Bilmediğiniz Farklı Av Köpeği Türleri

Ne amaçla kullanıldıklarına göre değişmekle beraber, 4 farklı av köpeği bulunmaktadır.
Bilmediğiniz Farklı Av Köpeği Türleri

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2019

Köpeklerin insanlarla birlikte yaşamaya başladıkları andan itibaren, köpekler avcılıkta kullanılmaktadır. İnsanların avlanmasında yardımcı olarak kullanılan birçok farklı av köpeği türleri bulunmaktadır. Bu farklı av köpeği türleri nelerdir, öğrenmek için okumaya devam edin!

Dört farklı av köpeği türü vardır. Hepsinin görevi farklıdır. Gelin, görevleri nelermiş daha yakından inceleyelim!

Farklı av köpeği türleri

Bloodhound

İnsanlar bloodhoundları iz sürme köpeği ya da iz takip köpeği olarak adlandırmaktadır. Avların izlerini takip etmelerini sağlayan güçlü koku alma duyuları vardır. Bir av bulduklarında, diğer avcıları haberdar etmek için avı kovalarken bir yandan da havlarlar.

çimleri koklayan köpek

Bu köpekler yalnız ya da grup halinde avlanabilirler. Ancak, avlanırken her zaman sahiplerinin yönlendirmelerini takip ederler. Avı kovalamaları, yakalamaları ya da onlara getirmeleri için her zaman sahipleri tarafından komut alırlar.

Büyük ve küçük avlar için insanlar av köpeği olarak bloodhound tercih etmektedir. Fransa’da geyik avlamada, İngiltere’de tilki avında ve İspanya’da yabani tavşan ve boz ayısı avında kullanılmaktadırlar.

Whippet

Houndlar koku alma duyularıyla ünlüyken, whippet köpekleri keskin görüşleriyle bilinmektedir. Avları çok uzun mesafelerden kestirebilirler. Avı gördükleri zaman yakalayana kadar kovalarlar.

Whippetlerin yöntemleri (modus operandi) sessiz ve hızlı olmaktır. Bu yöntem, geyik kadar büyük olan birçok avın avlanmasında oldukça etkili olmaktadır.

koşan tazı köpeği

Avcılar bu tür köpekleri yıllarca kullanmıştır. Av mevsimlerinde birçok başarının altında yatan isim oldukları söylenmektedir. Bu işte en bilindik ırklar arasında Afkan Tazıları ve Azawakhlar yer alır.

Av Köpekleri

Bu tür köpekler özellikle küçük hayvanların avlanmasında kullanılmaktadır. Amatör avcıların bir numaralı tercihleri arasındadır.

ağzında av taşıyan köpek

Bu köpeklerin birçok çeşidi bulunmaktadır:

Retriever: Bu köpekler avcıların havada vurduğu kuşları bulup getirmekle sorumludur. Retrieverler sabırlı hayvanlardır çünkü bazen saatlerce bir kuşu getirmeleri için komut verilmesini beklemek durumunda kalabilirler.

Settler: Avlarını kokularından bulurlar. Genelde sülün ve keklik gibi büyük kuşlar için kullanılmaktadır. Avı buldukları zaman, sahipleri avın yerini tespit ettiklerini anlasın diye oldukları yerde hareketsiz bir şekilde dururlar.

Spaniel: Bu köpekler, birçok çalılığın yer aldığı çimenli bölgelerde av aramak için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca, suda da av arayabilirler.

Pointer: Bu köpekler, şuana kadar bahsettiğimiz av köpeklerinden biraz daha farklıdır çünkü avı buldukları zaman burunlarıyla avı işaret ederler. Uzman avcılar, “işaret etme içgüdüleri” ile bilinen bu köpekleri el üstünde tutarlar.

Su köpekleri: Listede son olarak da su köpekleri yer almaktadır. Bu köpekler sudaki avları kovalayıp yakalayabilirler. Bu köpekler, su kuşu ya da kaçıp suda saklanan bazı hayvanların avlanmasında kullanılırlar.

Curs

avcı ve köpeği

ABD’li avcılar, büyük avlar için bu hayvanları sıklıkla tercih etmektedir. Güçlü bir avlanma içgüdüsü geliştirmek için bu hayvanlara özel bir eğitim verilmesi şarttır. Ancak bu köpekler bazen yabancılara saldırmak gibi sorunlara neden olabilmektedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.