Shar Pei Köpeklerinin Neden Bu Kadar Çok Kırışıklığı Var?

Shar Pei köpeklerini sevmeyen çok az insan vardır. Peluş yüzleri ve kırışıklıkları birçok insanın hoşuna giden karakteristik görünümlerini verir. Bugün neden kırışıklıkları olduğunu konuşacağız. Bu cinsin bu kadar kırış kırış olmasına ne neden oldu?
Shar Pei Köpeklerinin Neden Bu Kadar Çok Kırışıklığı Var?

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2019

Shar Pei cinsinin neden kırış kırış olduğunu öğrenmek rastgele bilgiler öğrenmekten daha fazlasıdır. Ayrıca hijyenleri ve sağlıklarına özen göstermenize yardımcı olabilir. Ancak, bundan önce, bu sevimli hayvanlar hakkında bir şeyler öğrenelim.

Shar Pei hakkında ilginç gerçekler

shar pei yavruları

Shar Pei köpeği Çin kökenlidir ve M.S. 206 yılından bu yana var oldukları bilinir. İlk olarak, mezarlarda bekçi köpeği olarak kullanıldılar. Daha sonra, dövüş köpekleri olarak kullanıldılar. Sonunda evcil hayvanlara dönüştüler.

60’larda, Çin’i yöneten komünist rejim evcil hayvanlara karşıydı. Bunun gereksiz bir para ve yiyecek israfı olduğunu söylediler. Sonuç olarak, bu değerli cins yok olma eşiğine geldi. İyi ki bu işe yaramadı! Yoksa güzelliğinin tadını çıkarmaktan mahrum olurduk.

Kişiliği

Onlar çok sakin ve sevimlidir. Çok fazla havlamazlar, bu yüzden bir apartmanda sese karşı hassas komşularla yaşıyorsanız, bir Shar Pei onlara sıkıntı vermeyecektir. Çok bağımsızdırlar ve tek sahip için uygun köpeklerdir. Yani, ailenin diğer üyeleri eşit muamele görmeyi beklememelidir.

Köpekten çok kedi gibi davrandıkları için köpek dünyasının kedisi olarak bilinirler. Hatta kendine özgü, kedi gibi bir oynama biçimleri vardır. Bu cins nesnelere pençe atarak onları kapana sıkıştırmayı sever. Kaplan olduklarını mı düşünüyorlar?

Bağımsız kişiliği onları diğer insanlara karşı kayıtsız kılar. Ve konu emirlere uyma ve yönlendirmeleri takip etme olduğunda, biraz inatçıdırlar. Bu nedenle onları yavruyken sosyalleştirmeniz gerekir ve hiç ceza kullanmadan özel muamele gerektirirler.

Shar Pei’nin kırışıklıklarının nedeni

Barselona Özerk Üniversitesi göre, Shar Pei köpeklerinin kırış kırış olmasının nedeni, kalıtsal bir hastalık olan mukinosizdir. Bu, hiyalüronik asit birikimine neden olur. Sonuç olarak, bu cinsin tanınmasına neden olan güzel cilt oluşumları gelişir.

Hiyalüronik asit bir dokunun hücreleri arasındaki boşlukları doldurmaktan sorumludur. Bu asit enzimlerinin büyük birikimi Shar Pei’nin cildinin hacmen artmasına ve bu cinsi sevimli yapan kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

Ancak, Shar Pei’nin kırışıklıkları sadece orijinal ve güzel değildir. Ne yazık ki, sorunlara da yol açar.

Shar Pei’nin kırışıklıklarının neden olduğu sorunlar

kırışık shar pei köpeği

Bu kırışıklıkların bir hastalığın sonucu olduğunu unutmamalısınız. Hayvanı öldürmez, ama hazırlıklı olmanız gereken bazı komplikasyonlardan muzdarip olmalarına neden olabilirler.

Mukinosiz, Shar Pei’de aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

Shar Pei köpekleri özel bakım gerektirmez. Ancak, onları yıkarken kir birikiminden dolayı oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için ciltlerindeki katlar arasına özen göstermeniz gerekir.

Eğer herhangi bir alerjisi varsa, bir veterinerden uygun tedaviyi öğrenmelisiniz. Bunu yapmak için, alerjiye neyin neden olduğunu teşhis etmeli ve onu alerjenlerden uzak tutmalısınız. Shar Pei köpekleri bu hastalıklara eğilimlidir. Yani, onlara göz kulak olmak önemlidir.

Bir Shar Pei sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bu konuda düşünmeyi bırakın. Onlar her zaman sadık bir arkadaş olacak değerli ve sevgi dolu köpeklerdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.