Sevecen Su Köpekleri: Barbet

Sevecen Su Köpekleri: Barbet

Son Güncelleme: 04 Eylül, 2018

Bugünkü yazımızda, suyu çok seven Barbet isimli bir köpek cinsinden bahsedeceğiz. Büyük ihtimalle bu köpeklerden etrafta görmüşsünüzdür ama ne kadar özel olduklarını biliyor musunuz? Barbet’leri tanımak için yazımızı okuyun, kim bilir belki siz de bir tane sahiplenmek istersiniz.

Barbet’ler hakkında her şey

Tarihi ve kökeni

Barbet’ler, Avrupa’nın en eski türü olarak bilinirler ve poodle’ların ilk atalarıyla akraba oldukları tahmin ediliyor. Eski zamanlarda insanlar Barbet’leri avcı köpekler olarak kullandılar; görevleri hem su kuşlarını hem düşen okları getirmekti.

Barbet’lerin kökenleri hala tartışmalı olsa da olası anavatanlarının sayısı üçe indirgendi; Polonya, İspanya veya Amerika. Ancak bazı insanlar, bu köpeklerin Kuzey Afrika kökenli olduğunu ve bin sene önceki Arap istilası sırasında İspanya’ya gelip, oradan tüm Avrupa’ya yayıldığını iddia ediyor. Bu tarihi olaylar 14.yüzyılda yaşanmış olsa da bu köpeklere 15.yüzyıla kadar “Barbet” denmiyordu.

Zamanla su kuşları avcılığına olan ilginin düşmesiyle Barbet’lerin sayısı da oldukça azaldı.

Barbet’in Fiziksel Özellikleri

Bu su köpeği, öncelikle yoğun, uzun ve kıvırcık tüyleriyle göze çarpıyor. Postunun birkaç farklı katmanı var ve bu sayede hem suda hem soğuk ve sıcak havalarda kendini koruyabilir.

Kafası

Barbet’lerin yuvarlak ve geniş bir suratları vardır. Başları biraz küçüktür; burunları ise ya kahverengi ya da siyah olur. Ağzı geniştir; burnu kısa ve kare biçimindedir.

Bu köpeklerin yuvarlak gözleri, kalın kaşları vardır ve uzun tüyleri yüzlerine düşer. Kulakları birçok köpek türünden daha uzundur ve aşağı doğru sarkıktır. Ayrıca koruma görevi görmesi için her tarafı kıvırcık tüylerle kaplıdır.

Vücudu

Uzun bir vücudu, kısa bir boynu ve geniş, güçlü bir gövdesi vardır. Bolca tüyle kaplı bacakları kaslıdır ve kemikleri kuvvetlidir. Barbet’lerin omurgası dışa doğru kavislidir; bu sayede vücudun karaciğeri koruyan kısmı oldukça kuvvetlidir. Son olarak, kuyrukları genelde aşağıda durur ve ucu yukarı doğru kıvrıktır.

barbet

Tüyleri

Barbet’lerin tüyleri oldukça kalın, uzun ve kıvırcıktır. Tüyler hep kalın tutamlar halinde birbirine dolandığı için taraması zordur. Postları gri, siyah, açık kahve, kahverengi, bej, beyaz veya siyah – beyaz olabilir.

Davranış ve Karakterleri

Barbet’ler son derece aktif, hareketli ve uysal köpeklerdir. Su köpekleri oldukları için su sporları ve egzersizlerinden hoşlanırlar. En sevdikleri şey; yüzmek ve etrafa su saçmaktır. Barbet köpeğinizi yıkamak istediğinizde asla kaçıp saklanmayacağına emin olabilirsiniz.

Bu köpekler dengeli, sakin ve arkadaş canlısıdır. Sahiplerine çok bağlıdır; çocukları sever ve onlara karşı sabırlı davranır. Aile ortamında yaşamayı seven bu köpeklerin saldırgan tavırlar sergilediği pek görülmemiştir. Bekçi köpeği gibi davranarak, şüpheli bir durum gördüğünde size haber verecektir.

Bakımı

Yavruluğundan itibaren bolca sevgi vererek Barbet köpeğinizi sosyalleştirmelisiniz. Ancak biraz sert olmanız gerekebilir çünkü bu köpekler büyüdükçe baskın bir karakter geliştirebiliyorlar. Özellikle küçük bir evde yaşıyorsa, günlük bazda bolca egzersiz yaptırmanız gerekli. Barbet’lerle beraber koşuya çıkabilirsiniz. Özellikle deniz kenarları bu iş için en sevdikleri noktalardır.

Tüylerini her gün taramalısınız, hatta “elle sıyırma” denen bir yöntemi de kullanmanız gerekecek. Yoksa tüyler birbirlerine dolanır ve sonuçta kesmeniz gerekir.

Suyu çok sevdikleri için zatürre ve soluk borusu iltihabı gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri vardır. Barbet köpeğiniz ıslandıktan sonra iyice kurulamayı ihmal etmeyin.

Barbet’leri yakından tanıdığınıza göre, fırsatınız olsa evinize almayı düşünür müsünüz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.