Hangi Cins Köpekler Su Köpekleridir?

Hangi Cins Köpekler Su Köpekleridir?

Son Güncelleme: 07 Ağustos, 2018

Su köpekleri, orta boyları ve yumuşak ve kıvırcık tüyleriyle karakterize edilen bir grup köpek cinsidir. Bu köpekler kuşları denizden ya da göllerden bulup getirmeleri için kullanılırlardı. Onlar hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!

Su Köpekleri Cinsleri

Su köpeklerini kolayca tanımlayabilirsiniz; çünkü yumuşak ve yün gibi tüylerinden dolayı biraz koyunlara benzemektedirler.Bu köpek cinsleri suyu seven orta boy köpeklerdir. Bu köpekler kırsal bölgelerde harika birer yardımcıdırlar; ancak bir bahçeniz ya da açık bir alanınız varsa iyi birer ev hayvanı da olurlar. İşte birbirinden farklı su köpekleri:

iki beyaz tüylü köpek

1. Barbet

Bu su köpeklerinin ana vatanı Fransa’dır ve yükseklikleri 65 cm’ye ve ağırlıkları da 28 kg’ye kadar ulaşır (erkek köpekler için geçerlidir). Bu cins köpekler siyah, gri ve kahverengi tüyleri olma eğilimi olan; uzun, kıvırcık ve yünlü bir kürkü olan tipik bir su köpeğidir.

Barbet , neşeli, zeki, itaatkar ve mükemmel bir arkadaştır. Dahası, bu köpekler çok çabuk öğrenirler ve ayrıca çocuklarla ve yaşlılarla da çok iyi geçinirler.  Eskiden bu köpekler kuşları sulu yerlerden (deniz, göl vb.) toplamak için kullanılırdı.

2. Amerikan Su Köpeği

Orijinal olarak Amerikan Su Spanieli denilen bu köpeklerin ana vatanı Amerika Birleşik Devletleri’dir ve Kuzey Amerika dışında çok iyi bilinen bir köpek cinsi değildir. Bu köpeklerin var olmalarına dair ilk örnekler 19. yüzyıla aittir; ancak hangi köpek cinslerinden elde edildikleri net olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, Wisconsin’deki Wolf (Kurt) Nehri ve Fox (Tilki) Nehri çevresinde ortaya çıktığını biliyoruz, burada kano avında ördekleri toplamak için kullanıldılar.

Amerikan Su Köpeği’nin mizacı bir Spaniel’e benzer. Sonuç olarak, çok aktif, zeki, arkadaş canlısı ve her zaman insanları memnun etmeye isteklidirler. Aynı Spaniel’ler gibi bu köpekler de eğer canları sıkılırsa birazcık sıkıntı çıkarabilirler. Ancak sahibini herhangi bir durumda kesinlikle koruyacak ve onunla mükemmel bir arkadaşlık kuracaklardır.

3. Kaniş

Kaniş köpekleri soylular ve aristokratlar için 15. yüzyılda doğmuş bir cinstir. Rönesanstan sonrasında ise, göllerden ve nehirlerden ördek ve kuğuları kurtarmak için su köpekleri olarak kullanılmaya başlandılar.  Bu cins köpeklerin dört çeşidi vardır: büyük, orta, minyatür ve oyuncak.  Hepsinin tüylü ve kıvırcık bir kürkü vardır ve bu tüylerin birbirine karışmasını önlemek için tüylerini düzenli olarak fırçalamanız gerekir.

Kaniş cinsi köpekler, neşeli, hareketli ve oyuncu bir köpektir ve aynı zamanda bu köpeklerin dikkatini dağıtmak da zordur. Bu köpekler düzenli, enerjik ve çocuklarla arası mükemmel olan hayvanlardır. Ancak bu hayvanları eğitmeniz ve sosyalleştirmeniz gereklidir. Böylece evinizdeki eşyaları ya da diğer şeyleri parçalamaya çalışmamış olurlar.

4. İspanyol Su Köpekleri

Bu köpeğin kökeni Endülüs’e dayanır. Her ne kadar başlangıçta bir koyun köpeği olarak kullanılmış olsa da, teknelerde ve avcılıkta da insanlara yardımcı olmuştur.  Atalarının 711 yılında İberya Yarımadası’ndan gelen bir çeşit Arap köpek cinsinden geldiği düşünülmektedir. Tüylerinin rengi siyah, bej, kahverengi ya da beyaz olabilir. Bu köpekler atletik köpeklerdir ve sarkık kulakları vardır.

İspanyol Su Köpekleri’nin kişiliklerinden bahsedecek olursak, bu köpekler sadık, itaatkar, cesur, çalışkan ve dengeli köpeklerdir. Ayrıca bazı doğuştan gelen avlama iç güdüleri vardır ve harika birer bekçi köpekleri olurlar. Oyun oynamaya bayılırlar ve suyu çok severler.

5. Friz Su Köpeği

Bu köpeğin kökeni Hollanda’dır ve orijinal ismi, “Wetterhun” (su köpeği) kelimesinden türemiş olan “Wetterhoun”dır. Türkçe’de Hollanda Spaniel’i olarak bilinir. Orta boyutlu köpeklerdir ve boyları 59 cm’ye kadar, ağırlıkları ise 35 kg’ye kadar çıkabilir (Yetişkin erkek köpekler için geçerlidir). Kalın, kıvırcık ve beyaz üstüne siyah ya da kahverengi benekleri olan tüyleri vardır. Bacaklarında, kulaklarında ve yüzlerinde, diğer yerlere göre daha az tüyü vardır.

siyah benekli beyaz köpek

6. İrlanda Su Köpeği

İrlanda Su Köpekleri en eski Spaniel cinslerinden bir tanesidir. Şu anki soyları 1830 yılında İrlanda’da geliştirildi. Bir İrlanda Su Köpeği çok aktif bir köpektir ve eskiden bu köpekler bir Retriever ya da başka bir toplayıcı köpeğin işini yapmak için kullanılırdı. Bu hayvanlar çok akıllı hayvanlardır ve çok çabuk öğrenirler. Her zaman tetiktedirler ve çok komik yüz ifadeleri takınabilirler. Bu yüzden de bazı insanlar onlara Spaniel cinsi köpekler ailesinin “paylyaçosu” derler.  İrlanda Su Köpekleri çocuklar ve diğer köpeklerle çok iyi geçinirler. Ayrıca kıvırcık bir kuyrukları ve koyu kırmızımsı kahverengi tüyleri vardır.

Su köpeğinin diğer cinsleri Portekiz Su Köpekleri, Lagotto Romagnolo (İtalyan), Moskova Su Köpeği (Rus) ve Cantabrian Su Köpeği (Kuzey İspanya).

Görsellerin Kaynağı: Elaine Fichter ve Pleple2000


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.