Hayvan Kurtarma Derneği Koruma Bölgesinden Çıkarıldı

Hayvan Kurtarma Derneği Koruma Bölgesinden Çıkarıldı

Son Güncelleme: 01 Mayıs, 2019

Hayvanları kurtaran insanlar ile ilgili güzel hikayeleri sizlerle paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Yine de, arada bir, tıpkı bugün yapacağımız gibi, çok da iyi olmayan durumlarla da karşılaşıyoruz. Bu makalede, bir hayvan kurtarma derneğinin bulunduğu bölgeden tahliye ettirildiğini sizler ile paylaşacağız. Tabii bu üzücü bir hikaye.

Hayvan Kurtarma Derneği Animalove Tahliye Ettirildi

Animolove Derneği, dört yıldan bu yana Kolombiya’nın Tabio şehrinde sokak hayvanları için hizmet veren bir kuruluştur. Sokaklardan kurtarılan 350 köpek ile 30 kediye ev sahipliği yapmaktadır. Bu barınak, hayvanlar yaralandığı ya da hasta olduğu zaman veterinerlik hizmetleri de sunmaktadır. Aynı zaman da, hayvanlara gerekli aşıları yapmakta, kısırlaştırmakta ve onları sevecek aileler bulmaktadır.

Dernek başkanı Johana Pérez, 12000 metre karalık alan için kiralarını ödediklerini ifade etmektedir. Aynı zamanda yıllar içerisinde 50 milyon Kolombiya pezosu (17.000 $ üstünde bir rakam) harcadıklarını da söylemektedir.

Dernekte tam zamanlı çalışan 10 personel var. Aralarında, 400 hayvanın bakımından sorumlu bir veteriner de mevcut. Kar amacı gütmeyen bir dernek olup, sokaklardaki kedileri ve köpekleri kurtarmaya çalışmaktadır. Bu nedenlerden ötürü, Tabio Belediye Başkanının bu derneği yerlerinden etmesini anlamak gerçekten güç.

Birkaç yıl önce, Belediye Meclisi o bölgede çalışabilmeleri için mahalle sakinlerinden imza toplamalarını istedi ve bu talep karşılandı. Yaptıkları işi destekler nitelikteki imza dosyasına ek olarak, 2012 yılından bu yana da resmi olarak akredite bir dernek olarak faaliyetlerini sürdürmekteydi.

Tahliye ile ilgili Detaylar

adam köpek seviyor

Belediyenin tahliye kararı Bölgesel Yasa Planı ile ilgilidir. Bu plan, hayvan kurtarma dernekleri gibi etkinlikleri sürdürmek için kullanılan arazileri hesaba katmıyor. Bir avukat yardımı ile dernek karara itiraz etse de, mahkeme başvuruyu kabul etmedi ve tahliye kararı bugün hala geçerliliğini koruyor.

Ticari bir işletme olmadığı için, çalışmalara devam etmeleri gerekir. Derneğin yararına olan bir durum ise, herhangi bir gürültü ya da kötü koku bazlı bir şikayet almamış olmaları ve hayvanlara gerçekten iyi bakılmış olmasıdır.

Tabio Belediye Başkanlığı Genel Sekreterine göre, arazi kullanım koşullarını yerine getirmediği için dernek faaliyetlerine devam edemez. Ek olarak, Sn. Genel Sekreter hayvanlardan bir gelir elde ettiklerini de düşünmektedir. Bir yerel radyo programına yapmış olduğu açıklamada Vali, Animalove derneğinin hayvanlara yeni bir yaşam alanı bulması adına sorumlu olduğunu ve yeterli sürenin kendilerine tanınacağını belirtmiştir.

Çalışanlar ve gönüllüler, yeni bir alan bulunması adına maddi yardım sağlamak için bir maraton koşusu düzenlemektedir. Şu an için, belediye sınırları içerisinde hayvanların yeniden yerleştirilmesi adına da görüşmeler sürdürülmektedir.

Kaynak: www.elheraldo.co


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.