Retriever Köpekler: Irkları ve Özellikleri

Retriever köpek ırkları dengeli bir tabiata sahip avcı köpekleridir. İşleri, ''yumuşak'' dişleri sayesinde vurulan av hayvanlarını zarar vermeden ağızlarına alıp getirmektir. 
Retriever Köpekler: Irkları ve Özellikleri

Son Güncelleme: 11 Mart, 2019

Belki de “av köpeği” terimini duyduğunuzda neden bahsettiğimiz hakkında hiçbir fikriniz yoktur. Büyük olasılıkla, “retriever” kelimesini duyduğunuzda bu köpek türü gözünüzde daha iyi canlanır. Bu makalede, şu anda en popüler evcil hayvanlardan olan retriever köpekler ve farklı ırkları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Retriever köpekler hangi özelliklere sahiptir?

Retriever köpekler avlanan hayvanları zarar vermeden geri getirmeleri için yetiştirilmiştir. Vurulan kuşları ve hayvanları, ısırmadan toplamalarını sağlayan yumuşak ağızları vardır.

Bu ırkların sahip olduğu tek yetenek bu değil. Kendilerini kontrol edebilmeleri, avların yerini belirlemeleri ve avlanan hayvanı sahibine götürmeleri bu köpeklerin en önemli özellikleridir.

Çok sayıda av köpeği ırkı olsa da, insanlar genellikle retriever cinsini av köpeği olarak seçer çünkü doğal olarak tatlı, itaatkar ve şefkatlidirler. Bazıları bunların “dünyanın en güzel köpekleri” olduğunu söyler. Retriver köpekler çocukları sever ve hastalara ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan insanlara yardım edebilirler çünkü çok sabırlı ve naziktir.

Retriever köpek ırkları

Retriever köpekleri Dünya Köpek Federasyonu’nun VIII. grubuna aittir ve aşağıdaki ırklardan oluşur:

1. Labrador Retriever

Aslen Kanada’nın Newfoundland bölgesinde olan Labrador Retriever – yukarıdaki resimde görebilirsiniz- bugünün en popüler köpek ırklarından biridir. Bu köpekler, kibar, enerjik, zeki, tatlı ve arkadaş canlısı bir kişiliğe sahiptir ve bu da onları mükemmel bir arkadaş kılar.

Labrador ırkı keşfetmeye, yeni yollar izlemeye bayılan ve canı sıkıldığında kaçmaktan çekinmeyen meraklı köpeklerdir. Kürk rengi tamamen siyah, sarı veya çikolata kahvesi olabilir.

2. Golden Retriever

Bu av köpeği ırkı, İskoçya’ya özgüdür ve ilk olarak 1850’de ortaya çıkmıştır. Ayrıca altın kürkleri ve dost canlısı doğası onları dünyadaki en popüler köpeklerden biri yaptı.

Golden Retriever

Golden Retriever mükemmel bir evcil hayvandır. Ancak nazik ve yabancılara güvenmeye meyilli doğaları nedeniyle, iyi bir bekçi köpeği değildir. Çok kibar, şefkatli ve zekiler (dünyanın en zeki köpek ırkları arasında dördüncü sıradalar). Bu köpekler oburdur, bu nedenle sahipleri yemek alışkanlıklarını kontrol etmediği takdirde obeziteye eğilimli olurlar.

3. Kıvırcık kürklü Retriever

Aslen İngiltere’den olan bu köpek Büyük Britanya dışında nadirdir. Bu cinsin adından da anlaşılacağı gibi, kahverengi ya da siyah kıvırcık tüyleri vardır. Bu köpekler kaslı, aktif, uzun kuyruklu ve uzun bacaklıdır.

kıvırcık tüylü retriever

Kıvırcık kürklü Retriever, hem karada hem de suda kuşları avlamak için hala kullanılmaktadır. Ancak bu köpekler çoğunlukla çiftliklerde evcil hayvan olarak kullanılmaktadır. Bu köpek ırkı neşeli, eğlenceli ve çok zekidir. Ancak eğitilmesi biraz zor olabilir.

4. Düz tüylü Retriever

Düz tüylü Retriever, İngiltere’ye özgü bir başka av köpeği türüdür ve suda ya da karada çalıştırılmak için kullanılmıştır. Ortalama 30 kilo ağırlığında orta büyüklükte bir köpektir. Sarı, siyah veya kahverengi olabilen yoğun ve pürüzsüz kürkleri vardır.

düz tüylü retriever

Düz tüylü Retriever çok aktiftir ve çocuklar için mükemmel bir arkadaştır. Bu köpekler, yavruluk döneminde uygun şekilde sosyalleştikleri sürece kendinden emin, uysal, sevgi dolu ve itaatkardırlar. Çabuk öğrenirler, oynamayı severler ve yaşlılığa ulaşana kadar genç bir tavır sergilerler.

5. Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Bu orta büyüklükteki köpek ırkı daha kısa olmasına karşın genellikle Golden Retriever ile karıştırılır. Bazıları bu cinsin on dokuzuncu yüzyılda bir spaniel ve bir setter köpeğin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıktığını ve daha sonra bir Collie ve Retriever ile geliştirildiğini düşünüyor.

dili dışarıda koşan köpek

Genel olarak “Toller” denilen bu köpekler atletik ve kaslı bir yapıya sahiptir. Çift katmanlı su geçirmez tüyleri vardır. Bu köpekler akıllı, şefkatli, sabırlı ve eğlenceli bir kişiliğe sahiptir. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar.

6. Chesapeake Retriever

çimlerde duran kahverengi köpek

Av köpeği ırkları listemizdeki bu son ırk Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmiştir. Görevi ördekleri ve diğer su kuşlarını yakalamaktı. Farklı kahverengi tonlarında tüyleri olan orta ila büyük boy arasında bir cinstir. Chesapeake Retriever, Labrador’a benzer bir görünüme sahiptir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.