Portekiz Su Köpeği Bakımı ve Temizliği

Adından da anlaşılacağı üzere suyu çok seven bu köpeklerin tüylerinin dolaşmaması ve düğüm haline gelmemesi için onlara nasıl bakım yapacağınızı bilmeniz gerekmektedir.
Portekiz Su Köpeği Bakımı ve Temizliği

Son Güncelleme: 22 Ocak, 2019

Portekiz su köpeği aşırı gür tüylere sahip olduğu için onunla başa çıkmak oldukça zordur. Eğer bir su köpeği sahibiyseniz, ya da sahiplenmeyi düşünüyorsanız, tüylerine bakım yapmanın yapbozdan bir farkı olmadığını bilmelisiniz. Portekiz su köpeklerine nasıl bakım yapılacağını öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

Portekiz Su Köpeği Bakımı ve Temizliği

Portekiz su köpeği gibi zor tüylere sahip bir köpeğin banyosunda özel şampuanlar ve kremler kullanmalısınız. Bir su köpeğinin kürkünün çok daha güzel hale gelmesi için onu önce denize sokmalı, aradan birkaç gün geçtikten sonra, tüyler tuzdan arınana kadar bol suyla durulayıp şampuanla yıkamalısınız.

Çimlerde yatan Portekiz su köpeği

Su köpeklerinin bakımı için en önemli faktörlerden biri de tüylerinin nasıl tıraş edildiğidir. Portekiz Su köpeğine uygulanabilecek üç farklı tıraş tipi aşağıdaki gibidir:

  • Tek tip kesim. Bu tıraş tipinde tüyler aynı boyda kesilir ve böylece tüylerin dolaşması, kirlenmesi ve kokması daha zor bir hale gelir. Bir buçuk santimetre kadar kesmeniz yeterlidir çünkü Portekiz su köpeğinin kürkü onu soğuk ve sıcaktan korur.
  • İşlevsel kesim. Kürkte daha çok kir, yaprak ve dal parçası biriken kısımlar kesilir. Bu tıraş tipi parazitleri önlemek için idealdir. Kürkün kalan kısmı uzun bırakılarak köpeğin yüksek ve düşük sıcaklıklardan korunması sağlanır.
  • Uzun kesim. Bu tıraş tipinde herhangi bir enfeksiyona yol açabilecek kalıntıların birikmesini önlemek için sadece anüs, karın ve penis etrafında bulunan tüyleri kesmeniz yeterlidir.

Portekiz Su Köpeği için Bakım Önerileri

Portekiz su köpeğinin bakımına başlamadan önce, bu iş için doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız çünkü alelade eski bir tarak kullanamazsınız. Su köpekleri için uygun ve yumuşak bir tarak bulabilmek için bir evcil hayvan dükkanı çalışanından yardım alabilirsiniz.

Tüylerde oluşan düğümleri engellemek için öncelikle karın, çene ve bacaklar gibi düğüm oluşumuna yatkın bölgelere odaklanmalısınız. Eğer Portekiz su köpeğinin bütün tüylerini taramaya karar verirseniz, tüylerde oluşan doğal dalgaların tel tel ayrılacağını ve bu tellerin düğümlenmeye daha yatkın olacağını unutmamalısınız.

Düğüm oluşumunu önlemek için öncelikle köpeğinizin derisinde hiçbir kene ya da pire olmadığından emin olmalısınız. Çünkü bir bölgeyi çok fazla kaşıması durumunda tüyler daha çok dolaşacak ve düğüm oluşumu daha kolay hale gelecektir.

Denizde yüzen Portekiz su köpeği

Düğümleri açmak için tüyleri sabırlı bir şekilde kökten uca doğru taramalısınız. Nemlendirici bir krem yardımıyla bu işlemi daha kolay hale getirebilirsiniz. Tarayarak açamadığınız düğümlerden kurtulmak için o bölgedeki tüyleri kesebilirsiniz. 

Portekiz su köpeğinin aşırı uzayan ya da yeterli bakımı görmeyen tüyleri dolaşarak büyük düğümlerin oluşmasına sebep olabilir, bu yüzden onları kesmekten başka çareniz kalmayabilir.

Bunları biliyor muydunuz?

Su köpekleri hakkında birçok rivayet bulunmaktadır. Bu köpekler hakkında gerçekleri öğrenmek için aşağıdakilere bir göz atın:

  • Su köpeğinin tüylerine rasta yapmak zorunda değilsiniz. Birçok insan su köpeğini taradıktan sonra tüylere rasta yapmanın iyi bir fikir olduğunu düşünür ancak bu doğru değildir. Çünkü daha sonra bu rastaları tarayarak açmaya çalışmak daha büyük düğümlerin oluşmasına sebep olacaktır.
  • Köpeğinizi tıraş etmenize gerek yoktur. Köpeğini yılda bir kez tıraş eden insanlar vardır fakat bu sadece kişisel bir tercihtir. Bu ırkın tüyleri onları sıcak ve soğuğun etkilerinden korur, bu yüzden onları tıraş etmek şart değildir.
  • Tüylerinde rasta olmadığı sürece Portekiz su köpeğini tarayabilirsiniz.
  • Köpeğinize tabii ki banyo yaptırabilirsiniz! Doğru ürünleri kullanarak köpeğinize düzenli olarak banyo yaptırmalısınız.
  • Banyo suyu soğuk olmamalıdır. Tüylerinin yapısı yüne benzese de endişe etmeyin, köpeğinizi sıcak suyla yıkayabilirsiniz. Kürkü kuruduğunda şeklini koruyacaktır.

Umarız bu öneriler köpeğinize bakım yapmanızı çok daha kolay hale getirir!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.