Pirene Mastifi Cinsi Köpekler

Pirene Mastifi Cinsi Köpekler

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2018

Pirene Mastifi, geleneksel olarak sürüleri korumak için kullanılmış olan İspanyol kökenli bir köpek cinsidir. Dünya Köpek Federasyonu (FCI), bu köpek cinsini resmi olarak Molossus (Molosoid) familyası olarak sınıflandırmıştır. Son derece güçlü ve orantılı bir kas yapısına sahip bu köpek, sürüleri kurt ve ayı gibi yırtıcı hayvanlardan korumuştur.

Pirene Mastifi’nin Kökeni

Dağ çobanlarının sadık bir dostu olarak asıl görevi büyükbaş ya da küçükbaş hayvan sürülerini korumaktır. Aragon’a özgü olan gündelik hayatına, sürüleri Aragon Pireneleri’nden Maestrazgo bölgesine taşıdığı uzun yolculukları da içeriyordu. Ancak bu hayvanları beslemek, boyutları sebebiyle çok pahalıya mal oluyordu.  İspanya İç Savaşı’ndan sonra, savaş sonrası yıllarda yaşanan kriz sebebiyle bu köpek cinsinin sayısında azalma görülmesinin sebebi buydu.

Peki öyleyse Pirene Mastifi günümüze kadar varlığını sürdürmeyi nasıl başardı? 1977 yılında, Rafael Mal Alcrudo, Daniel Llorens Guerrero ve Jaime Graus Morales adındaki üç kişi (bu kişiler köpekler hakkında oldukça tutkulu insanlardı, özellikle de bu köpek cinsi ile ilgili) İspanya’da Pirene Mastifi Kulübü kurmaya karar verdiler. İspanya Kraliyet Köpek Derneği’ne de üye olunarak, bu kulübün başlıca amacının bu cinsin korunması ve tanıtımının yapılması olduğuna karar verildi.

Savaş sonrası kriz halkı zayıflattı, özellikle de bu cinsin genetik mirası, farklı cins köpeklerle çiftleştirilerek kırılmasından etkilendi. Bunun bir sonucu olarak, bu köpek cinsi tehlike altına girdi. Ve kulübün kurulmasıyla, kırsal alanda özgürce yaşayan birkaç soy ağacı örneği toplanmış ve bu köpek cinsinin tekrar iyileştirilmesi için temel oluşturmuştu.

Bugün ise bu köpek cinsi uluslararası olarak da çok iyi bilinen ve saygı gören bir köpek cinsi haline gelmiştir. Bu sadece İspanya’daki kulüp sayesinde değil, aynı zamanda Avrupa ve ABD çapında bulunan diğer kulüplerin yardımları sayesinde gerçekleşmiştir.

Özellikleri ve Nitelikleri

Bu esnek ve çevik cins, bir dağ köpeğinin gücü ile birleşmiş güçlü ve sağlam bir vücuda sahiptir. Göğüs kısmı geniş ve kaslıdır. Kalın tüyleri ise ayıların kas sistemine benzeyen kas yapılarını saklar. Pirene Mastifi‘nin yüz özellikleri ise fiziksel iş gücü ve sürüleri savunmak için kullanılan bir köpek cinsinin sahip olduğu özelliklerle aynıdır.

Tüylerinin rengi ise beyazımsı bir renktedir ve tipik Mastif yüzüne sahiptir. Benekleri ise vücudu boyunca yayılabilir ve yüzünün rengi ile aynı renktedir. Hayvan yetiştiricileri için, üç renkli ya da kirli beyaz olanlar tercih edilmemektedir. En çok takdir edilen renkler, en çok istenenlerden en azına kadar aşağıda listelenmiştir:

  • Orta boy gri benekleri olan saf beyaz ya da kar beyazı rengi
  • Doygun altın sarısı
  • Kahverengi
  • Siyah

Bu türün en büyük boyutu diye bir şey yok gibi görünüyor. Mastif ne kadar büyük olursa, o kadar iyi. Erkek köpekler genellikle en az 77 cm’lik bir boya sahiptir ve dişiler de en az 72 cm’lik bir boya sahiptir. Bu köpek cinsinin boyu daha da uzun olabilir. Sadece bu da değil, pek çok hayvan yetiştiricisi, en az 81 cm’yi geçen köpekleri tercih etmektedir.

Bu cins Molossus ailesine ait olduğu için, geniş yapısı, aşağı doğru bakan kulakları ve gür tüyleri ona huzurlu ve zararsız bir görünüm kazandırır.

beyaz renk pirene mastifi

Arkadaş Canlısı Bir Molossus

Bu Mastiff, heybetli görünmesine rağmen, yumuşak ve sevgi dolu bir kişiliğe sahiptir. Ayrıca harika birer bekçi köpekleri olurlar. Hiçbir zaman bir tehdit karşısında geri adım atmazlar ve sahiplerine her zaman sadık hayvanlardır. Bu köpek cinsinin zekası ve otoritesi sayesinde diğer köpekler arasında da saygı duyulan köpeklerdir. Çünkü normalde bu köpekler diğer köpeklere karşı saldırgan davranırlar.

Dövüş köpekleri olarak kabiliyetleri ise, birkaç yüzyıldır kurtlarla dövüştükleri için oldukça gelişmiştir. Havlamaları derin ve bölgeseldir. Açık alanlarda var olan tehlikeleri uyarmak için mükemmeldirler. Bir aile köpeği olarak ise çocuklara karşı saygılı ve sahiplerine karşı da sadıktırlar.  Ancak, açık alanlara ve bol miktarda hareket etmeye ihtiyaçları vardır.

Bu Köpeğin Bakımı

Pirene Mastifi büyük bir köpek cinsi olduğu için, kalça çıkıklığı ve çok ciddi bir hastalık olan ve üstelik zamanında müdahale edilmediği takdirde mutlak ölümle sonuçlanma ihtimali çok yüksek olan mide torsiyonu geçmişleri vardır. Bu hastalık, derin göğüs boşluğu ve şişmiş bir karnı olan büyük köpek cinslerinde görülmeye yatkın bir hastalıktır. Sebebi ise, midenin gazla doldukça şişmesi ve dalağa baskı yaparak midenin katlanmasıdır.
Karındaki ağrı ve iltihaplanmanın yanı sıra, sıra dışı davranışlar ve huzursuzluk, bu hastalığın en belirgin semptomlardır. Bu nedenle, bu cins köpeğe sahip olan insanların sürekli bir veteriner gözetiminde olması ve düzenli olarak check up yapılması gerekir. Çünkü Pirene Mastifi’nin büyük bedeni pek çok soruna yol açabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.