Logo image
Logo image

Katalan Çoban Köpeği

3 dakika
İnsanlar yüzyıllar boyunca bu ırkı sürü gütmek için kullanmıştır. Zeki, enerjik, son derece sadık ve sahibine oldukça bağlıdır, bu nedenle harika bir evcil hayvandır.
Katalan Çoban Köpeği
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Katalancada “gos d’atura” olarak da bilinen Katalan çoban köpeği, İber Yarımadası’ndan gelen bir ırktır. Bu ırk aslında Pirene dağlarında sürü gütmek için yetiştirilmiştir fakat tüm dünya çapında insanların kalbini çalmıştır ve günümüzde genellikle şehirler ve kasabalarda evcil hayvan olarak bakılmaktadır.

Katalan Çoban Köpeği’nin Tarihi

Çoğu Avrupa çoban köpeği ırklarında olduğu gibi bu ırkın da nereden geldiğine dair %100 emin olamıyoruz. Genel teori Roma İmparatorluğu’nun sonlarında bir barbar istilası esnasında bu ırkın yarımadaya yayıldığını söyler fakat bu kanıtlanmamıştır.

Binlerce yıl önceden kalma bir köpeğin arkeolojik kalıntılarının Katalan çoban köpeği olma ihtimali vardır fakat bu ırkın varolduğuna dair ilk kayıt iki yüzyıl öncedendir. O dönemde insanlar bu ırkı Pirene dağlarında koyun, keçi ve diğer hayvanları gütmek için kullanmıştır.

Bu ırk 1919 yılında resmi olarak tanınmıştır. O dönemde diğer çoban köpeği ırkları bölgeye getirilmiştir ve Katalan çoban köpeğinin sayılarının düşmesine neden olmuştur. Neyse ki bir grup yetiştirici bu ırkın eski görkemine kavuşması için yardımcı olmaya karar vermiştir.

Katalan Çoban Köpeği’nin Özellikleri

Katalan Çoban Köpeği orta boy bir ırktır. Dişi ve erkeği arasında boy ve kilo açısından çok büyük farklar yoktur. Her ikisi de 45-50 cm boy ve 18 kilo civarında kiloya sahiptir.

Genel olarak ince uzun vücuda sahiptir ve kaslı, çevik bir görünümü vardır. En tipik özelliklerinden biri de uzun tüyleridir.

Kafaları da ince uzundur. Kısa ve piramid şeklinde burunları vardır. Burunları her zaman siyahtır ve zeki görünmelerini sağlayan büyük gözleri vardır.

Some figure

Başının yanlarından sarkan ince üçgen kulakları vardır. Kuyruğu aşağıdadır ve genellikle iniktir. Bir alarm durumundayken bile kuyruğunu yukarı kaldırmaz veya geriye doğru kıvırmaz.

Katalan Çoban Köpeği’nin tüyleri uzun, ince ve hafif dalgalıdır. Ayrıca serttir ve çift katman kürkü olduğu anlaşılabilir. İç katman en sık tüyün olduğu yerdir ve dağların soğuk havasından onu korur. Uzaktan bakılınca tüm tüyler aynı renk gibi görünür fakat farklı renklere sahiptir:

  • Açık kahverengiden koyuya doğru farklı kurabiye tonları.
  • Kum renkli. Birkaç tonda gelirler ve bazen aralarında siyah tüy de vardır.
  • Gri, beyaz, gri ve siyah tüy karışımıyla ortaya çıkar.

Katalan Çoban Köpeği’nin Davranışı

Katalan çoban köpeği diğer çoban köpeklerindekine benzer bir kişilik ve huya sahiptir. Canlı, enerjik ve zekilerdir. Yabancılara karşı arkadaş canlısıdır fakat aynı zamanda kendi ailesine de sadıktır ve bağlıdır, bu nedenle iyi koruma köpekleri de olabilirler.

Diğer benzer ırklardaki gibi zeka ve çalışma isteğine sahiplerdir. Bu köpekleri zorlama veya cezalandırma yoluyla eğitemeyeceğinizi de söylemek gerekir. İyi ve hızlı sonuçlar alabilmek için pozitif bir tavır benimsemeniz gerekir.

Bu köpeklerin zekasından ötürü onların zihnini sürekli canlı tutmanız gerektiğini unutmayın. Çalışkanlardır fakat eğer sıkılırlarsa etrafı keşfedip kendi kendilerine eğlenmeye çalışacaklardır bu da bazı ciddi davranış problemlerine neden olabilir.

Dağlarda koyun güderek çalışsalar da bu ırkla ciddi bir fiziksel aktivite yapmanıza gerek yoktur. Günde üç uzun yürüyüş ile tüm enerjilerini yakmalarını sağlamak mümkündür.

Some figure

Katalan çoban köpekleri harika koruma köpekleridir. Ailelerini korumayı severler, fakat bunu yapma şekilleri genellikle havlamak ile olur, dolayısıyla bu şehir içinde yaşayanlar için bir sorun olabilir.

Katalan Çoban Köpeği Bakımı

Katalan çoban köpekleri herhangi bir genetik hastalığa sahip olmayan, oldukça sağlıklı köpekler olma şansına sahiptir. Fakat her köpeğin kapabileceği yaygın hastalıkları engellemek için onu periyodik olarak veterinere götürmeniz gerekir.

Kırsal alan köpekleridir, dış mekanda olmayı severler, dolayısıyla veterinerinizin aşı takvimine uyduğunuzdan ve iç parazit ilaçlarını aldığından emin olmanız gerekir. Ayrıca pire ve kene gibi dış parazitler için düzenli kontrol yaptırmayı da unutmayın.

Kulaklarının şekli ve tüy miktarı nedeniyle kulaklarına özel bakım yapmanız gerekir. Sarkık kulaklı köpeklerin kulak enfeksiyonu ve mantara yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Kalın uzun tüyleri de, düğümler ve ölü tüylerin alınması için haftalık taranmaya ihtiyaç duyar. Bu ciltlerini sağlıklı tutar ve onları herhangi bir acı veya rahatsızlıktan uzak tutar.

Katalan çoban köpekleri onları soğuktan ve sıcaktan koruyan yünümsü bir iç kürke sahiptir. Bu köpeğin tüylerini yaz aylarında asla kesmemelisiniz çünkü tüyleri onu güneşten korumaktadır.

Harika kişilikleri sayesinde Katalan çoban köpekleri harika birer evcil hayvan olma potansiyeline sahiptir. Hareketliliği ve güzelliği dünya çapında ailelerin kalbini çalmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.