Logo image
Logo image

Teriyerlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

3 dakika
Teriyer cinsi köpekler cesur ve kararlı köpeklerdir
Teriyerlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?
Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

 

Teriyerler genellikle küçük ve gözü pek köpekler olurlar. Yorkshire Teriyeri ile karşılaşmış herhangi bir kimse, bunun doğru olduğunu bilir. Bu yazımızda, Teriyer cinsi köpeklerin genel özelliklerini yakından inceleyeceğiz. Teriyerlerin boyları dışında daha çok fazla ortak noktaları vardır.

Ortak Geçmişleri

Yalnızca birkaç yıl öncesine kadar farklı köpek ırklarının yaratılması, yapmaları gereken işe bağlı olarak değişiyordu. Örneğin avcılık için av hayvanlarının peşinden koşmak, çiftlik hayvanlarını korumak, koyun sürülerine çobanlık yapmak… Bu nedenle yeni köpek cinsleri yaratılırken yapılan genetik seçilim estetik güzellikten daha ziyade köpeğin karakteri ve fiziksel yetenekleri temel alınarak yapılıyordu.

Örneğin karma cinsler yaratmak için en hızlı köpekler seçiliyordu. Fizikleri hızlı olmak için geliştirilmiş ve evrilmişti. Şu an günümüzde var olan tazılar işte bu şekilde oluşturulmuştur. Diğer cins gruplar arasında da tazılarda olan şeyin aynısı olmuştur:  Hepsinin yapması gereken bir iş vardı ve bu nedenle de birbirlerine çok benzediler.

Teriyerlere gelince, isimleri, geldikleri yerleri belirtir. Onlara verilen işler bulundukları arazi ile yakından ilgiliydi (“bölge” kelimesini bir düşünün). Bu köpek cinsleri, ufak memeli hayvanları yuvalarından çıkarmaları için eğitildi. Ancak aynı zamanda tavşanları ve diğer küçük av hayvanlarını avlamak da öğretilmişti.

Teriyerlerin Ortak Özellikleri : Fiziki Yapıları

Teriyerlere verilen bu çok detaylı iş sebebiyle, Teriyerlerde, onları yaptıkları işte başarılı yapan ortak bazı özellikler görülmeye başladı. Genel olarak, orantılı ya da kısa bacaklı, küçük hayvanlardır.

Buna ek olarak, güzellik yarışmaları için özel olarak kan bağı olan aynı cins köpeklerden üretilmiş olanların haricinde kalanların sert ve kalın tüyleri vardır. Bu tip tüylerinin olması, onları ufak memeleri çıkarmak için gittikleri yuvalarda bulunan nemden korur. Ayrıca, yağmur altında ya da etrafında su bulunan yerlerde ciltlerinin tahriş olmadan işlerini yapabilmelerini sağlar. Dahası, bu köpekler çok fazla tüy dökmezler. Bu nedenle tüye alerjisi olan insanlar için de tavsiye edilmektedirler.

Some figure

Oldukça yüksek bir açıklığa sahip dik kulaklara sahiptirler. Teriyerlerin, av hayvanlarının nerede bulunduklarını ve yuvalarının boş olup olmadığını anlayabilmeleri için işitme duyularının çok iyi olması gerekiyordu.  Aynı zamanda, etraftaki seslerin nereden geldiğini tespit edebilmek için de kulakları oldukça esnektir.

Teriyerlerin Ortak Özellikleri: Kişilik

Bu hayvanları en iyi minyatür avcı hayvan yapan özellikleri yalnızca fiziki yapıları değildir. Kişilikleri de bu konuda çok büyük önem taşımaktadır. Teriyerlerde ortak olan bazı psikolojik özellikler de vardır. Ancak her köpeğin davranışlarını, kendi yaşadığı deneyimlerin oluşturduğunu da unutmamamız gerekir.

Çok havlarlar. Teriyerler genellikle yalnızca boyutları sebebiyle değil, aynı zamanda davetsiz misafirlerin varlığı ile ilgili sahiplerini uyarma konusunda da çok iyi oldukları için iyi bekçi köpekleri olarak bilinirler. Eskiden avların ve avın yuvasının nerede olduğunu sahibine söylemek için havlarlardı.

Bu cins köpeklerin çoğu kendilerinden büyük hayvanlarla karşılaşmak zorunda kalmışlardır; bu nedenle aynı zamanda cesur ve gözü pek hayvanlardır. Onlardan daha büyük köpekler, hayvanlar ya da insanlarla karşılaştıkları zaman bir an bile tereddüt etmezler. Kararlı ve enerjiktirler, ayrıca çok da hızlı koşarlar.

Some figure

Bir de, Teriyerler stres oldukları zaman en ilkel iç güdülerinden biri ortaya çıkar: Yeri tırmalamaya, delikler açmaya ve bir şeyleri gömmeye çalışırlar. Eğer saksı bitkilerine zarar veren ya da bir şeyleri arka bahçenize saklayan bir Teriyer köpeğiniz varsa, belki de size stresli olduğunu anlatmaya çalışıyordur!

Teriyer Köpek Cinslerinin Listesi

Aslında pek çok Teriyer köpek cinsi vardır; aşağıda görecekleriniz en yaygın olanlarıdır. Ayrıca Teriyerlerin süs köpeği versiyonları da vardır; ki bu hayvanlar hiçbir zaman avlanmak için kullanılmamışlardır. Bunun yerine, güzellik yarışmalarına katılmak için yetiştirilmişlerdir. Ancak yine de diğer Teriyerler ile aynı psikolojik özelliklere sahiptirler.

  • Yorkshire Teriyeri
  • Jack Russell Teriyer (Parson Russel ya da Parson Jack Russel Teriyeri olarak da bilinir)
  • İspanyol olanlar: Gos Rater Valencià ve Ratonero Bodeguero Andaluz
  • Westie ya da Batı Highland Beyaz Teriyeri
  • Fox Teriyer (Foks Teriyer)
  • İrlanda Teriyeri
  • Boston Teriyeri

Bazı saldırı köpekleri, eskiden ufak memeli hayvanları avlayan ataları olmamasına rağmen Teriyer genlerine sahiptir.

  • Bull Teriyeri (Ya da Boğa Teriyeri)
  • Staffordshire Bull Teriyeri

Diğer köpek cinslerindeki gruplar gibi, Teriyer köpeklerinin de, evlat edineceğiniz zaman her birinde var olacağına güvenle emin olabileceğiniz bazı ortak özellikleri vardır. Gergindirler ve çok havlarlar; fakat aynı zamanda korkusuz ve kararlı köpeklerdir. Boyutları ve karakterleri sebebi ile, çok uzun bir zaman önce avlanma işinde çalışmayı bıraktılar ve günümüzde harika birer evcil hayvan oldular.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.