Sadık ve Yetenekli Köpekler: Brezilya Mastiff

Sadık ve Yetenekli Köpekler: Brezilya Mastiff

Son Güncelleme: 05 Eylül, 2018

Benim Hayvanlarım’da tanıttığımız köpekler arasına bir yenisini daha ekliyoruz. Brezilya Mastiff, görüp görebileceğiniz en sadık köpek olabilir. Sahiplerine neden bu kadar bağlı olduklarını ve bu türün diğer tüm özelliklerini yazımızda tartışacağız.

Sadık Brezilya Mastiff ile tanışın

Kökeni

Uzmanların bir kısmı, Brezilya Mastiff’lerin insanların farklı tür köpekleri çiftleştirmesiyle değil de Brezilya’yı kolonileştiren güçlerin ihtiyaçlarına göre zamanla evrimleşerek meydana geldiği düşünülüyor.

Bir başka grup ise Bulldog, Mastiff ve Bloodhound’ların bir kırması olduğuna inanıyor. Kesin olarak bildiğimiz tek şey, Brezilya Mastiff’lerinin tarihte yazılı olarak görüldüğü ilk yılın 1671 olduğu. Sadece bundan yola çıkarak, birçok köpek türüne kıyasla epey genç olduğu söylenebilir ancak ne zaman ortaya çıktıkları net bilinmiyor.

Brezilya’daki kolonici güçlerin ihtiyaç duyduğu köpek türü ise çoban köpekliği, av köpekliği ve bekçi köpekliği gibi birçok görevi tek başına üstlenecek bir köpekti.

Brezilya Mastiff’in bir görevi de şeker kamışı tarlalarında çalışan köleleri gözlemekti. Her tarlada 200 köle çalıştığı için birinin fark edilmeden kaçması oldukça kolay olacağından köpekler gözcülük işine koşulmuştu. Köleliğin yasaklanmasının ardından Brezilya Mastiff’ler başka işlerde çalışmaya başladı.

1954 yılında bu köpeklerin birkaçı Almanya’ya yollandı ve buradan da dünya geneline yayılmaya başladılar.

Brezilya Mastiff’in Özellikleri

Brezilya Mastiff, ortak bir ataları olduğu düşünülen büyük köpek türlerinin toplandığı Molosser grubuna dahildir. Tüyleri kısa ve yumuşaktır; postu çoğunlukla tek renktir ancak patileri, göğsü ve kuyruğunun ucunda beyaz renk görülebilir. Bazen yüzünde maske gibi bir siyahlık olur.

Derisi, buruşuk köpek Shar-Pei gibi kalın ve gevşektir; özellikle boyun kısmında bu durum net bir şekilde görülür. Bazı Brezilya Mastiff’lerin göğüs ve karın bölgelerindeki deri de sarkık veya katlanmış olabilir. Kafalarında katlanmış deri yoktur ancak dikkatlerini çeken bir şeye karşı tetikte oldukları zaman katlıymış gibi gözükebilir.

brezilya mastiff

Erkeklerin boyu 65 – 75 cm arasıyken dişiler yaklaşık 5 cm daha kısadır. Erkekler 50 kg, dişiler 40 kg ağırlığına kadar çıkabilir. Çevik ve esnektirler; 1.70 cm’lik bir duvara tırmanabilirler. Kulakları uzundur ve yüzlerinin iki yanından aşağı sarkar. Gözleri badem şeklindedir ve göz renkleri koyu kahveden sarıya kadar birçok tonda olabilir.

Brezilya Mastiff’in Karakteri

Bu köpekler, ailelerine oldukça bağlıdır ancak bu bağlılık yabancılara karşı güçlü bir düşmanlık olarak kendini gösterir. Bu nedenle Brezilya Mastiff’lere çift karakterli bile denebilir. Öyle ki köpek yetiştiricileri, hangi köpekleri çiftleştireceklerine karar verirken köpeğin görünüşüne değil mizacına dikkat ediyor.

Brezilya Mastiff’ler cesurdur, söz dinler ve çocuklara karşı hoşgörülüdür. Sakin ve özgüvenli oluşları sonucu yeni ortamlara kolayca adapte olurlar.

Sağlığı ve bakımı

Nadir olarak görülen doğuştan kalça çıkığı dışında, bu türün genetik olarak taşıdığı bir hastalığı yoktur.

Bakımı sırasında özen göstermeniz gereken noktalarsa kulakları ve derisinin katlandığı noktalardır. Bu bölgelere her türlü bakteri ve parazit kolayca saklanabilir. Kulakları ve deri katmanlarını, en az haftada birkaç kez kontrol etmeli ve temizlemelisiniz. Tüylerini haftada bir defa taramanız yeterli olacaktır.

Brezilya Mastiff kendine has bir köpektir ve karakteri bazen kafa karıştırıcı olabilir. Tüm bunları ve oldukça büyük bir köpek olduğunu da göz önünde bulundurarak böylesi bir köpeğin size uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Hayvan sahiplenmenin büyük bir sorumluluk olduğunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.