Kedinizin Diş Bakımını Nasıl Yapmalısınız?

Kedinizin diş sağlığına özen göstermenizin önemini abartamayız. Bugünün makalesinde size, kedinizin diş bakımı ile ilgili her şeyi anlatacağız.
Kedinizin Diş Bakımını Nasıl Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 06 Ocak, 2021

Köpeğimizin diş bakımına özen göstermemizin önemi ile ilgili konuşmaları sık sık duyuyoruz ancak neredeyse hiç kimse, kedinizin diş bakımını nasıl yapmanız gerektiği konusunda pek bir şey demiyor. Bu durumun, gerçekten kedilerin buna ihtiyacı olmadığından kaynaklandığını düşündüğünüz için affedilebilirsiniz. Nasıl olsa bizim kedi arkadaşlarımız, oldukça temiz hayvanlar olarak bilinirler.

Ancak ne tür hayvanınız olursa olsun, konu ağız hijyenine geldiğinde evcil hayvanınız sizin yardımınıza ihtiyaç duyacak. Bu makalemizde size, bu konu hakkındaki her şeyi anlatacağız.

Kedilerin dişleri de temizlenmeli

Kedinizin diş bakımına özen göstermelisiniz.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de kötü ağız hijyeni, plak oluşumuna sebep olabilir; ancak plak, dişlerin sadece kötü görünmesine yol açmaz. Aynı zamanda ağız kokusuna ve uzun vadede tedavi edilmezse diş düşmelerine neden olabilecek ciddi diş hastalıklarına yol açabilir.

Bu sorunun kedinizin başına gelmeyeceğini düşünerek tuzağa düşmeyin: çalışmalar gösteriyor ki yerli kedilerin %70’i, üç yaşından itibaren bazı diş sorunlarına sahip olabiliyor.

Kedinizin ağız hijyeni hakkında bir şey bilmediği açıkça ortada ve zaten gidip kendi kendine diş fırçasını eline alacak da değil. Sizin yardımınıza ihtiyaç duyacak.

Kedinizin diş sağlığına özen göstermenizin önemini abartamayız. Plak, diş sorunlarının ilk belirtisidir. Kedinizin ağzında zararlı bakterilerin oluşmasına ve çoğalmasına izin veren plak, tedavi edilmezse ciddi hastalıklara neden olabilir.

Kedinizin dişleri için en iyi besinler

Ağız hijyenini iyileştirmek için özellikle üretilmiş yemekler ve ödül ikramları, kedinizin dişlerindeki zararlı plağı kaldırmak için oldukça faydalıdır. İkramlar, kuru mamalar ve hatta sebzeler, iyi bir kedinin diş sağlığını daha iyi bir hale getirebilir.

Ancak bu besinler, kediniz düzenli olarak çiğnediği takdirde işe yarıyor. Besinin dişe sürtünmesi, plağın kaldırılmasında yardımcı oluyor. Peki öyleyse, kediniz bu besinleri çiğnemeyip tümüyle yutarsa ne olur? Öncelikle, kediniz yemek yerken ses çıkarmayacağından, çiğneyip çiğnemediğini söylemek zor olmamalıdır.

Çözümü ise bu besini veya ikramı, kedinizi çiğnemeye zorlayacak daha büyük bir yiyecek ile değiş tokuş etmektir.

Ağız hijyenini iyileştirecek besinler bulmak kolaydır. Bu ürünlerin üzerine genellikle “ağız bakımı” etiketi basılır ve veteriner kliniklerinde veya mağazalarda bulunur.

Kedinizin dişlerini fırçalamalı mısınız?

Kedinizin Diş Bakımını Nasıl Yapmalısınız?

Tabii ki! Ağız bakımını desteklemek için özellikle üretilmiş besinler oldukça faydalı olmasına rağmen dişleri gerçekten temizlemenin yerini tutmaz; ancak bu durum, bir diğer soruyu akıllara getirir: nasıl?

Yapmanız gereken ilk şey, özellikle kediler için üretilmiş diş temizliği ürünlerini satın almaktır. Dezavantajı; kediler için üretilmiş çoğu diş macununun içinde bir aerosol bulunmasıdır. Birçok kedi, aerosolun sesinden korkacaktır ve hatta kendinizi, dişlerini temizlemenize izin vermesi için kedinizi ikna etmeye çalışırken bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, aşırı kullanımı önlemek için küçük dozlarda gelen sıvı diş macunu da bulabilirsiniz. Bu macunların kullanımı oldukça kolaydır. Bir parça bezin küçük bir bölümünü ıslatın, sıvı diş macununu dökün ve kedinizin dişlerini fırçalayın. Aynı zamanda kediler için tasarlanmış küçük fırçalar da satın alabilirsiniz. Bunlar, bebeklerin diş fırçalarına benzer şekilde, parmağınızın ucuna kolayca takılabilir.

Bir veteriner, kediniz için hangi fırçanın ve diş macununun en iyi olacağı konusunda size en iyi tavsiyeyi verecektir.

Unutmayın, insanların kullandığı diş macunu hayvanlar için uygun değildir. Evcil hayvanınızın dişlerine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda onu zehirleyebilir.

Bu ipuçlarını uygulayın; ileride plak oluşumunu ve ciddi diş hastalıklarını önlemek için kedinizin dişlerini haftada en az iki kez temizlemeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Kedilerin Sevdiği Ve Sizin Bilmediğiniz 9 Şey
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedilerin Sevdiği Ve Sizin Bilmediğiniz 9 Şey

Bu zeki canlılara dair belki de henüz keşfedemediğiniz tonlarca şey var. Kedilerin sevdiği ve muhtemelen sizin bilmediğiniz 9 davranışı bu yazıda d...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.