Sel Felaketinde Hayat Mücadelesi Veren Pitbull'lar

Sel Felaketinde Hayat Mücadelesi Veren Pitbull'lar

Son Güncelleme: 19 Haziran, 2018

Doğal afetler hem insanları, hem de hayvanları etkiler. Bazen, sel, deprem veya tsunami gibi doğal afetler meydana geldiği zaman, köpeklerin, kedilerin, atların, ineklerin ve diğer pek çok hayvan türünün de bundan etkilendiğini unutuyoruz. Bu yazıda, kurtarılıncaya kadar 16 saat boyunca suda bekleyen iki pitbull’a neler olduğunu konuşacağız. Her şey evlerinin sular altında kalmasıyla başladı.

Louisiana’da pitbull’lar kurtarıldı

sel felaketinde pitbull
Kaynak: www.viraldiario.com

2016 yılının Ağustos ayı ortalarında Louisiana sular altında kaldı. Bu felaketten en az 40.000 kadar ev etkilendi, 11 kişi öldü ve 30.000 kişi kurtarılmak zorunda kaldı. Ayrıca, 1.000 kadar hayvan da kurtarıldı.
Kurtarma işçilerinin başlıca görevlerinden bir tanesi de, yaşanan doğal bir sel felaketinden sonra herhangi bir yaşam belirtisi olup olmadığına bakmak için suları kontrol etmektir. Darrell Watson ve Mike Anderson, insanları, evcil hayvanları ve vahşi hayvanları kurtarmak için hayatlarını riske atan kurtarma ekibi üyelerinden iki tanesidir.

Kurtarma ekipleri, selde hayatta kalma mücadelesi veren iki pitbull’u gördüklerinde oldukça şaşırdılar. Sular bir metreye ulaşmış ve köpekler su üzerinde kalmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Yapılan hesaplamalara göre, bu iki köpek 16 saat boyunca ağaçların, evlerin ve nesnelerin arasında yüzerek hayatta kalmak için çaba harcadılar.

Kurtarıcılar iki ev arasındaki bir noktaya geldiklerinde köpekleri gördüler: Adeta yüzer bir ada oluşturan selin sürüklediği eşyaların üzerine tırmanmaya çalışıyorlardı. Neyse ki, her iki köpeği de kurtardılar ve ailelerine götürebildiler.

Kurtarıcılar pitbulları güvenli bir alana götürürlerken, sahipleri bulunamazsa onlara kendilerinin bakacaklarını söylemişlerdi.

Louisiana’da bir başka köpek daha kurtarıldı

Baton Rouge, selden en çok etkilenen bölgelerden biriydi. Bazı yerlerde, suyun yüksekliği 2 saatten daha kısa sürede 2 metreye ulaşmıştıJosh Petit, kendi hikayesini anlatan bir başka kurtarma görevlisidir. Fox News’e şunları söyledi:

“Uzaklarda çalıya benzer sallanan bir şey gördüm! Tüm gördüğüm buydu! Gözleri ve burnu zar zor görünüyordu. Suyun üzerinde durmaktan çok yorgundu.  Artık o kadar bitkindi ki, gördüğüm en üzücü gözler onunkiydi, hayatı için çok korkmuştu! Onu kurtardık ve o kucağıma kafasını koydu; ağladı ve büyük bir bebek gibi inledi! Bana teşekkür ediyordu. Onu fark etmeme izin verdiği için Tanrıya şükrediyorum. ”

Louisiana’da birlikte kurtarılan köpek ve sahibinin hikayesi

sel felaketinde köpek
Kaynak: www.viraldiario.com

Başka bir hikayede yine Baton Rouge’a gidiyoruz. Mutlu bir sonu olmasına rağmen kurtarma çok dramatikti. İ ki kurtarma görevlisi bir bot yardımı ile bir kadını ve köpeğini kurtarabildiler. Kadın ve köpeği  arabanın içindeydiler ve sel sularında neredeyse boğuluyorlardı.

Kurtarma görevlileri, yardım için yalvaran kadının çığlıklarını duydu. Kurtarıcılardan biri olan David Phung suya atladı ve kadını arabadan çıkartmayı başardı.

Kurtarma görevlisinden arabanın içindeki yavru köpeğini aramasını istedi. Genç adam suyun altına daldı ve birkaç saniye sonra kollarında tüylü arkadaş ile yüzeye çıktı.

Arama ve kurtarma kahramanlarının adanmışlığını tebrik ediyoruz. Onlar başkalarını kurtarmak için kendi hayatlarını riske atıyorlar. Bu olay aynı zamanda, korkunç ve umutsuz anlarda köpeklerin tıpkı insanlar gibi, korkuyu ve üzüntüyü hissettiklerini hatırlatıyor .

Fotoğraf kaynağı: www.viraldiario.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.