İspanyol Podenco: Av için Biçilmiş Kaftan

İspanyol Podenco: Av için Biçilmiş Kaftan
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Podenco ırkı, kökeni Akdeniz havzasına dayanan eski bir köpek ırkıdır. Farklı tazı ırkları arasında, İspanyol Podenco’su tam bir avcı özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

Bu ırk İber Yarımadası dışında pek bilinmese de, bu İspanyol tazısı İspanya’daki avcı köpekleri arasındaki en iyi ırk olarak bilinmektedir. Güçlü, dayanıklı vücutları engebeli arazilerde ve sert havalarda bile harika bir performans sergilemelerini sağlıyor.

Bu becerikli hayvan, yüksek performansından ödün vermeksizin yalnız ya da sürü olarak avlanabilir. Bu Podenco ırkı ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi makalemizde bulabilirsiniz.

İspanyol Podenco ve farklı tazı türleri

Akdeniz’de ortaya çıkan Podenco’nun birçok farklı türü bulunmaktadır. Şu anda, Podenco ırkının İspanya’da (Endülüs, Kanarya Adaları ve Mayorka), İtalya’da (Malta), Portekiz’de ve Yunanistan’da türleri olduğu bilinmektedir.

İspanyol Podenco, İspanya’da oldukça ünlü olan bir ırktır. Buna rağmen, WCO (Dünya Köpek Organizasyonu) tarafından resmi olarak tanımlanmamıştır. Çoğu yetiştirici, bu ırkın resmiyet kazanması için elinden geleni yapmaktadır.

Buna ek olarak, İspanya’da Endülüs Podenco türü (Endülüs), İber tazısı (Mayorka) ve Kanarya tazısı (Kanarya Adası) gibi farklı Podenco türleri bulunmaktadır. Başka ülkelerde muhteşem avlanma içgüdüleri bulunan diğer Podenco türlerinin olduğundan bahsetmiyoruz bile.

İspanya’nın dışındaki bölgelerde ortaya çıkan bazı Podenco türleri şöyledir:

  • Portekiz Podenco (Portekizli)
  • Bir diğer adı Sicilyalı tazı olan Cirneco dell’Etna (Sicilyalı)
  • Pharaoh tazıları (Maltalı)
oturan köpek

Podencoların ortak özellikleri

“Podenco” terimi, kökeni ortak olan ve aynı fiziksel ve davranışsal özellikleri taşıyan birçok köpek türünü içermektedir. WCO’ya göre, bu köpekler grup 5 (Spitz ve ilke tür) olarak tanımlanmaktadır. Ancak, Pharaoh tazıları bu grubun 6. şubesine (ilkel köpekler) ait olarak sınıflandırılmaktadır.

Podenco’ların kökeni hakkında çok bilgi yoktur. Ancak, uzmanlar bu ırkın atasının Tesem olduğunu savunmaktadır. Bu avcı köpeğinin nesli tükenmiştir ancak Büyük Giza Piramidi’nde hiyeroglifleri yer almaktadır. Avrupa’ya gelişlerini açıklayan en muhtemel sebep, Fenikeliler’in ticaret sebebiyle Avrupa’ya bu ırkı getirmiş olmalarıdır.

Bu tazılar güçlü ve gelişmiş vücutları olan orta ve büyük boyutlarda köpeklerdir. Portekiz Podenco gibi bazı türlerinde boyut farklılıkları görülebilir.

Podenco’ların kişilik özellikleri

Avcılık için yaratılmış Podenco, çok gelişmiş duyulara sahiptir ve her zaman tetiktedir. Bağımsız ve enerjik olan bu köpekler oldukça zekidir ve çok kolay eğitilebilirler.

Genel olarak İspanyol Podenco uysal ve sabırlıdır. Ancak, çok fazla enerjileri olduğu için çok fazla fiziksel egzersize ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyarlar.

Yetersiz egzersizler bu köpeklerin fiziksel ve zihinsel sağlığı için çok zararlıdır; çevreye zarar verme, aşırı havlama ve agresiflik gibi psikolojik problemler göstermeye eğilimlidirler.

dikkatli bakan köpek

Evcil hayvan olarak tazılar, dışarıda vakit geçirmeyi seven aktif insanlar için önerilmektedir. Bu köpekler, düzgün eğitildiklerinde ve sosyalleştirildiklerinde çocuklarla da iyi geçinebilirler.

İspanyol Podenco’nun sağlık durumu

İspanyol Podenco, sadece etkileyici avcılık içgüdüleri ile değil, aynı zamanda çok iyi sağlık durumları ile de öne çıkmaktadır. Bu köpekler hastalıklara karşı oldukça dirençlidirler ve mükemmel bir uyum sağlama yetenekleri vardır; böylece yüzyıllarca hayatta kalmayı başarabilmişlerdir.

Buna ek olarak, yetiştiriciler henüz Podenco’yu birçok köpek ırkını etkileyen estetik sınıflandırma aşamasına dahil etmemişlerdir. Bunun sebebi, tarihsel olarak insanlar köpeklerin dış görünüşünden çok köpeğin içgüdüleri ile ilgilenmiştir.

Yine de, bu ırk diğer ırklara göre daha fazla genetik varyasyona uğramıştır; bu da, sağlıklı oldukları anlamına gelmektedir. Fiziksel dayanıklılıklarına ek olarak, bu ırkın sağlam bağışıklık sistemi vardır. Uygun bir bakım gören bir Podenco’nun hastalanması çok zordur. En az 12 yıl yaşarlar; bu, bir köpeğin ortalama yaş beklentisinin biraz üzerindedir.

Genetik çeşitliliklerinin bir diğer avantajı ise, bazı kalıtsal hastalıklar geliştirmeye yatkın olmalarıdır. Bu nedenle, Podenco’larda kalça veya dirsek displazisi gibi diğer ırklarda sık görülen dejeneratif hastalıkların gelişmesi olasılığı düşüktür.

Bununla birlikte, Podenco’ların düzgün bir şekilde gelişmesi için iyi bakım görmeleri ve iyi bir çevrede yetişmeleri gerektiğini hatırlatırız. Ek olarak, koruyucu ilaçlar bu köpeklerin yaşamları boyunca sağlıklarını korumaları için önemli bir yöntemdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.