Alman Köpek Irkları

Alman Köpek Irkları

Son Güncelleme: 07 Temmuz, 2018

En az Alman Çoban Köpeği kadar ünlü olan ve tüm dünyada tanınan birçok Alman köpek ırkı bulunuyor. Toplamda en az 37 adet farklı Alman köpek ırkı olduğu biliniyor. Bu yazımızda, en çok dikkat çeken Alman köpek ırkları hakkında bilgi vereceğiz.

Kaç tane Alman ırkı köpek bulunuyor?

Neredeyse 40 tane Alman köpek ırkı bulunuyor, fakat bu yazımızda en çok bilinenlerden bahsedeceğiz:

1. Alman Çoban Köpeği

Bu çoban köpeklerinin kökeni 19. yüzyılın sonuna dayanmaktadır. Koyun sürüsünü takip etmesi ve toplaması için eğitilmiştir. Zekası, sadakati ve çabuk öğrenme kabiliyeti nedeniyle insanlar tarafından polis köpeği, arama kurtarma köpeği, rehber köpek ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Ve tabii ki evde beslemek için mükemmel evcil hayvanlardır, fakat büyük boyutu nedeniyle bahçeli bir evde beslenmesi gerekir.

alman köpek ırkları

2. Rottweiler

Molosser tipi bu köpekler, en ünlü Alman ırkı köpeklerden biridir. Başlangıçta hayvancılık için kullanılan bu köpekler, daha sonra et ile dolu arabaların pazar yerine götürülmesi için kullanılmıştır. Bunun sonucu olarak, Rottweiler cinsi köpekler kasap köpeği olarak tanınmaya başlamıştır. Orta boyutlarda ve oldukça sağlam olan bu köpekler uslu, sessiz ve itaatkar bir karaktere sahiptir. Ancak, kalça displazisi rahatsızlığından muzdarip olabilirler.

3. Doberman

Bu ırk ismini, 19. yüzyılda bekçi köpeği olabilecek bir iş köpeği yetiştirme görevini üstlenen ve bu ırkın oluşmasını sağlayan Karl Friedrich Louis Dobermann’den almaktadır. Doberman’ın tehlikeli bir köpek olduğu düşünülse de çok sakin ve güvenilir bir köpek olabilir. Oldukça itaatkar, cesur, zeki, uyanık, sadık ve enerjik evcil hayvanlardır.

4. Boksör

Orta boyutlarda olan Molosser tipi bu köpekler, eski İngiliz Buldog’u ve Bullenbeisser’ın çiftleştirilmesi sonucu oluşmuştur. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sırasında mesaj iletmesi, kabloları taşıması ve yaralı askerlerin iyileştirilmesi için kullanılmıştır. Ağır bir kafası, belirgin çenesi, sürekli alarmda olan büyük kulakları ve kısa tüyleri vardır. Kızıl veya açık kahverengi renklerde olan kürkünün üzerinde koyu renk çizgiler olabilir. Günlük egzersize ihtiyaç duyan, hareketli, sadık ve uyanık köpeklerdir.

5. Dakhund ( Sosis Köpek )

Yaygın olarak sosis köpek olarak bilinen Alman kökenli olan bu köpekler genetik mutasyona ( bassetism ) uğradıklarından dolayı ilginç bir görüntüye sahiptir. Uzuvları uzun gövdesine göre oldukça kısadır. Bir diğer ismi Porsuk Köpeği olan Dakhund’lar ilk defa 1888 yılında ortaya çıkmıştır. Avrupa hükümdarlıklarının (Kraliçe Viktoria da dahil) en çok sevdiği köpeklerdi. Biraz inatçı bir karaktere sahip olan bu köpeklerin eğitimine henüz yavruyken başlamak gerekir.

6. Schnauzer

En eski Alman köpek ırklarından biri olan Schnauzer 15. yüzyılda ortaya çıkmıştır. İsmini kendine özgü bıyıklarından almaktadır. Avlanması ve küçük avları yakalaması için üretilen bu ırkın kökeni Almanya’nın Wurtemberg şehridir. Arkadaş canlısı, sevecen, korumacı, ve enerjik köpeklerdir. Çocuklar ve diğer köpeklerle çok iyi anlaşırlar. Bekçi köpeği olmalarından dolayı çok havlarlar. Fazla tüylü olduğu için tüylerinin düzenli olarak taranması ve kesilmesi gerekir.

köpek ırkları

7. Weimeraner

İsmini Soylu Karl August of Saxe-Weimar-Eisenach Dükünden alan ve retriever grubuna dahil bu köpeklerin gri veya kahverengi renklerde kısa ve kalın tüyleri vardır. Gözleri açık renklidir (yavruyken mavi olan gözleri sonradan turkuaz veya elaya dönüşür.). Ayrıca, eğitilmesi kolaydır ve çok iyi bekçi köpekleridir. Daha da fazlası, itaatkar ve sevgi dolu köpeklerdir.  Zarif, uysal, enerjik ve her türlü arazide çevik olan bu köpekler, dışarı aktivitelerini seven aileler için ideal evcil hayvanlardır.

8. Minyatür Pinscher

Bir diğer Alman köpek ırkı ise Minyatür Pinscher’dir. Orta büyüklükte olan bu köpeklerin güçlü kasları, uzun bir burnu ve hafif kıvrık kulakları vardır. Kısa ve sert olan tüyleri kahverengi veya siyah renkte olabilir. Neşeli, nazik ve yabancılara güvenmeyen uyanık köpeklerdir.

Diğer Alman köpek ırkları şunlardır: Affenpinscher, Alman puanteri (kısa tüylü, uzun tüylü, sert tüylü),  Bullenbeisser, Eurasier, Danua, Hovawart, Keeshond, Kromfohrlander, Landser, Leonberger, Münsterländer (küçük ve büyük), Beyaz Alman Kurdu, Pomeranian, Pudelpointer, Koklayarak iz süren tazı (Bavarian and Hannoverian),  Alman Spaniel, ve Alman Teriyeri.

Öne çıkan görsel kaynağı: Darren

İlginizi çekebilir ...
Hepsi Birbirinden Sevimli Buruş Buruş Köpek Irkları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Hepsi Birbirinden Sevimli Buruş Buruş Köpek Irkları

Buruş buruş yüzleri ve vücutları sayesinde onları görür görmez aşık olacaksınız! Bu yazımızda buruş buruş köpek ırkları hakkında bilgi veriyoruz.