Pinscher Hakkında Her Şey

Pinscher Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 24 Ekim, 2018

Pinscher, çiftlikleri koruyup kollaması için yetiştirildi. Ancak, bugün onların asıl “amacı” yalnızca evcil hayvan olmaktır. Bu yazıda, yüksek zerafeti ve soğukkanlılığı ile öne çıkan bu Alman Pinscher ırkı hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Pinscher ırkının kökeni

Pinscher kelimesi Almanca’dır ve “ısıran” anlamına gelir. Daha sonra isim, diğer hayvanların onları ısırmasını önlemek için kesilmiş olan kulaklarına atıfta bulunan İngilizce “tutam” dan geldi. Alman Pinscher veya Normal Pinscher ( günümüzde yaygın olarak görülen ırk),   Schnauzer’ların  çok yakın bir akrabası olup, kökeni, 15. yüzyıla aittir.
O zamanlar, Bavyeralı çiftçiler tarafından çiftliklerinin etrafındaki kemirgen haşereleri kontrol etmek için kullanıldılar. Bu nedenle, bazı insanlar Siyah Terrier‘in bu köpeğin atalarından biri olduğuna inanır.   Diğer araştırmalar bunun zaten tükenmiş bir cins olan Rat Pinscher’dan geldiğini gösteriyor.II. Dünya Savaşı’ndan sonra, bu tür yok olmak üzereydi. Ancak, Werner Jung adında bir adam sayesinde, bu ırk günümüzde hala mevcuttur. Alman Pinscher’den sonra, diğer ırklar Minyatür Pinscher ve Doberman gibi diğer türler de ortaya çıktı. Pek çok insanın bunları çekici ve zarif hayvanlar olduklarını düşünmelerine rağmen, Alman Pinschers, iki torununun popülaritesini asla geçemedi.

Pinscher ırkının özellikleri

Bu köpek orta büyüklükte olup, boyu 50 cm’ye kadar çıkabilir ve ağırlıkları da 20 kg (yetişkin erkekler) civarındadır. Kendisini gururla taşır, güçlü kaslara sahiptir, kafası incedir ve uzun bir burnu vardır. Başının kenarlarında sarkan hafif katlanmış kulaklara sahiptir (genellikle yavru iken kulakları ve kuyrukları kesilir)

Kısa ve pürüzlü olan tüyleri, kahverengi, siyah veya kahverengine yakındır. Köpeğin göbeği ve göğsünde kırmızımsı renkte olur.

pinscher ırkı

Günümüzde Alman Pinscher, insanlarla arkadaşlık eden bir köpektir. Ayrıca av köpeği olmamasına rağmen büyük evlerde haşere ve küçük kemirgenlerin kontrolüne yardımcı olabilir. Boyutu nedeniyle, herhangi bir sorun olmadan şehirde bulunan evlerde yaşayabilir. Ancak, neredeyse her gün egzersiz yapmaya ihtiyaç duyacaktır.
Bu köpek bir Doberman kadar etkileyici olmasa da, bekçi köpeği olarak da hizmet edebilirler. Evleri koruyup kollama  konusunda bir sorunu yoktur ve bu köpeğin sahibi ile arasında herhangi bir mesafe olmaz. Bu köpek her zaman sahibine sadık kalır.

Pinscher Davranışları ve Bakımı

Çok zeki, kendinden emin ve hayat dolu köpeklerdir. Tüm aile ile iyi geçinirler, ancak bir kez “hayatlarının ilk ve tek” sahiplerini seçtiler mi, onlar saygı duyacakları tek birey olurlar ve ara sıra kendisi ile oynamalarına izin verir. Çok fazla ilgi göstermeniz gerekebilir ve “seçtikleri kişiye” karşı çok düşkün olabilirler. Pinscher’lar her zaman uyanıktırlar ve yabancıları gözlerler. Parkta bir yürüyüşe çıkacak olursanız, diğer köpeklerle kavga edebildiği için bir ağızlık takılmalıdır. Kısa ve pürüzsüz tüyleri sayesinde çok fazla dikkat bakım gerekmez. Ölü tüyleri temizlemek için düzenli olarak (haftada bir kez) fırçalamanız gerekir. Bu köpekler çok enerjik oldukları için, açık hava aktiviteleri yapmaları çok önemlidir.Açık bir alanda koşmasına izin vermek, kaybolmadığı sürece yeterli olabilir. Pinscher’lar egzersiz tutkunlarına, egzersiz yaptıkları süre boyunca ideal arkadaş olurlar (örneğin, bisiklet veya koşu).Yeterli egzersiz yapmazlarsa, etraflarında duran nesnelere zarar verebilirler. Özellikle kış aylarında evin içinde uyumaları gerekir. Pinscher çok sağlıklı bir köpek olmasına rağmen, üç kalıtsal hastalıktan muzdariptir : katarakt, Von Willebrand sendromu (kanama bozukluğu) ve kalça çıkığı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.