Zeki Kediler: Bazı Kedi Irkları Daha mı Zekidir?

Birçok araştırma kedilerin zihinsel kapasitelerini saptamaya çalışmaktadır. Araştırmaların bazıları tam olarak net olmasa da, bazılarına ait sonuçlar kedilerin farklı özelliklere sahip olduğunu kanıtlamaktadır.
Zeki Kediler: Bazı Kedi Irkları Daha mı Zekidir?

Son Güncelleme: 03 Mart, 2019

Kedi aşıkları bazen yeni bir kedi alacakları zaman seçici olurlar. Her ne kadar insanlar buna bakarak seçim yapsalar da, ırklar hayvanların sadece dış görünüşlerini etkilemez. İlginç bir şekilde, araştırmalar bazı kedi ırklarının diğerlerinden daha zeki olduğunu göstermektedir. Zeki kediler ile ilgili ayrıntıları merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Bir kedinin zekasını ölçmenin yolları

Genel olarak, ırka dayalı olarak kedilerin zekasını ölçen fazla araştırma bulunmamaktadır. 2009’da, kedilerin nesneleri saymakla ilgili yeteneğini test eden bir çalışma yayınlandı.

Çoğu kişiyi şaşkınlığa uğratan bu çalışma, kedilerin sayı saymada çok da iyi olmadığını gösterdi. Ancak, bu alanda köpeklerin daha zeki olduğunu görüyoruz.

Başka bir çalışma ise, kedilerin bulmaca çözmedeki yeteneklerine odaklanmıştır.

Uzmanlar, engelle karşılaşan köpeklerin sahiplerinden yardım istediğini gözlemlemiştir. Diğer yandan, kediler engeli aşmanın yollarını aramıştır. Kaydedilen bütün tepkilere rağmen, çalışmaların hiçbiri sonuçlanmamıştır.

kedisini seven kadın

Ancak, bu çalışmalar sayesinde bazı kedilerin diğerlerinden daha zeki olup olmadığını anlayabilmek için farklı alanları inceleme imkanı bulduk.

Aşağıda birkaç örneğini bulabilirsiniz:

Sosyal yetenekler

Kedilerdeki sosyalleşme, köpeklerin sosyalleşmesinden daha farklıdır; köpekler dışa dönüktür ve insanlardan hoşlanırlar ancak kediler insan teması konusunda daha çekingendir. Bunun sebebi köpeklerin hayatta kalabilmeleri için insanlara bağımlı olmasından ve kedilerin olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple, kendi başlarına hayatta kalma konusunda kediler daha beceriklidirler.

Hafıza ve günlük rutinler

Günlük rutinlerini uygularken kedi ve köpekler hafızalarını kullanırlar. Nerede ve ne zaman mama vereceğinizi bilirler. 

Günlük rutinlerde yapılan ufak değişiklikler evcil hayvanlarınızı büyük oranda etkileyebilir. Kedinizin bu değişikliklere nasıl tepki verdiğini ve rutinini nasıl düzene koyduğunu gözlemleyin.

Hafıza ve öğrenme

Hafıza, öğrenme yeteneği ile yakından ilgilidir. Kediler gibi gururlu, bağımsız hayvanlar sahiplerinin emirlerini hiçe sayarlar. Bu sebeple, kediniz zeki değilmiş gibi gözükebilir ancak bunun sebebi, sizin çabalarınızı göz ardı ediyor olmasıdır. Bu yüzden, ilgisizliği zeka eksikliği olarak algılamayın. Eğitim yönteminizdeki bir değişiklik kedinizi anında “daha zeki kediler” kategorisine sokabilir.

yavru kedi

Sözde “daha” zeki kediler

Yukarıdaki katkı listesi sayesinde, kedinizin ırkına bakmaksızın zeka seviyesini ölçebilirsiniz. Ancak, uzmanların daha zeki bulduğu bazı kedi ırkları vardır.

Bunlardan birkaçı:

Ancak, çoğu zaman belli bir ırkı zeki yapan özellik karakterdir.

Gördüğünüz üzere, kediler çoğu zaman insanları görmezden geliyor. İçine kapanık doğaları yüzünden ne düşündüklerini anlamakta zorlanıyoruz. Böyle bir listenin en büyük sorunu, uzmanların bilişsel gelişimi etkileyen bütün faktörleri göz önünde bulundurmadan, nesnel olarak sınıflandırmasıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.