Sürü Liderleri Dişi Olan Hayvanlar

Sürü Liderleri Dişi Olan Hayvanlar
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Genelde hayvanlar aleminde erkeklerin liderlik ettiği düşünülür. Ancak dişi sürü liderleri tarafından yönetilen anaerkil yapıya sahip hayvanlar da vardır.

Bonobo

Dişi sürü liderleri olan hayvanlar arasında bonobolar belki de en iyi örneklerden biridir. Bonobolar, şempanze benzeri hayvanlardır ve çoğu sorunlarını cinsel aktivite yoluyla çözmeye alışıktırlar.

Doğanın koşullarına en iyi uyum sağlayanın hayatta kalması gerektiğini belirten temel evrim kuralına şempanzeler biraz daha agresif bir şekilde uysalar da bonobolar daha barışçıl bir yöntem tercih ediyorlar.

Sürü içinde bu dengeli ortamın nasıl korunduğuna dair birçok teori var. En yaygın kabul gören düşünceye göre dişi bonobolar tehdit oluşturabilecek erkek bonobolara karşı başarılı ittifaklar kuruyor.

yemek yiyen bonobolar

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, dişi bonoboların seksi bir araç olarak kullanarak erkek bonoboları kontrol ettikleri teorisini de göz önünde bulunduruyor. Dişiler, evrim savaşında bonoboların elini güçlendirmek için binlerce yıldır daha agresif erkeklerle çiftleşmeyi tercih ediyor olabilirler.

Orka

Katil balina olarak da bilinen orkaların aile yapısı dişi merkezlidir. Orkaların dişi sürü lideri, dengeli bir aile düzeni inşa ederler çünkü yavruları uzun senelerce yanlarından ayrılmaz.

Dişi orkalar, erkeklerden çok daha uzun yaşarlar. Uzun yaşamalarının sebebinin bütün sürünün dişi lidere ihtiyaç duyması ve liderin yıllarca herkesle ilgilenmesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Hatta dişi orkalar, torunlarının bile bakımlarıyla ilgilenirler. Orkalar, hayvanlar aleminde dişilerin menopoza girdiği sayılı türlerden biridir.

Fil

Bu koca kulaklı devler de dişi sürü liderleri tarafından yönetilir. Filler, ters giden durumları çözüme ulaştırma konusunda sıra dışı yöntemler izler. Fillerin hafızaları çok iyi çalışır. Bu nedenle sayısız kıtlık ve avcıyla mücadele etmiş sürünün en yaşlı dişisi ideal lider olarak kabul edilir.

Yaşlı dişiler, kurak geçen yaz aylarında nereden su bulacaklarını ve etrafta insanlar varken nasıl davranılması gerektiğini bilir. Bu tecrübeli filler uzaklardan gelen aslan seslerini ve bunun yaratabileceği tehlike seviyesini bile ayırt edebilirler.

Orkalarda olduğu gibi fillerde de sürünün yaşamı liderlerine bağlıdır. Bu nedenle fil avcılığının verdiği zarar ilk anda göze görünenden daha büyüktür. Eğer sürü lideri ölürse bu, tüm sürünün sonu olabilir.

Sayısız avcıyla mücadele etmiş ve birçok kuraklık görmüş geçirmiş yaşlı dişi filler, güçlü hafızaları nedeniyle sürüye liderlik etme konusunda idealdirler.

Sırtlan

Sırtlanların da sürü liderliğini dişiler yapar. Bu hayvanların kötü bir ünü vardır ancak aslında son derece akıllı ve sosyal canlılardır. Sürülerinde herkesin harfi harfine uyduğu keskin bir hiyerarşi vardır.

Sırtlanlar, daha büyük ve güçlü olan dişilerce yönetilir. İri cüsse ve kuvvet, erkeklerin boyun eğmesi için yeterli sebeplerdir. Avlanma işini genelde erkekler yapar ama yemeği önce dişiler yer.

Sırtlan sürülerinde erkeklerin görevi sperm donörlüğü yapmaktır diyebiliriz. Birçok hayvan türünün aksine dişiler istemedikçe çiftleşmenin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Dişilerin iri cüsseli ve kuvvetli olması erkeklerin boyun eğmesi için yeterli sebeplerdir.

Lemur

Makigiller ya da daha yaygın adlarıyla lemurların primatlar arasında kendilerine has bir yeri vardır. Birçok lemur türüne dişiler liderlik eder ancak en iyi örnek halka kuyruklu makilerdir.

Maki dişisi oldukça agresiftir; erkeklerin yemeklerini ellerinden alır ve tavırlarından memnun olmadığında onları ısırıp dövebilir. Bu türün dişilerinde, diğer primatlara kıyasla daha yüksek testosteron seviyeleri tespit edilmiştir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.