Alerji Yapmayan 5 Köpek Irkı

Bazı insanlar köpeklerin kepeklerine, tüyüne ya da salyasına karşı alerjiktir. Bu sebeple, evcil hayvan edinmek istediklerinde bahsedeceğimiz bu ırklardan seçebilirler.
Alerji Yapmayan 5 Köpek Irkı

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2019

Bazı insanlar için evcil hayvan sahibi olmak hapşırmaktan, yaşlı gözlerden ve kırmızı bir burundan ibarettir. Eğer bu durum sizin için de geçerliyse, fazla tüy dökmeyen ve alerji yapmayan bu 5 köpek ırkını göz önünde bulundurabilirsiniz!

Köpeklere alerjim mi var?

Hangi köpeklerin alerji yapmadığını öğrenmeden önce, en belirgin semptomları ve alerjik reaksiyonları bilmenizde fayda vardır.

Bir evcil hayvana yakın olmanın sonuçları haşpırmadan baş ağrısına, kaşıntılı boğaza, yaşlı gözlere ve hatta ciltte döküntülere kadar gelişebilmektedir. Hepsi bağışıklık sisteminizin nasıl tepki gösterdiğine göre değişmektedir.

Köpeklere alerjinizin olması, bu hayvanların tüylerine, salyalarına ve deri döküntülerine karşı vücudunuzun tepki göstermesi demektir. Köpeğinizin kendini kaşıdığında yayılan deri döküntülerinde alerjenler bulunabilir.

Alerji yapmayan köpek ırkları

Bu konu bazı tartışmalara neden olmaktadır çünkü bazı kişilere göre, alerji yapmayan köpek ırkı yoktur. Ancak, tüylerinin çeşidinden ya da çok fazla tüy dökmemesinden dolayı bazı köpekler insanlarda çok daha az alerjik reaksiyona neden olmaktadır.

Eğer bir evcil hayvan edinmek istiyorsanız ancak ne zaman bir köpeğe yaklaştığınızda alerjik oluyorsanız,aşağıdaki ırklara bir göz atmanızı öneririz:

1. Yorkshire Teriyer

Birleşik Krallık kökenli bu küçük köpek (yukarıda fotoğrafı olan), tüy dökmediği için en iyi “hipoalerjenik köpek” olarak seçilmiştir.

Sadece tarama esnasında dikkatli olmak gerekir çünkü tüyleri kopup düşebilir. Ancak, köpeğinizi evin dışarısında tarayarak ve evinizi düzenli havalandırarak hapşırmaktan kaçınabilirsiniz.

Yorkshire teriyeri insan cildi ile aynı pH derecesine sahiptir, bu yüzden bu köpeklere yaklaştığınızda bağışıklık sisteminiz tepki göstermez.

2. Kısa tüyleri olan Basenji

Bu köpeğin bahsetmeye değer birçok özelliği bulunmaktadır. İlk olarak, bu Afrikan ırkı havlamaz. Mırıldamaya benzer bir ses çıkartarak iletişim kurarlar.

basenji ırkı

Genelde siyah, kahverengi ya da çizgili kısa tüyleri olan bu ırk, hareket ederken ya da kaşınırken neredeyse hiç tüy dökmez. Buna ek olarak, Basenjiler kötü kokmaz ve suyu sevmedikleri için tıpkı bir kedi gibi kendilerini yalayarak temizlerler.

3. Alerji yapmayan Bichon Maltese

İster inanın ister inanmayın ancak güzel, uzun saçlara sahip bu köpek tüy dökmediği için alerjiye neden olmaz. Ancak, günlük olarak taranmaları gerekir. Küçük boyutlarına rağmen mükemmel bir bekçi köpeğidir.

uzun tüylü beyaz köpek

4. İspanyol Su Köpeği

Bu orta boylu, güzel, kıvırcık köpek Endülüs kökenlidir. Çoban köpeği olarak kullanılmasının yanı sıra avcılıkta ve teknelerde de kullanılmıştır. Günümüzde, İspanyol ve Avrupalı ailelerin gözdesidir.

kahverengi kıvırcık tüylü köpek

İspanyol su köpeği tüy dökmez ve üstelik, tüyleri adından da anlaşılacağı gibi ıslanmaya elverişlidir. Bu sebeple, yağmurlu günlerde sıradan bir köpekte oluşan o “ıslak köpek” kokusu bu köpeklerde görülmez.

5. Alerji yapmayan İtalyan Tazısı

Alerji yapmayan köpekler arasında, tazı ailesinin en küçük üyesi yer almaktadır. Bu köpeklerin kökeni 2,000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Bu köpeklerin tüyleri çok kısa olduğu için alerjisi olan kişiler bu hayvanı tercih etmektedirler.

alerji yapmayan italyan tazısı

İtalyan tazısı oldukça atletiktir; süratli koşmalarını (40 km/s) sağlayan atletik vücutları vardır. Kişilik açısından sahibine bağımlı olan, yabancılardan çekinen, zeki ve hassas köpeklerdir.

Tüy dökmediği için alerji yapmayan diğer köpek ırkları arasında Airedale Terrier, Wire Haired Fox Terrier, Kaniş, Portekiz Su Köpeği, Tüysüz Çin Köpeği, Samoyed ve Batı Highland Beyaz Teriyeri yer alır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morales Suárez-Varela, M. M., Jiménez-López, M. C., Llopis-González, A., & García-Marcos, L. (2005). Estudio de la presencia de animales domésticos: gatos y perros, y su papel en el asma, la rinitis alérgica y la dermatitis atópica en niños. Atención Primaria. https://doi.org/10.1016/S0212-6567(05)70557-6


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.