Köpekler İçin Bakım ve Tıraş Olma İpuçları

Yabancılar, diğer köpekler ya da bilinmeyen nesneler - makaslar, saç kesme makası ya da saç kurutma makineleri - tüylerinin kesilmesinden hoşlanmayan köpekler için tıraş olma sırasında stres ve sinirlilik yaratır.
Köpekler İçin Bakım ve Tıraş Olma İpuçları

Son Güncelleme: 14 Ağustos, 2018

Sonunda güzel, derli toplu ve temiz olsalar da, tıraş olma sırasında kötü zaman geçiren köpekler vardır. Köpeğiniz ağlıyor, strese giriyor ve kaçmaya çalışıyorsa, bu sizin durumunuzu anlatıyor olabilir. Tıraş olma deneyimini biraz daha katlanılabilir hale getirmek için size birkaç ipucu vereceğiz.

Tıraş olma sırasında kötü zaman geçiren köpekler

Bir köpeğin gözünde tıraş oldukları yer çok garip bir yerdir; bir yabancı onların vücudunun her yerinde dokunur ve makas veya tıraş makinesi gibi garip aletler kullanır. Kuyruklarını kaldırırlar, kulaklarının içlerine dokunurlar, durulayıp, ovalarlar. Ve tüm bunların ötesinde, saç kurutma makinesi onlar için çok rahatsız edici ve gürültülüdür.

Bu nedenle, tıraş olma sırasında kötü zaman geçiren köpeklerin olması anlaşılabilir bir durumdur. Her köpek farklı tepki gösterir, ancak en yaygın tepkileri yere yatmaları, korku içinde titremeleri, kaçmaya çalışmaları ya da kendisini savunmak için tıraş eden kişiye saldırmak istemeleri şeklindedir. Ancak bu deneyimin tatsız olması gerekmiyor. Size vereceğimiz ipuçlarıyla duydukları bu rahatsızlığı en aza indirmeye çalışabiliriz:

tıraş olma

Köpeğinizin kötü hissetmesine yol açan şeyi tanımlayın

Yapmamız gereken ilk şey, bu işlemin hangi aşamasının tıraş olmayı bu kadar travmatik hale getirdiğini tespit etmektir. Eğer rahatsızlık duyduğu bölüm çok gerekli değil ise, bu kısmı tamamen ortadan kaldırarak problemi çözebiliriz.

Örneğin, köpeğinin tıraş olmasını ve sonrasında da yıkanmasının bitmesi için bekleyen insanlar var. Ancak, sahibinin varlığı, hayvanı sinirli yapar. Eğer sahibi bu süreç boyunca orada beklemez ya da görmezden gelirse stresin çoğu ortadan kalkar. Benzer şekilde, tıraş olma sırasında tıraşı yapan kişi ile yalnız kalmak istemeyen köpekler vardır. Bu durumda köpeğimizin yanında kalırsak daha iyi bir zaman geçirir.

Birçok köpek için saç kurutma makinesine maruz kalmak en kötü kısımdır. Sıcak hava cildinde rahatsızlık hissetmesine yol açar ve kurutucuların çoğu yüksek ses çıkarır. Tıraş eden kişiden saç kurutma makinesi kullanmamasını isteyebilir ve ardından köpeğinizin tüylerinin iyice kuruması için banyodan sonra uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bu şekilde stresin ana nedenlerinden kaçınabilirsiniz.

Belki de köpeğiniz pençelerine dokunulmasından ya da kulaklarının kaldırılmasından hoşlanmıyordur. Evde, oyunlar, ödüller ve sevgi yöntemleri kullanarak, ona dokunulmasının kötü olmadığını yavaş yavaş gösterebilirsiniz. Bununla birlikte, eğer tıraş eden kişi köpeğinizin pençelerini kaldıran, ya da parmaklarına dokunan tek kişi ise, elbette bütün bu yapılanlardan hoşlanmayacaktır!

köpek banyosu

Tam tersine, tıraş olacakları yere bile girmeyecek köpekler var. Bulundukları caddeden aşağı doğru gittiklerini fark ettikleri zaman, yavaşlarlar, kaçmaya çalışırlar ya da yürümeyi reddederler. Bu durumlarda köpeğinizin bu yerdeki olumsuz imajını değiştirmek için birkaç şey yapabilirsiniz:

  • Tıraş olduğu caddeden, yalnızca tıraşa gideceği zaman geçmeyin. Bu rotayı her zamanki yürüyüşlere dahil edin. Köpeğin ilk birkaç sefer, köpeğiniz bu yoldan gitmek istemeyecek: Onu zorlamayın. Yavaş yavaş alışmasını sağlayın, sabırlı olun, azarlamayın ve yoldan geri dönmeye karar verdiğinde bu seçimine saygı duyun.
  • O caddede olumlu deneyimler kazanmasını sağlayın. Ona sevdiği bir oyuncağı gösterin, yere ödül maması koyun, o caddede yürümeye karar verdiğinde ise onu cesaretlendirin ve övün.
  • Cadde korkusunu aştığınız zaman, bu defa da alışmasını sağlamak için tıraş olduğu yere götürün. Ona bir ödül vermek ya da tıraş yapan kişiye bir merhaba demek için içeri girebilirsiniz. 

Bu adımları izleyerek ve biraz da sabır ile, köpeğinizin o yer ile ilgili duyduğu kaygıyı giderin. Bununla birlikte, yıkandığı yere karşı da duyduğu gerginlik, korku ya da endişenin kalanı da gidecektir.

Bunlar, köpeklerin düşündükleri şeylerden sadece birkaçıdır. Her hayvanın kendine has davranış özellikleri vardır ve kimse onun huylarını insan ailesinden daha iyi bilemez. Evcil hayvanınızı gözlemleyin ve neden kötü zaman geçirdiğini anlamak için durumlara nasıl tepki verdiğini anlamaya çalışın. Bu şekilde, kaygılarını, endişelerini ortadan kaldırabilir veya azaltabilirsiniz.

Evde bakım yöntemi

Eğer köpeğin sorunu tıraş eden kişinin kendisi, diğer köpeklerin kokusu ya da saç kurutma makinelerinin sesi ise,  bakım seansını evde de yapabilirsiniz. Evinize gelebilecek profesyonelleri tercih edebilir, ya da köpeğinizi kendiniz tıraş edebilir ve onu yıkamayı öğrenebilirsiniz. 

Evde bakım, tanıdık ve sakin bir ortamda yapılır. Dahası, onu daha fazla strese sokmamak için köpeğin ritmine uyum sağlamak daha kolaydır. Böylelikle, yabancı yerlerden, garip kokulardan ve rahatsızlığa veya korkuya neden olabilecek diğer insanların veya hayvanların varlığından kaçınacaksınız.

Daha az stresli bakım

Bazı şehirlerde, daha az stres ile bakım yapan profesyoneller çoğalıyor. Bu tip yerlerde bakım yapanlar, köpeklerin dilinden anladıkları için onların rahat, ya da sinirli oldukları zamanları biliyor ve ona göre davranıyorlar. Köpekleri nasıl sakinleştireceklerini bildikleri için, tıraş olma ve banyo sırasında bu iş için yeteri kadar zaman ayırıyorlar.

Yakınlarınızda bu tip bakım yapan profesyonellerin olduğu yerleri araştırın ve köpeğinize uyum sağlayıp sağlayamayacaklarını anlamak için bu işten sorumlu insanlarla süreç ile ilgili olarak detaylıca konuşun. Köpeğiniz bu yeni yeri daha mı çok sevdi, yoksa hala gergin olmaya devam ediyor mu diye gözlem yapın.

Köpeklerin sık sık yıkanması tüyleri için iyi olmasa da ve ayrıca bazı köpek ırklarının tüylerinin kesilmesine gerek olmasa da bakım zamanlarında kötü zaman geçiren köpekler vardır. Bu deneyimi evcil hayvanınız için biraz daha katlanılabilir hale getirmek için bu anlattığımız ipuçlarını uygulamanızı tavsiye ederiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.