Arkadaşını Çamaşır Makinesinden Kurtaran Köpek

Arkadaşını Çamaşır Makinesinden Kurtaran Köpek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Bazen köpeklerimizin çok sevdiği ve onlar için çok şey ifade eden oyuncakları olur. Bu yazımızda size bir köpeğin çok özel gördüğü bir arkadaşı olan bir oyuncak ayıdan ve bu oyuncak ayının çamaşır makinesinde biten hikayesinden bahsedeceğiz.

İşte “en iyi arkadaşı”nı, yani Teddy adındaki bir oyuncak ayıyı çamaşır makinesinde boğulmaktan kurtaran bir Golden Retriever köpeğin hikayesi. Ve bu köpek arkadaşını kurtarmak için bir an bile tereddüt etmedi. Fakat yine de, ayıcık arkadaşının çamaşır makinesinden çıktıktan sonra asla aynı olmayacağını sanki bir şekilde biliyordu.

Köpeğin sahipleri, eğer köpek oyuncak ayının çamaşır makinesine girdiğini görürse bir tepki göstereceğini hissetmişlerdi.  Bu yüzden de olan biten her şeyi kaydetmek için makinenin içine ve odaya birer kamera kurdular.

Deterjan Teddy’i tertemiz yapacaktı ve yumuşatıcı ise yumuşacık yapacaktı. Ancak köpek, Teddy’nin çamaşır makinesinin içinde başının döneceğinden emindi. Bu yüzden de onu kurtarmaya karar verdi.

Çamaşır Makinesine Konmuş Bile Olsa Oyuncaklara Karşı Takıntılı Olmak

Birçok olayda, köpeklerin nesnelere ya da oyuncaklara karşı olan takıntılarının başka garip anlamları olabilir. Köpekler mamaları ya da oyuncakları söz konusu olduğunda yaptıkları gibi, çok değerli olduğunu düşündükleri şeylere karşı çok sahiplenici tavırlar sergileme eğilimindedirler.

Köpeklerin atalarının kurtlar olduğunu unutmayın. Ve bildiğiniz gibi kurtlar inlerde yaşar ve hakim olmayı çok severler. Hele ki bir de ellerindeki kaynakların miktarı ne kadar az ise, sahiplenicilikleri de o kadar artar. Vahşi hayatta şu çok önemli kurala saygı gösterirler:  Hiç kimse hiyerarşiye göre bir üst seviyede olan birine ait bir şeyleri ele geçirmeye kalkamaz.

Diğer bir taraftan, uzmanlar köpeklerin bir oyuncağı alıp geri vermek istemediği zaman, aslında sahiplerinin otoritesini sorguladığını söylüyor. Şöyle ki; köpek, varoluşunun temel kurallarından birini unutmuş oluyor. Bu davranış, köpeğin hissetmiş olduğu; ancak zamanında kontrol altına alınmamış bir stres ya da endişeden kaynaklanıyor olabilir.

Bu bağlamda, köpeğimizin bir şeylere karşı takıntılı olduğunu görmek bize komik görünebilir. Ancak bu, bir maddeye bağımlılığı olan bir kişiye gülmekle aynı şey sayılır. Buna ek olarak, bu gibi problemler diğer başka problemlerin yanı sıra, köpeğin kendi ailesine ve yabancılara karşı saldırgan bir tutum sergilemesine sebep olabilir.  Bu tarz durumlarda köpeğe bir şeyleri paylaşmayı ve otoriteye karşı saygı duymayı öğretmek çok önemlidir.

Sahip Olmak İçin Gösterilen Saldırganlık

Köpeğinizin yatağına ya da mamasına yaklaştığınızda sizi ısırmaya çalışıyorsa, bu sizi hayal kırıklığına uğratan bir davranış olabilir. Fakat endişelenmeyin. Bunun bir çözümü var.

Bu tip sahiplenmeye karşı sergilenen saldırganlık, köpeğin kendisinin olduğunu düşündüğü bazı nesnelere yaklaşan kim olursa olsun onlara genellikle homurdanma, saldırı tutumu ya da ısırmaya çalışma gibi eylemlerle gösterdiği agresif davranışlardır.Bu aynı zamanda sahip olduklarını koruma olarak da bilinir ve genellikle böyle durumlarda köpeklerden gelecek olan en kötü tepkiyi köpek sahipleri alır.

Eğer siz köpeğinizin eşyalarına yaklaştığında evcil hayvanınız size saldırmaya çalışıyorsa, aslında size uzak durmanızı söylemeye çalışıyordur; çünkü kendinin olduğunu düşündüğü nesneleri almanıza izin vermeyecektir. Bu tarz vakaların neredeyse tamamında köpekler mamalarına, oyuncaklarına, yataklarına ve her ne kadar biz bu nesnelerin çok önemli şeyler olmadığını düşünsek de köpeğin kendinin olduğunu düşündüğü her şeye karşı sahiplenici bir tavır sergilerler.

Takıntının Sebepleri

Bu tür davranışların temeli hem genetik hem de sonradan öğrenilmiş davranışlar olabilir. Bazı yavru köpeklerin bu tip bir davranışı henüz birkaç haftalıkken göstermeleri çok normaldir ve burada sebep, annesinin kaynaklarını korumaya yönelik gösterdiği genetik bir yatkınlık olabilir.  Diğer durumlarda ise köpeğin kendi eşyalarını kazanmak için bir yarış yapması gerektiğini hissettiği zaman, kendine ait olanı geri almak ya da korumak için saldırmayı öğrenirler. Yani genetik yatkınlık olarak kurtarma köpeklerinde ya da evinizde birden fazla evcil hayvan olduğu durumlarda köpeğinizde bu tarz bir davranış ortaya çıkabilir.

Burada, köpeğin kendinin olduğunu düşündüğü şeyleri korumak için gösterdiği saldırgan tutumu teşvik eden şeyin bizim kendi davranışlarımız olup olmadığını göz önünde bulundurmamız önemlidir. Örneğin, yavru köpeklerin bir şeyi ya da bir oyuncağı çalıp kaçıp gitmesi oldukça tipik bir davranıştır. Çünkü köpeğiniz sizinle oynamak istiyordur. Biz de köpeğimizin bir şey alıp kaçtığında arkasından koşup şiddetle geri almaya çalışmış olabiliriz. Yaptığımız bu gibi davranışlarla köpeğin kendi eşyalarına karşı korumacı tutumlarına olan meyilini tetikliyor ve hatta teşvik ediyor olabiliriz.

Ne Yapmalı?

Köpeğimiz bizden bir şey aldığı zaman onu geri almak için saldırgan bir şekilde değil de, onunla oynayarak almalıyız. Böylece sahiplerine itaat etmeleri gerektiğini anlayacaklardır. Köpeğinizin zorlama davranışlar ya da şiddetle ilişki kurmasına izin vermeyin.

Fotoğraf kaynağı: institutoperro.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.