Köpeğim Taranmaktan Hoşlanmıyor

Taramak, köpeğinizin kürkünün hijyeni için anahtardır. Onları parlak tutmak ve güzel görünmesini sağlamak için de önemlidir. Bu nedenle, yavaş yavaş taranmaya daha fazla alışmasını sağlamaya çalışmalısınız.
Köpeğim Taranmaktan Hoşlanmıyor

Son Güncelleme: 06 Mart, 2019

Köpeğinizin sizi ne kadar sevdiğine dair hiçbir şüphe yoktur, ancak sizi bir tarakla gördüğü anda kaçar! Ona banyo yaptırmış olsanız da, ya da sadece günlük bakımını yapıyorsanız da, her zaman kaçar. Köpeğiniz taranmaktan hoşlanmıyor ise, işte bunu değiştirmek için bazı ipuçları.

Köpeğim taranmaktan hoşlanmıyor. Ne yapmalıyım?

Taramak, köpeğinizin hijyeninin önemli bir parçasıdır. Ölü tüyleri giderir, kürkünü temiz ve parlak tutar ve genel olarak daha iyi görünmesini sağlar. Ayrıca ölü deri hücrelerinin veya kepeklerin giderilmesine yardımcı olur.

Bu yüzden köpeğinizi taramak için işe kendinizi adamanız gerekir. Öyleyse nasıl yapılacağını merak ediyor olabilirsiniz. Yani bu yazıda, köpeğinizi taramakla ilgili iyi tavsiyeler bulabilirsiniz.

Onu tarağa alıştırın

Köpeğiniz tarağı her gördüğünde korkmuş görünüyorsa, “arkadaş olmalarına” yardımcı olabilirsiniz. Onu tarağı görmeye alıştırın. Yere koyun ve etrafına ödüller veya köpek bisküvisi koyun. Köpeğinizin yaklaşmasına, koklamasına ve bisküvileri yemesine izin verin.

Yiyecek bir şey kalmadığında köpeğiniz tarakla oynamaya başlayabilir. Bu yüzden, onu zorlamamak ve tarağa yakınlaşmak isteyip istemediğine karar vermesine izin vermek en iyisidir. Tarağı yerden kaldırmayın, çünkü köpeğiniz için eğlenceli nesnelerden biri olması gerekiyor. Yakında varlığına alışacak ve korkacak bir şey olmadığını anlayacaktır.

köpek tarak çeşitleri

Taraklarınızı inceleyin

Hangi tarakları kullandığınıza bir bakın. Belki köpeğiniz için doğru olanlar değildir. Ancak, bir köpek tarağı tüm köpekler için uygun olmayacaktır. Köpeğin boyutuna, tüy tipine ve uzunluğuna bağlı olacaktır.

Doğru tarağı seçmek için veterinerinizle konuşun. Size tarak kullanma konusunda doğru tavsiyeyi verebilir. Yanlış tarak köpeğinize zarar verebilir, bu da her zaman kaçmasının sebebi olabilir.

Doğru anı seçin

Artık doğru tarağı aldığınızdan eminseniz köpeğinizi hemen taramayın. Tarağı normalde oturduğunuz yere yakın bir yere gizleyebilirsiniz. Köpeğinizin size yaklaşması uzun sürmeyecektir.

Sonra, köpeğinizi kendinize doğru yaklaştırın, onu okşayın ve sakin olduğunda ona bakmadan hafifçe taramaya başlayın. Önce ellerinizle tarayıp, sonra tarakla tarayabilirsiniz, sonrasında köpeğinizin kendini rahat hissetmesi için dönüşümlü bir şekilde bile devam edebilirsiniz.

Tarayış şeklinize dikkat edin

Köpeğin tarama şeklinizden ötürü taranmaktan hoşlanmıyor olabilir. Bazen insanlar köpeğini incitmekten korktukları için tarama işlemini çok yavaş yapabilirler. Diğer zamanlarda, çok hızlı bir şekilde de yapabilirler.

taranan pomerian

Köpeğinizin tüylerine bağlı olarak, onları farklı şekilde taramanız gerekebilir. Bazı evcil hayvanların kolayca dolanabilen ve tek bir şekilde taranamayan tüyleri vardır.

Düğümlerden kurtulun

Köpeğinizin tüyleri çok fazla düğümleniyorsa, onu taramaya çalıştığınızda çok acı çekebilir. Önce düğümleri bulup çözmeyi denemeniz daha iyi olur. Bu, köpeğinize daha olumlu bir taranma deneyimi sağlayacaktır.

Tüyleri çok düğümlenmişse, her zaman makas kullanabilirsiniz. Ancak, eğer uzun süredir köpeğinizi taramadığınız için düğümler büyükse, tüylerini kesmeniz gerekebilir.

Yumuşatıcı kullanın

Köpeğinizi günlük olarak veya banyolardan hemen sonra tarayın, evcil hayvan dükkanlarında köpeğinizin tüylerindeki düğümleri açmaya yardımcı olabilecek ürünler vardır. Bu ürünleri kullanırsanız, tarak köpeğinizin tüyleri arasında daha kolay kayacak ve onlar için daha az acı verici olacaktır.

Bir köpeğin hijyeni ile başa çıkmak sıkıcı olabilir. Ancak, biraz sabırla ve bu tavsiyeye uyarak, bunu etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Yani, bunu yaparsanız, bir daha asla, “köpeğim taranmaktan hoşlanmıyor” diyemezsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.