Köpeklerde Göz Titremesi Nedir Biliyor Musunuz? 

Köpeklerde Göz Titremesi Nedir Biliyor Musunuz? 

Son Güncelleme: 05 Temmuz, 2018

Evcil hayvanınızın yaptığı bazı hareketlerin önemini bilmemek ya da bu hareketleri fark edip de ne yapacağını bilmemek, evcil hayvanınıza büyük bir zarar verebilir. Bu nedenle köpeğinizin sahip olabileceği çeşitli anomaliler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde hareket etmek çok önemlidir. Bugün bahsedeceğimiz konu ise tıp dili ile Nistagmus, yani göz titremesi.

Göz Titremesi Nedir ve Buna Ne Sebep Olur?

Nistagmus, sık sık tekrarlayan ve istemsiz olan bir göz hareketidir. Yavaş ya da hızlı olması bir şey değiştirmez. Normalde iki gözü de etkiler; fakat yalnızca tek gözde görülme durumları da vardır. Her zaman olmamakla birlikte, bazen görme sorunlarına da yol açabilir.

Embriyonun gelişimi sırasında göz küresinin kusurlu bir şekilde oluşması nedeniyle doğuştan gelen bir hastalık olabilir. Bu anomali, daha sonraki evrelerde katarakta, intraoküler (göz içi) kanamasına ya da retina yırtılmasına neden olabilir.

Göz titremesi ayrıca, göz sinirlerinin çapraz bir şekilde geçmesi sonucu kedilerde de, özellikle de Siyam ya da Albino cinslerinde de görülebilir.

Köpeklerde Göz Titremesi Belirtileri Nelerdir?

Tek ve kolayca tanınan semptom, gözde farklı şekillerde meydana gelebilecek istemsiz hareketlerdir:

  • Bir o yana bir bu yana
  • Yukarı ve aşağı
  • Dairesel

Bunların her birinin kendi adı vardır, yukarıda yazdığımız sıraya göre bu adlar; yatay, dikey ya da burulma nistagmusudur.

Testler

Köpeğinizin tekrarlayan istemsiz göz hareketlerine sahip olduğunu fark ettiyseniz ve Nystagmus’a, yani göz titremesi hastalığına sahip olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, veterinerinizden aşağıdaki testleri yapmasını talep edebilirsiniz:

  • Bir yarık lamba testi
  • Reflekslerin ölçülmesi
  • Tonometri
  • Endirekt oftalmoskop
  • Elektroretinografi
  • Mıknatıslı rezonanslı görüntüleme (eğer gerekliyse)

Tedavi

Nistagmus, tedavi etmeniz gereken bir şey değildir, çünkü bu anomali her zaman harici başka bir hastalığın altında gizlenir. Örneğin eğer köpeğinizde göz titremesi varsa, bu nistagmus köpeğinizde katarakta yol açacaktır. Ve hayvan tedavi olarak katarakt hastalığından kurtulduğunda, nistagmus da katarakt ile birlikte yok olacaktır.

Bununla birlikte, göz titremesinden kurtulmanın imkansız olduğu durumlar vardır, çünkü doğuştan ve bilinmeyen bir sebep ya da başka bir faktör dolayısı ile hayvanınız nistagmusa maruz kalmış olabilir.

Bu hastalığı önlemek için köpeğinizin kurşun ve zehirli maddelerden uzak tutulması önemlidir. Kurşun ve zehirli maddeler bu probleme neden olabilir ya da var olan problemi daha şiddetli bir hale getirebilir.

Eğer Köpeğimde Nistagmus Varsa Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin nistagmus olup olmadığını öğrenmek için, köpeğinizin hareketlerine, özellikle de gözlerine çok dikkatli bakmanız gerekir.  Bazen gözlerdeki bu hareketlerin yoğunluğu düşündüğünüzden daha az olacaktır ve bu durumda bu hastalığın var olup olmadığını sandığınızdan çok daha zor tahmin edebilirsiniz.

avuç içinde köpek

Ancak yine de genel bir durum olarak, nistagmus çok kolay bir şekilde fark edebileceğiniz bir şeydir. Göz titremesi her ne kadar önem taşımayan bir şey gibi görünse de, normal bir durum değildir. Bu nedenle de mümkün olan en kısa zamanda muayene olmak için bir  veteriner hekime gitmelisiniz.

Nistagmus, yani göz titremesi bazen hayvanın denge kavramını kaybettiği, takıntılı bir şekilde dairesel olarak hareket ettiği, uyuyamadığı vb. gibi durumları oluşturan bir vestibüler hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle, bir şeylerin doğru olmadığına dair fark ettiğiniz en küçük bir işaret için bile evcil hayvanınızı bir veteriner hekimin kontrolüne götürmeniz gerekir.

Bazen bu gibi küçük hareketlerin önemli olduklarını pek düşünmeyiz. Hatta çoğunlukla direkt yok sayar, görmezden geliriz. Eğer internette göz titremesinin ciddi bir şey olmadığı ile ilgili bir şeyler okursak ya da bir arkadaşımız bize bu durumun önemli bir şey olmadığını söylerse, bu genelde bizim bu hastalığı yok saymamız için yeterli olur.

Yani, artık biliyorsunuz ki, burada Benim Hayvanlarım‘da biz her zaman şunu tavsiye ediyoruz: Eğer bir hayvanda normal olmayan bir şey fark ederseniz, bunun anlamı bir şeylerin gerçekten de doğru olmadığı anlamına gelir. Bu konudaki en iyi çözüm ise hiç şüphesiz, bir veteriner hekimi ziyaret etmektir. Eğer veteriner köpeğinizi muayene ettikten sonra endişelenecek kadar önemli bir şey olmadığını tespit ederse, bu harika bir haberdir! Ancak her zaman en iyisi gerekli önemleri almak, temkinli olmaktır. Ve unutmayın ki köpeğiniz her konuda bir tek size güveniyor. Onların hayatı sizin elinizde ve onlara baktığınız sürece onlarla birlikte yaşamaya devam edebileceksiniz. Tüm bunlar unutmamanız gereken gerçeklerdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.