Tel Tel Tüyleri Olan Fox Terrier

Tel Tel Tüyleri Olan Fox Terrier

Son Güncelleme: 03 Eylül, 2018

Fox Terrier (Foksterye) cinsi köpekler, tüm zamanların en popüler evcil hayvanlarından biridir. Bu köpekler 1920’li yıllarda, o zamanki köpek yetiştiricilerin işini kolaylaştırmak için iki farklı cinse ayrılmıştır. Bu köpeklerin kökenleri itibarı ile av köpekleri olduğunu biliyor muydunuz? Fox Terrier cinsi köpekler ile ilgili her şeyi öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.
Bir Bekçi Köpeği Olarak Fox Terrier

Bu köpek cinsinin nereden çıktığını kimse tam olarak bilmiyor; fakat 19. yüzyıla dayanan bazı kayıtlarda bu köpeklerden bahsedilmiştir. Bu köpek, Bull Teriyer (ya da Boğa Teriyeri) ve Siyah İngiliz Teriyeri’nin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. İngiltere merkezli bir safkan köpek kayıt sistemi olan Kennel Club (“KC”), 1920’lerin ortalarına kadar hem telsi tüylü hem de yumuşak tüylü köpekleri aynı gruba koymuştu; ta ki FCI (Dünya Köpek Federasyonu) bu iki grup arasındaki farkı kabul edene kadar.

Bu köpekler ilk başta tilkileri, tavşanları ve diğer küçük hayvanları avlamaları için yetiştirilmişlerdi. Fox Terrier cinsi köpekler, günümüzde var olan en aktif ve tetikte olan köpeklerdir. Bu özellikleri nedeniyle bazen onları kontrol altında tutmak zor olabilir.

Fiziksel Özellikleri

Bu köpekler kısa ve hafiftirler ve herhangi bir durumda kendilerine çok kolay bir şekilde önlem alabilirler. Bu özellikleri, onları komşu ortamında yaşayan aileler için harika bir evcil hayvan yapar. 

Kafa Yapıları

  • Bu hayvanların kafalarının ağırlığı yedi ila dokuz kilo arasında değişir.
  • Burunları genelde kafaları ile aynı boyuttadır.
  • Mükemmel bir şekilde hizalanmış makas şeklinde çeneleri vardır.
  • Burunlarının ucu küçük ve siyahtır.
  • Simetrik bir aralığı olan yuvarlak, koyu renkli ve orta büyüklükte gözleri vardır.
  • Öne doğru kıvrılmış “V” şeklinde küçük kulakları vardır.

Gövde Yapıları

  • Boyları 38 ila 40 cm arasında değişkenlik gösterir.
  • Oldukça sert ve kavisli bir omurgası olan geniş bir göğüs kısmı vardır. Küçük; ancak her an dört nala koşup gidebilecek kadar güçlü bacakları vardır.
  • Kesilmemiş, kıvrık olmayan, orta uzunlukta kuyrukları vardır.
  • Genellikle gözlerinin çevresinde kahverengi lekeler ve vücudunda siyah ya da kahverengi noktalar olan beyaz, kısa ve kalın kıvrımlı tüyleri vardır.

Bu köpek her an avının arkasından koşacak şekilde yetiştirilmiştir. Hiç şüphesiz ki, Fox Terrier cinsi köpekler dünyadaki en enteresan ve en enerjik köpeklerinden biridir. Bu nedenle, yeterli miktarda egzersiz yapma fırsatları olduğu sürece, kırsal alanda ve şehirde bir yaşam için mükemmel hayvanlardır.

Kişilikleri

Teriyer cinsi köpekler doğuştan avcı köpeklerdir ve bu nedenle de oldukça zekidirler. Hiç şüphe yok ki, bir Fox Terrier çok meraklı bir hayvan olduğu ve etrafındaki her ani harekete karşı sürekli tetikte olduğu için kesinlikle geride kalmaz.

fox terrier

Bunun yanı sıra, bu hayvanlar sahiplerine karşı çok arkadaş canlısıdırlar ve çok çabuk öğrenirler. Ancak, onlara bir şeyler öğretmeye çalıştığınız sırada, eğer aynı görevi tekrar tekrar yapmaları gerekirse çok çabuk sıkılabilirler. Ve sıkıldıkları zaman da kendilerini çukur kazarken bulurlar.

Fox Terrier cinsi köpekler insanlara ve çoğu köpek cinsine karşı çok arkadaş canlısıdır ; çünkü sevgi dolu ve oyuncu hayvanlardır. Bu nedenle de özellikle fiziksel olarak aktif olan aileler için ideal evcil hayvan olarak görülürler.

Her ne kadar kendilerinden birkaç kuşak önce yaşamış atalarından kalma bir özellik olsa da, bu köpek cinsi, avlanma içgüdülerinden tamamen kurtulmuş değildir. Bu içgüdüleri bazı durumlarda problemlere yol açabilir. Örneğin, ister bir kedi — şu an en büyük düşmanlarıdır —, isterse bir otobüs olsun, hareket eden her şeyin arkasından koşma istekleri yüksektir.

Eğitim

Fox Terrier cinsi köpekler eğitmesi zor köpekler olabilir. Bu nedenle köpeğin size itaat etmesini en yüksek öncelik olarak belirlemeli ve bundan sonra egzersizler üzerinde durmalısınız. Bu köpekler çabuk öğrenirler ve sahiplerini de kendilerine eş görürler.

İyi bir şekilde eğitilmiş bir teriyer çeviklik, özel engel etkinlikleri ya da köpek gösterileri gibi zorlu yarışmalara katılabilir. Bununla birlikte, bu köpekler kesinlikle çok yönlü hayvanlardır.

Sağlık ve Hastalıklar

Tıpkı diğer tüm teriyerlerde olduğu gibi, Fox Terrier de hastalıklara karşı pek yatkın değildir. Bunun nedeni, genel olarak iyi bir sağlığa ve iyi bir vücut bileşimine sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra, bilmeniz gereken bazı hastalıkları da vardır.

Bu hayvanlar fiziksel olarak çok aktif oldukları için, yaşlandıkları zaman bazı kemiklerini, özellikle de omuzlarını kırabilirler. Yine yaşlandıkları zaman görme problemleri yaşamaya da yatkındırlar.

Katarakt, glokom ve lensin yer değiştirdiği bir hastalık olan lens dislokasyonu gibi hastalıklara yakalanabilirler. İlaçla ya da lensin alınması ve köpeğin hayatının geri kalanında göz damlası kullanması sağlanarak tedavi edilebilir.

William Haynes: “Bu hayvanlar hastayken bile, mucizevi bir hızla iyileşebiliyorlar.”

Özel bir bakım gerektiren hastalıkların dışında, tüylerini de düzenli aralıklarla fırçalamalısınız. Ve bunu sadece ölü tüyleri temizlemek için değil, aynı zamanda bu köpeklerin tüylerinin güzel ve parlak görünmesini sağlamak için de fırçalamalısınız. Ayrıca tüyleri arasına saklanmış olabilecek pire ve kenelere karşı da dikkatli olmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.