Hangi Yetiştirici Saygın Yetiştiricidir?

İyi yetiştiriciler dişi bir köpeğin pahasına zengin olmaya çalışmazlar. Bir cinse duydukları sevgiden ötürü standartları yüksek tutmaya çalışırlar.
Hangi Yetiştirici Saygın Yetiştiricidir?

Son Güncelleme: 02 Şubat, 2019

Köpek yetiştiricileri, tarih boyunca tüm dünyada var olmuştur. Herkes sahiplenmenin genellikle en iyi yol olduğunu düşündüğü için, bugün hangi yetiştirici saygın bir yetiştiricidir konusunu konuşacağız.

Bir yetiştiricinin misyonu

Bir yetiştirici belirli bir türün geliştirilmesine kendisini adamış kişidir. Bazı insanlar at, köpek, kedi, her çeşit kuşu ve hatta balık bile yetiştirir. Sezgilerini, bilgilerini ve yetiştirdikleri hayvanın fiziksel özelliklerini kullanırlar.

Çoğu zaman yüksek hijyen standartlarına sahip yerlerde konuşlanırlar. Ayrıca hayvanların güvenliği, rızası ve sağlığının da garanti altına alındığı yerlerdir. Ya bir veteriner grubundan oluşurlar ya da ya da yakınlarda bir veteriner ofisi bulunur.

yetiştirici yavruları

Bir yetiştiricinin çalıştığı köpekler mükemmel bir sağlığa ve cinsinin en önemli özelliklere sahip olmalıdır.  Asla görme bozukluğu veya davranışsal sorunları olan köpekleri yetiştirmezler.

Bir yetiştirici, popüler inanışın aksine, her zaman hayvanları melezlemez. Çiftleşme sırasında göz önüne almaları gereken birçok faktör vardır. Bunlar, dişinin aldığı uyku miktarı ve hatta erkekle olan ilişkisi gibi faktörlerden oluşur.

Zengin olmak için yetiştiricilik yapmazlar

Pek çok yetiştirici, bu işi bir cinse duydukları sevgiden ötürü yapar. Bu yüzden hayvanlarının bakımı için bu kadar çaba gösterirler ve bu kadar gurur duyarlar. Ancak, onları oyuncak olarak kullanan insanlar da vardır. Bu yüzden, satın alım yapmadan önce bir yetiştiricinin itibarını ve köpeklerin sağlığını kontrol etmeniz önerilir.

yetiştirici kafesindeki köpekler

Onaylanmış bir yetiştiricinin belirli bir köpeğin ırkı, kilosu, sağlığı ve bazı durumlarda davranış ve büyümesi hakkında tahmin içeren bir sertifika verdiğini mutlaka aklınızda bulundurun.

Herkes yetiştirici olamaz

Bu yerlerde sorumlu olan insanlar belli bir ırkın uzmanlarıdır. Belirli bir ırkın özellikleri, güçlü ve zayıf yönlerini avuçlarının içi gibi bilirler. Elbette, para kazanmak da isterler, ancak onları gerçekten motive eden şey, ırka olan aşklarıdır.

İşte Dünya Köpek Örgütü de burada devreye girer. Bu örgütün bir ülkenin köpek örgütü ile birlikte kullandıkları sınıflandırma kuralları vardır. Amerika Birleşik Devletleri durumunda, bu örgüt American Kennel Club‘dır.

safkan boxer yavruları

Bir yetiştirici üzerinde çalıştıkları türün psikolojisiinin yanı sıra tarihi, yaygın hastalıkları ve davranışı hakkında bilgili olmalıdır. Ayrıca liderlik özelliklerine sahip olmaları da gerekir. Bu sadece köpeklerin üzerinde kontrol sahibi olmakla alakalı değildir, aynı zamanda onları yetiştirmek için en iyi yeri seçmekle ilgilidir.

Bir yetiştirici her zaman en sakin köpekleri seçmeli ve köpekleri mükemmel durumda tutmaları için en uygun çalışanları bulmalıdır. Görevleri, bu çalışanlara ırkları yetiştirme ve bakımı konusunda eğitim vermeyi de içerir.

Bir yetiştirici için çiftleşme süreci

Kızgınlık dönemindeyken bazı dişiler grubun genel davranış şeklini bozar. Bu nedenle, herhangi bir sorunun ortaya çıkmasını engellemek adına gruptan ayrılırlar ve erkeklerden uzakta konuşlanan kafeslerin içine yerleştirilirler. Ayrıca bir yetiştiricinin çiftleşme sürecinin uygun şekilde gerçekleşmesini garanti altına almak için bir dizi şartı yerine getirmesi gerekir.

labrador retriever ailesi

Bu çiftleşme süreçleri hakkında Dünya Köpek Örgütü’nün özel kuralları vardır:

  • Çiftleşme için koşulların oluşturulması.
  • Eğer çiftleşme üreme merkezinden uzakta gerçekleşiyorsa, bir yer kurmaları ve güvenlik ve sıhhi şartları sağlamaları gerekir.
  • Dişi herhangi bir hasara neden olursa, yetiştirici masraflardan sorumludur. Ayrıca dişiyi bir yerden bir yere taşımakla da ilgilenmeleri gerekir.
  • Dişi sadece bir erkek ile çiftleşebilir.
  • Dişinin yavrularına gelince, erkeğin sahibinin herhangi bir köpek yavrusu için önceden bir anlaşma yapmadıysa hiçbir hakkı yoktur.
  • Çiftleşme işlemi başarısız olursa, erkeğin sahibi diğer yetiştiriciden tazminat alma hakkına veya ücretsiz olarak başka bir tarih seçme hakkına sahiptir.

Bir golden retriever yetiştiricisi bulmanıza yardımcı olabilecek bu internet sitesine göz atın. Tüm sayfalarına göz atmaya değer, çünkü bakacak birçok büyüleyici şey var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.