Yeni Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Bu köpekler, geleneksel ırkların çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Yeni cinsler oldukları için henüz Uluslararası Kinoloji Federasyonu tarafından tanınmamıştır. 
Yeni Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Son Güncelleme: 20 Mart, 2019

Bazı köpek ırkları yüzyıllardır var olmuştur ama bazıları sadece birkaç kuşaktır tanıdığımız hayvanlar. İşte bu makalede öğreneceğiniz yeni köpek cinsleri, gerçekten ilginç melezleme uygulamalarının sonucu olarak ortaya çıkmış. Bu yeni köpek cinsleri arasında en çok hoşunuza giden hangisi?

Yeni köpek cinsler hangileri?

Yeni köpek cinsleri henüz Uluslararası Kinoloji Federasyonu (FCI) tarafından ırk olarak kabul edilmemiş veya tescil edilmemişlerdir, zira bu köpeklerin uzun bir “soy ağacı” yok. Kısa bir süredir var olan bu yeni köpek cinsleri, mevcut iki cinsin çiftleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

1. Bergamasco Çoban Köpeği

Bu cins aslında İtalyan Alpleri’nden geliyor ve bir çoban köpeği olarak kullanılıyor. Yakından bakınca, Komondor adlı Macar köpeğine çok benziyor. Dreadlock denilen saç şekline benzeyen siyah, gri veya kahverengi tüyleri vardır. Bu tüylerin bakımı düşündüğünüzden daha kolaydır. Üstelik bu köpekleri yılda üç kez yıkamanız yeterli!

Bergamasco çoban köpeği (yukarıdaki resimde) her zaman tetikte olan, çok sabırlı, akıllı ve kararlı bir hayvandır. 15 yıla kadar yaşayabilirler ve günlük olarak çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Evde çocuklarınız varsa, endişelenmenize gerek yok çünkü bu köpekler çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla mükemmel geçinir.

2. Goberian

Golden Retriever ile Sibirya Husky’si melezlendiğinde ne elde edilir? Elbette güzel bir hayvan! Husky, muhteşem kulaklar ve kurt görünümüne sahipken Retriever, uysal ve dost canlısı tabiatı nedeniyle çocuklar için en uygun evcil hayvan olarak kabul edilir.

Goberian siyah, kahverengi ve gri yamalı beyaz bir kürke, açık renk gözlere ve Golden Retriever ile aynı yüze sahiptir. Ayrıca geriye doğru sarkan sevimli kulakları ve orta büyüklükte bir burnu vardır. Bazı türleri, bir Retriever gibi tamamen tarçın renginde olabilir.

yeni köpek cinsleri örnekleri

3. Dalmaçyalı Dachshund

Dalmaçyalı Dachshund, şu anda en popüler köpek ırklarından biri. Özellikle de atalarının tamamen farklı olması onları ilginç kılıyor. Dalmaçyalılar orta ve büyük boy köpeklerdir, oysa Dachshund çok daha küçüktür.

Dalmaçyalı Dachshund

İşte bu iki köpeğin birleşmesi sonucu, bir Dachshund’un küçük gövdesi ve kısa bacakları ile bir Dalmaçyalı’nın benekli kürküne sahip yeni bir cins ortaya çıktı. Bununla birlikte, siyah benekli beyaz bir kürk yerine bu köpeğin kahverengi veya gri tonlarında benekleri vardır. Bu köpekler, tıpkı onları oluşturmak için kullanılan iki cins gibi oyun oynamayı çok sever.

4. Pomsky

Pomsky, yeni köpek cinsleri arasında en eşsiz görünüme sahip olanlardan biri. Bu cins, Pomeranian ve Siberian Husky kırmasıdır. Küçük boyutlarından dolayı en popüler köpek cinslerinden biri olmuştur. Özellikle, bir apartman dairesinde yaşamaya kolayca uyum sağlayabilirler.

pomsky yavrusu

Bu cins köpekler, özellikle yavru iken oyuncak ayı gibi gözükür. Husky gibi kalın bir kürkü vardır. Genellikle, yine Husky cinsi köpeklerinki gibi mavi gözleri vardır. Bu cinsin en büyük örnekleri 15 kiloya kadar çıkabilir.

5. Yorkipoo

Yeni köpek cinsleri listemizdeki son örnek, Yorkshire Terrier ve fino kırmasıdır. Çok küçük oldukları için her yere götürebileceğiniz sevimli hayvanlardır. Çok sevimli bir köpek olan Yorkipoo özellikle ünlüler arasında çok popüler.

sevimli Yorkipoo cinsi

Bu cins bir fino köpeği gibi kalın kürklü ve Yorkshire Terrier gibi küçük bir gövdeye sahiptir. Kürkleri hipoalerjeniktir, bu nedenle alerjisi olan kişiler için sorun olmaz. Yorkipoo, sahibine yakın olmayı seven çok eğlenceli, zeki bir köpek. Mümkünse evde, koltukta ya da yatakta zaman geçirmeyi severler.

Bazı ilginç çiftleştirmelerden kaynaklanan yeni köpek cinsleri de var: Çoban Pei (Shar Pei ve Alman Çoban Köpeği), Chow Çoban (Alman Çoban Köpeği ve Chow Chow) ve Pembroke Sheltie (Corgi ve Sheltie ) bunların bazı örnekleridir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.