi sonucu alamayabilirsiniz. Çünkü köpeğinizin dişlerini iyice temizlemek ve ağız sağlığını korumakta asıl mesele, diş macununun etkisinden ziyade fırçalama eyleminin kendisidir.

Hatta köpeğinizin dişlerini macun kullanmadan da etkili bir şekilde fırçalamanız mümkündür. Köpeğin ağzına diş macunu sürüp baştan savma yapılan bir fırçalama işlemi etkili olmayacaktır.

3. Köpeğin dişlerini fırçalama konusunda istikrarlı olmamak

Köpeğinizin diş sağlığını korumanın ve olası diş problemlerini önlemenin tek yolu diş bakımını düzenli bir şekilde yapmanızdır. Köpeğin dişlerini ara sıra fırçalamanın yeterli olmayacağının bilincinde olmalısınız. Veterinerler köpeğin dişlerini haftada üç ya da dört kez, hatta ideal olarak her gün bir kez fırçalamanın en iyisi olduğunu söylüyor. 

Bu yüzden, diş fırçalamayı rutin haline getirmelisiniz. Dişlerine iyi gelmesinin yanında, fırçalamaya alışmasını da kolaylaştıracaktır. Köpeğiniz size direnmediği zaman dişlerini fırçalamak, iki taraf için de sıkıntı yaşamadan atlatılabilecek kolay bir prosedür haline gelir.

4. Övgü veya ödül vermemek

köpeğin dişlerini fırçalamak

Köpeğiniz dişlerini fırçalarken size itaatkar davranıyor olsa bile ondan doğasına yabancı, onun alışık olmadığı bir şey istediğinizi bilerek davranın.

Bu sebeple bu işlem süresince köpeğinize nazik ve sevgi dolu bir tutumla yaklaşmanız gerekiyor. İşiniz bittiğinde onu en sevdiği oyuncakla, şarkıyla ya da sadece severek ödüllendirmelisiniz.

5. Problem çıktıktan sonra diş bakımına başlamak

Köpeğiniz zaten ağız kokusu, diş etinde kararma, gözle görülür diş plağı ya da çürükten muzdaripse, sadece dişlerini fırçalamak bu problemleri ortadan kaldıramayacaktır.

Köpeğinizin dişlerini fırçalamaya başladığınızda zaten diş sağlığı iyi durumda değilse, fırçalamakla bu sorunları çözmüş olmazsınız. Üstelik diş sağlığı ileri derecede zarar görmüş bir köpek için fırçalama eylemi daha can sıkıcı hatta acı verici bile olabilir.

Bunun yerine veterinerin, köpeğinizin diş problemlerini çözmeye odaklı bir tedavi için anestezi altında yapılan bir operasyon uygulaması gerekecek. Bundan sonrası ise köpeğinizin dişlerini fırçalamaya başlamak için iyi bir zaman olur.

6. Köpeğin ağız problemlerini göz ardı etmek

köpeğin diş eti

Son olarak, köpeğin dişlerini fırçalamak köpeğinizin mevcut ağız sağlığının durumu hakkında bilgi edinmek açısından da harika bir fırsattır. Böylece normal olan ile olmayan arasındaki ayrımı yapabilecek ve herhangi bir problemi erkenden fark edebileceksiniz.

Unutmayın, köpeğinizin ağız sağlığındaki bir sorunu hemen anlayıp harekete geçmediğiniz takdirde potansiyel problemlerin önüne geçemezsiniz. Bu yüzden, normal gitmeyen bir şeyler fark ettiğinizde vakit kaybetmeden köpeğinizi veterinere götürün.

Köpeğinizin dişlerine düzenli olarak baksanız bile bazen diş problemlerinden kaçamayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, sadece diş fırçalamakla iş bitmiyor. Köpeğinizin diş sağlığını koruyabilmek, ancak olası diş problemlerine karşı dikkatli olmak ve hemen tedavi imkanı sağlamakla mümkün olabilir. Bu yüzden köpeğinize erken yaştan başlayarak iyi bakarsanız, ileride ufak tefek tedaviler dışında pek bir şeye ihtiyaç duymayacaktır.

Sonuçta diş hastalıkları hepimizin başına her an gelebilir. Muhtemelen köpeğinizin dişlerini fırçalarken siz de birkaç hata yapıyorsunuzdur. O halde bunları tespit edip düzeltmeye çalışarak dostunuzun sağlığını koruyun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sanabria, E, & Vázquez, G., (2004). Manual de profilaxis dental en perros. Centro universitario de ciencias biológicas y agropecuarias. División de ciencias veterinarias. Universidad de guadalajara.
  • Grandez, R., & Porras, C. (2013). Frecuencia de alteraciones dentales y periodontales en perros atendidos en la clínica veterinaria de la Universidad Peruana Cayetano Heredia durante mayo–octubre. Salud tecnol. vet. 2013; 1:14-18.
  • Acheverreaga, F., & Burgueño, M. (2012). Prevalencia de la enfermedad periodontal en perros de Uruguay, determinación de su gravedad y de los posibles factores de riesgo. Universidad de la República (Uruguay). Facultad de Veterinaria.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.