Leon Çoban Köpeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

15 Ocak 2019
Bu çoban köpeği, insanlara çok da fazla bağımlı olmadan onlarla güçlü bir iletişim kurabilen bir köpektir. Detaylar için makalemizi mutlaka okuyun.

Leon çoban köpeği, İspanya’ki kuzey Kastilya ve Leon’dan gelen ve Carea Leonés olarak bilinen bir çoban köpeğidir. Bu cins, Border Collie gibi diğer çoban köpeği cinslerinde olduğu gibi çok bilinen bir köpek değildir.

Ancak çok güzel ve iyi niyetli bir köpektir. İspanyol Kraliyet Köpek Topluluğu, Leon çoban köpeğini yerli bir cins olarak tanır. Leon çoban köpekleri hakkında daha fazla şey öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!

Leon Çoban Köpeğinin Özellikleri

Carea Leonés olarak da adlandırıldığını az evvel de belirttiğimiz Leon çoban köpeklerinin pek çok farklı türde kürkü ve tüylerinin farklı desenleri vardır; ancak bunlardan en yaygın olanı “palyaço” deseni adı verilen desendir.

Bu desen siyah, beyaz ve gri farklı varyasyonlarından oluşur. Açık kahverengi ya da kahverengi ve gri palyaço desenlerinin de bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Bu köpeklerde koyu siyah tüylerin üstünde açık siyah renkte tüyler ve bazı ekstra benekler de oldukça yaygın olarak görülebilir. Bu kır hayatına ait olan köpek cinsinin hazır seçilmiş kısıtlayıcı renkleri yoktur.

Yani bu tatlı hayvanların değişik renk ve desenleri olabilir. Bunun yanı sıra, bu cinsin tüyleri kısa ila orta uzunluk arasındadır. Fiziksel yetenekleri söz konusu olduğunda, Leon çoban köpeği büyük ölçüde uyumlu, güçlü ve dayanıklı bir köpek olarak karşımıza çıkar.

Uzun bir kafa yapısı ve koyu renk gözleri olan orta büyüklükte bir cinstir. Bazı Leon çoban köpeklerinin; özellikle de puantiyeli tüyleri olan köpeklerin bazılarının göz bebeklerinde mavi çizgiler vardır. Bu köpeğin kuyruğu kılıç şeklindedir ve kemikleri sağlam ve kuvvetli bir yapıya sahiptir.

Leon Çoban Köpeğinin Davranışları

Leon çoban köpeği genel olarak çok itaatkar bir köpektir; ancak yine de bu köpekleri eğitmesi zordur. Bu köpeğe çok fazla aktivite yaptırmanız gerekir ve doğal olarak heyecanlı ve aktif bir köpektir.

Bu hayvanlar insanlarla aralarında güçlü bir ilişki kurar; ancak sahiplerine bağımlı bir hale gelmezler. Oyun oynamayı seven bir köpek cinsi olmasının yanı sıra, sergilediği davranışlar köpeğin saf içgüdülerine dayanır.

Bu nedenle Leon çoban köpeği cinsi, apartman daireleri ya da evler için uygun değildir. Bu hayvanlar için en iyisi çalışmalarıdır. Bahçesi olan kırsal ya da kentsel bir alanda iyi bir evcil hayvan olabilecek olsalar da, uzun yürüyüşlere ve teşvik edici faaliyetlere ihtiyaç duyacaklardır.sürü ve çoban köpeği

Leon Çoban Köpeği: Kökeni ve Kabiliyetleri

Bu cinsin kökeni tam olarak bilinmemektedir. Koyun yetiştiriciliği yüzyıllar önce popüler hale geldiğinden beri, İspanya’nın tamamındaki çobanlar sürülerini yönetmek için bazı köpek cinslerine güvendi.

Kastilya ve Leon’un spesifik bir bölgesiyle ilgili olarak Leon çoban köpeğinin kökeni ile ilgili bilgi edinmek zor görünüyor. Ancak bu hayvanlar çoğunlukla Leon eyaletinde, Zamora ve Valladolid’de bulunuyor.

Bu nedenle de bu köpekler, büyük koyun sürülerini yönetmek için çok uygundurlar. Günümüzün sığır çiftliklerinde meydana gelen koyun gütme miktarındaki azalma göz önüne alındığı zaman, bu hayvanların da bu işlerde çalıştırılmaları daha az yaygın hale gelmektedir.

Böylece, bu cinsin farklı alanlarda yeni kullanımları için arayışlar sürüyor ve potansiyel olarak arama kurtarma köpekleri olarak çalıştırılabilecekleri düşünülüyor.çobanlık yapan köpekler

Köpek yetiştiricileri, son yıllarda 21. yüzyılda Leon çoban köpekleri için bir yer bulmayı umuyorlar. Bazı bölgesel projeler bu köpek cinsini spor ve köpek şovlarına dahil etmeye ya da uyuşturucu ya da patlayıcı bulma konusunda eğitmeye çalıştılar.

Bununla birlikte bu projelerin çoğunda, bu köpek cinsinin kaybolmasını önlemek için yapılacak çalışmalara finansman desteği gereklidir. O nedenle Leon çoban köpeğinin gelecekte varlığını sürdürüp sürdüremeyeceğini henüz bilmiyoruz.

İlginç bir gerçek: Leon çoban köpeğinin ünlü bir örneği, meşhur Cennet Krallığı filminde görülebilir. Leon bölgesini seven aktör Viggo Mortensen, bir Leon çoban köpeği (Carea Leonés) ile birlikte sunuldu.