Terrier Köpek Irkları: Bilmeniz Gereken Her şey

Terrier Köpek Irkları: Bilmeniz Gereken Her şey

Son Güncelleme: 23 Ekim, 2018

Terrier köpek ırkları birbirleriyle ilişkilidir ve en çok da Britanya Adaları’nda ortaya çıkmıştır.  Terrier ismi “Terra” dan (Toprak) türetilmiştir ve hemen hemen hepsi küçük veya orta büyüklükte, kabarık tüylü ve belirgin kişilik özelliklerine sahiptirler. Fare gibi küçük hayvanları mükemmel bir şekilde avlarlar. Bu yazıda sizlere bu kapsamlı köpek grubu hakkında her şeyi anlatacağız.

En popüler Terrier köpek ırkları

Bir makaleye sığmayacak kadar fazla terrier köpek ırkları olduğundan dolayı, aşağıda bunların içinde en popüler olanları listeleyeceğiz:

1. Jack Russell Terrier

Jack Russell, Birleşik Krallık’ta yetiştirilmiş olmasına rağmen, ilk ortaya çıkması Avustralyalı bir köpeğe dayanıyordu. Özellikle yüzünde ve kuyruğunda beyaz üzerine bazı kahverengi izleri vardır. Küçük ama yine de çok güçlü ve dayanıklıdır. Jack Russell Terrier inatçı, bağımsız, arkadaş canlısı ve aktiftir. İsmi, Devon ilçesindeki papaz Reverend John “Jack” Russell’dan esinlenilmiştir.

2. West Highland Beyaz Terrier

Bu cins Batı İskoçya’nın dağlık bölgelerinden (adını aldığı yerden) doğmuştur. Tamamen beyaz ve temel özelliklerinden biri de iyi dengelenmiş olan kişiliği ve karakteridir. Doğası gereği enerjik ve cesur olan bu tür, 10 kg ağırlığında ve 28 cm boyundadır. İki kat tüyleri ve 15 cm uzunluğunda havuç şeklinde kuyruğu vardır. Bu cins terrier çok fazla egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Avını yakalamak istediğinde inatçıdır ve büyüklüğüne rağmen iyi birer bekçi köpeği  olurlar.

3. Scottish Terrier

Bu, İskoçya’da yetiştirilen başka bir Terrier ırkıdır.  Yaygın olarak “Scottie” ya da Aberdeen Terrier olarak bilinen bu ırk, on sekizinci yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Toprağı çok iyi kazma yetenekleri vardır, çünkü en başından beri dağlarda porsuk avlıyorlardı.Uzun burnu ve sivri kulakları, usta avcılık yeteneklerine yardımcı olur. İskoç teriyerleri arazi köpekleri olarak, çevik, hızlı, kararlı ve uyanıktır.   Birçok ünlü kişi bu cins köpeğe sahip olmayı tercih etti (Franklin Roosevelt, George Bush, Kraliçe Victoria, Rudyard Kipling ve Jacqueline Kennedy Onassis).

4. Yorkshire Terrier

Bu Terrier ırkı, Sanayi Devrimi sırasında İskoçya’da İskoçlar, Yorkshire ve Lancashire’ye (İngiliz Kuzeyinin iki şehri) taşındığı zaman, İskoçya ve İngiltere’de buluna Terrier köpek ırklarının karışması ile olarak ortaya çıktı. Viktorya döneminde popüler oldu. Yorkshire Terrier, küçük boyutlu, çok havlayan ve son derece açık gözlü hayvanlardır. Yaklaşık 3 kg ağırlığındadır ve tüyleri bu üç renkten herhangi biri olabilir: kahverengi, gri ve siyah. Tüyleri pürüzsüz, ince ve uzundur.

5. Bull Terrier

Bull Terrier’ın ana özelliklerinden biri üçgen şeklindeki başları ve küçük gözleridir Burunları, vücuduna göre oldukça büyüktür. Çok aktif, sevecen ve eğlenceli bir köpektir. İki tür Bull Teriyeri vardır: Standart ve Minyatür. Biraz inatçı olsalar da, dengeli bir karaktere sahiptirler. Cesur, savaşçı ve sahiplerine çok bağlıdırlar.

6. Pitbul Terrier

Her ne kadar Birleşik Krallık’ta türemeyen Terrier köpek ırklarından biri olsa da, Avrupa ülkelerinden ithal edilen köpek ırklarından türetilmiştir. 1976 yılında üremesi yasaklanana kadar, bir savaş köpeği olarak kullanıldı.Yetişkin erkekler 30 kg ağırlığında ve 48 cm boyunda olabilirler. Tehlikeli oldukları düşünülse de, gerçek şu ki, tüm aile için mükemmel birer arkadaş olurlar. Aksi öğretilmedikçe, koruyucu içgüdülerinden dolayı saldırgan değildirler. Büyük kare kafaları ve büyük “makas” çeneleri sayesinde dikkat çekerler.

7. Minyatür British Terrier

Yüksekliği 30 cm’yi geçmez ve 3,5 kg ağırlığındadır. Göğsünde ve bacaklarında bakır renkli lekeler vardır. Yürüme şekli bir atınkine benzer. Çok hızlı ve çevik (bu yüzden fareleri avlamak için kullanıldı) olan bu ırk, İngiliz Viktorya döneminde popüler olmuştur.

 8. Boston Terrier

Bu, Amerika Birleşik Devletler’inde türeyen (ancak İngiliz köpekleri  ile melezleştirilen) bir başka Terrier ırkıdır. Arkadaş canlısı bir köpektir ve yalnız yaşayan insanlar için ideal bir yol arkadaşıdır. Neşeli bir mizaca sahiptir, küçük, bakımı kolaydır, tüyleri kısa ve düz ağızlıdır. Büyük hoppa kulaklara sahiptir ve genellikle siyah üzerine beyaz lekeleri olan tüyleri vardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.