Küçük ve Çevik Bir Avcı: Cirneco d’ellEtna

Küçük ve Çevik Bir Avcı: Cirneco d’ellEtna
Laura Huelin

Yazan ve doğrulayan köpek eğitimcisi Laura Huelin.

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2022

Cirneco d’ellEtna çok tanınmayan, orta boylarda bir köpek türüdür. Sert görünüşlerinin arkasında kocaman bir kalp yatar ve zengin de bir tarihleri vardır. Cirneco d’ellEtna türünü tanımak için sizleri yazımızı okumaya çağırıyoruz.

Cirneco d’ellEtna ’nın Kökeni

Cirneco d’ellEtna, İtalya’nın Sicilya Adası’na özgü bir tazıdır ancak kökenlerinin Antik Mısır av köpeklerine dayandığı tahmin edilmektedir. Fenikelilerin, Akdeniz kıyıları boyunca bu köpeklerle beraber dolandığı ve Cirneco d’ellEtna’nın bu sayede başka yerlere yayıldığı düşünülüyor.

Cirneco d’ellEtna’nın, gelmiş geçmiş en eski av köpeği olduğuna inanılıyor çünkü üzerinde resimlerinin olduğu milattan önceden kalma madeni paralar, mozaikler ve çeşitli kaplar bulundu.

Özellikleri

Cirneco d’ellEtna orta boylarda, belirgin şekilde kaslı ancak ince ve zarif bir vücuda sahiptir. Erkeklerin boyu 45 – 50 cm, ağırlıkları ise 12 – 15 kg arasındadır. Dişiler 40 – 45 cm boylarındadır ve ağırlıkları 8 – 10 kg arasında değişir.

Kısa ve kalın tüyleri, kulak ve bacakları çevresinde biraz yumuşar. Cirneco d’ellEtna türü köpekleri, en açık bej tonundan acı kahveye kadar kahverenginin hemen hemen her tonunda bulabilirsiniz. Karın, göğüs ve kafa gibi bölgelerinde yer yer beyaz da görülebilir.

Kafa yapıları dardır ve sivri bir burunları olur. Ağızlarının bitip alınlarının başladığı bölge çok geniş değildir. Sivri kulakları ileriye doğru bakar ve başının üstünde birbirlerine oldukça yakın dururlar. Gözleri kehribar, koyu sarı ve kahverengi olabilir ancak asla siyah, gri ya da sarı renkli olmaz.

Davranışları

Cirneco d’ellEtna cinsi köpekler, tazıdır yani av köpekleridir. İz sürme, kovalama ve tavşan gibi küçük hayvanları yakalamada özellikle başarılıdır. Bu köpekler, sessiz ve akıllı avcılardır. Dağların eteklerinde, kayaların üstünden atlamak kolay bir iştir ve bunu çeviklik ve zarafetle yaparlar.

Bu köpekleri size arkadaşlık etmesi için de sahiplenebilirsiniz. Sahiplerine oldukça bağlıdırlar ve mükemmel bekçi köpekliği yaparlar.

Sessiz bir köpek olmasına karşın Cirneco d’ellEtna’ların enerji seviyeleri son derece yüksektir. Her an tetiktedirler ve sahiplerine fazla bağlanabilirler. Bu köpekler dayanıklı ve hoşgörülüdür ancak av sırasında başlarına buyruk olabilirler. Bu nedenle avda kullanılmadan önce uygun eğitimden geçirilmelidirler.

Cirneco d’ellEtna

Bakımı

Cirneco d’ellEtna’lar çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Kısa tüylü olmaları nedeniyle haftada bir taranmaları yeterlidir ancak diğer türlere kıyasla daha sık yıkanmaları gerekebilir. Tüy dökme dönemlerinde, kopmuş tüyleri almak ve deri problemlerini önlemek için daha sık taramalısınız.

Bu türün genetik olarak taşıdığı bir hastalığı yoktur. Ancak tüm av köpeklerinde olduğu gibi Cirneco d’ellEtna’ların sık sık dış parazit kontrolünden geçmesi gerekir. Parazitler, tehlikeli hastalıklar taşırlar ve doğada yürüyüş yaptığı sırada köpeğinize de bulaştırma olasılıkları var.

Tüm köpekler gibi çeşitli kontroller için arada sırada veterinere gitmeleri gerekir. Aşıları ile iç ve dış parazitlerini zamanında yaptırmalısınız. Güçlü köpeklerdir ve genelde sağlıklarını korurlar. Hem rahatlayıp hem de enerjilerini atabilmeleri için uzun yürüyüşlere ihtiyaç duyarlar, özellikle de doğada ve bol kayalıklı bir zeminde.

Cirneco d’ellEtna’lar inatçıdır; eğitimleri için emir vermeye ya da cezaya dayalı bir yöntem kullanamazsınız. Ancak son derece zeki oldukları için pozitif pekiştirme yöntemiyle kolayca eğitilebilirler. Antik çağlardan beri aramızda olan bu köpeklerle Akdeniz kıyıları boyunca karşılaşabilirsiniz ancak anavatanı Sicilya olarak kabul edilir.

Bu köpekler, sahiplerine karşı sevgi doludur. Avlarını yakalamak için koku hislerinden ve içgüdülerinden faydalanırlar.  Hareketli köpeklerdir ve bağımsızlıklarına düşkündürler; bu nedenle şehir yaşamı onlarda stres yaratabilir.

İlginizi çekebilir ...
Alışık Olmadığınız Bir Köpek Cinsi: Cavoodle
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Alışık Olmadığınız Bir Köpek Cinsi: Cavoodle

Daha önce Cavoodle cinsi köpekler ile ilgili bir şey duymuş muydunuz? Bu yeni yaratılmış köpek cinsi ile ilgili bilmek istediğiniz her şey burada! ...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.