Hepsi Birbirinden Sevimli Buruş Buruş Köpek Irkları

6 Temmuz 2018

Buruş buruş yüzleri ve vücutları sayesinde onları görür görmez aşık olacaksınız. Buruş buruş köpekler arkadaş canlısı olmaları ve güzellikleri sebebiyle gün geçtikçe tüm dünyada daha da popüler olmaya başladı. Bu yazımızda buruş buruş köpek ırkları hakkında bilgi bulabilirsiniz!

Buruş buruş olan köpek ırkları nelerdir?

Neden bazı köpeklerin cildi buruş buruştur? Araştırmacılar uzun süredir bu sorunun cevabını arıyor. Onlara özgün cilt karakteristiklerinin analiz edilmesine rağmen bu köpeklerin cildinin sıkı olmamasının nedeni bulunamıyor.

buruş buruş köpek ırkları

Shar Pei ırkı köpeklerin cildinin Kutanöz Müsinöz isimli kalıtsal bir durum yüzünden buruşuk olduğu biliniyor. Fakat şimdilik, diğer köpek ırklarının cildinin buruşuk olmasının sebebi bilinmiyor. Yine de, onları görür görmez kalbinizi çalacaklarını garanti edebiliriz. Onları hemen evinize götürmek isteyeceksiniz! Buruş buruş sarkık bir cilde sahip olan bazı köpek ırklarını sizler için listeledik:

1. Napoli Mastifi

Molosser tipi bu büyük köpek Dogo ailesinin bir üyesidir. M.Ö. 300 yıllardan beri yaşadığına ve Tibet Mastiff’in soyundan geldiğine inanılmaktadır. Yunanlılar tarafından, kendi hayvanlarını yetiştirip daha sonra onları arenalarda savaştıran Romalılara tanıtılmıştır.

Napoli mastifi kısa ama sağlam yapılı, güçlü, ayrıca büyük ve ağır kafası olan bir köpek ırkıdır. Ürkütücü bir görünüme sahip olmasına rağmen genelde uysal köpeklerdir. Her zaman uyanık ve dikkatli olan ve ailesini koruyan sadık bir köpek ırkıdır. Ayrıca kesinlikle agresif değildir, aksine zeki, heybetli, güven veren, vefalı köpeklerdir. Onları henüz yavruyken eğitmeye başlamak çok önemlidir. Kalça deplasmanından muzdarip olabilirler ve her gün bir kilo yiyecekle beslenmeleri gerekir.

2. İngiliz Buldog

Kısaca Buldog diye bilinen bu köpekler buruşuk cilde sahip başka bir köpek ırkıdır. Kökeni İngiltere olan bu köpekler, 17. yüzyıl boyunca dövüş köpeği olarak kullanılmıştır ve ülkenin sembollerinden biridir.  Tombul görünüşü ve kutuya benzeyen vücuduyla bu cins, Boksör, Bullmastif ve Bull Teriyer gibi diğer ırkların üretilmesi için kullanılmıştır. Basık ve geniş bir burnu vardır, çok güçlüdür ve 22 kg’a kadar bir ağırlığa (yetişkin erkekler için) sahip olabilir. Doğuştan kısa ve kıvrık bir kuyruğu vardır.

Eğer bir İngiliz Buldog’a sahipseniz, dikkatli olmanız gerekir. Çünkü güneş çarpmasına meyillidir. Ayrıca nefes almasını zorlaştıran Brachycephalic Sendromu rahatsızlığı geçirebilir. Ve yeterince egzersiz yapmadığı takdirde obezite sorunu yaşayabilir.

3. Pug

Çin kökenli bir ırk olmasına rağmen Birleşik Krallık’ta ünlenmiştir. Küçük bir Molosser tipi olan bu köpeklerin vücutlarına oranla büyük bir kafası, dümdüz bacakları ve kıvrımlı bir kuyruğu vardır. Yüzü siyah olan bu köpekler açık kahverengi, gümüş veya kayısı renginde olabilir.

Bu köpeklerin erken yaşta sosyalleşmesi gerekir. Büyük köpeklerle iyi anlaşır, oyun oynamayı sever, aktiftir ve yabancılara güvenmez. Gerçek bir bekçi köpeği olmamasına rağmen, en azından tehlikelere karşı uyanıktır. Gözlerine çok dikkat etmelisiniz. Büyük ve dışarıya doğru çıkık gözleri olduğu için gözü evdeki eşyalara çarpabilir. Kırışıklıkları, enfeksiyonlara ve kötü kokuya neden olan salgıları ve nemi biriktirir.

4. Bullmastiff

Kökeni İngiltere olan bu köpekler, Buldog ve İngiliz Mastifi’nin çiftleşmesi sonucu oluşmuştur. Türünün ilk örneği 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır ve güçlü çenelerinin olması nedeniyle kaçak avcıların yakalanması için kullanılmıştır. Koyu kahverengi gözleri, kocaman kare şeklinde kafası ve kızıl kahve renkte kürkü vardır. Çok iyi bir bekçi köpeğidir, enerjiktir, fazla havlamaz ve evde beslemek için idealdir. Her türlü eve uyum sağlayabilir.

buruş buruş köpek

5. Shar Pei

Buruş buruş köpek denilince aklımıza gelen ilk ırk Shar Pei’dir. Tüm vücudu kırışıklarla dolu olan bu köpeğin kökeni Çin’dir.  Bu köpekler ilk defa M.Ö. 206 yılında ortaya çıkmıştır. Ayrıca Han Hanedanı’nın sembolüdür. Shar Pei adının kelime anlamı “kumdan deri” dir ve bu ismi renginden dolayı almıştır. 

Shar-Peiler geçmişte bekçi, av, dövüş, işçi köpekleri olarak hizmet vermişlerdir, fakat günümüzde evcil hayvan olarak beslenmektedirler. Komünist Devrimi sırasında evcil hayvanların orta sınıfı temsil etmeleri ve yiyecek israfı olarak görülmeleri sebebiyle neredeyse hepsi yok edilmiştir. Uysal, özgür ruhlu, ve sahiplerine karşı sadık köpeklerdir. Yavruları oldukça yaramaz olan Shar Pei cinsi köpekler, aynı kediler gibi pençelerle oynanan oyunlara bayılırlar.