Köpeğinizin Av Köpeği Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız

Köpeğinizin av köpeği cinsinden bir köpek olup olmadığını bilmek, onun fiziksel ya da psikolojik ihtiyaçlarını öğrenmenize yardımcı olur. Eğer buna dikkat etmezseniz, köpeğinizin bir takım davranışsal sorunları olabilir.
Köpeğinizin Av Köpeği Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Herkes, yavru ve yetişkin fark etmeksizin köpek fotoğraflarına bakmaktan keyif alır. Bu fotoğraflarda ayrılmaz bir dost olduğunu düşündükleri evcil hayvanlarının yanında duran pek çok insan ve köpeğini görebilirsiniz. İşte bu yüzden, bu narin canlıların da doğal birer yırtıcı olabileceği gerçeğini idrak etmek biraz zor olur.

Araştırmalar, evcilleştirme sürecinin üzerinden binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen, bir köpeğin içgüdüsünün av hayvanlarını avlamak olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle hayvanınızın bir av köpeği olup olmadığını ya da en azından diğer köpeklere nazaran daha fazla avlanma iç güdüsü taşıyıp taşımadığını bilmek faydalı olacaktır.

Bu özellik bu hayvanların DNA’larına işlenmiştir; ancak özellikle bazı köpek cinsleri diğerlerine oranla avcı köpekler olmaya daha fazla yatkınlık gösterirler. Bu sebeple, evcil hayvanınızın bu köpek cinslerinden herhangi birine ait olup olmadığını bilmeniz, hem siz hem de köpeğiniz açısından daha iyi olacaktır.

Özellikle siz bir avcı değilseniz, köpeğinizin içgüdüleri size bir takım zorluklar yaşatabilir. Hayvanların doğuştan gelen bu hisleri, bazı durumlarda hem kendisi hem de köpeğin etrafındaki insanlar için bir risk olabilir. Örnek olarak, eğer köpeğiniz avcı bir köpekse, bir parkta bisiklet süren ya da top oynayan bir çocuğun yanınızdan geçmesi köpeğiniz için kışkırtıcı olabilir.

Köpeğinizin Av Köpeği Olduğunu Nasıl Anlarsınız

İlk olarak, köpeğinizin cinsi bu konuda iyi bir gösterge olacaktır. Her ne kadar avlanma doğuştan gelen bir içgüdü olsa da, bazı köpek cinslerinde bu içgüdü daha gelişmiştir; bu sebeple de köpeğinizin bir av köpeği cinsinden gelip gelmediğini öğrenmek önemlidir.

Av köpeği cinsleri olarak; Beagle, Teriyer, Puanter (ya da Pointer), Seter, Retriever, basık burunlu köpekler, Dakhund (porsuk köpeği ya da sosis köpekler olarak da bilinir), Dalmaçyalı ve Golden Retriever’lar ve dahası sayılabilir. Eğer köpeğiniz bu ırklardan birine ait ise, köpeğinizin çok güçlü avlanma içgüdüleri olduğundan emin olabilirsiniz.

avcı köpekleri

Aynı şekilde, köpeğinizin bir av köpeği olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bazı özellikler vardır. Koklamak köpekler arasında ortak bir davranış olduğu için, çok gelişmiş avcılık ve takip içgüdüsü olan köpekler etrafı çok sık koklayabilir ve hatta bu konuda takıntılı bir alışkanlığı olabilir.

Av köpekleri, yürüyüşler sırasında her zaman bir şeylerin izini sürüyormuş gibi görünür. Diğer zorlukların yanı sıra, bu davranışları bazen yürüyüş sırasında hayvanı idare etmeyi zorlaştırır. Çünkü kafalarını kaldırmalarını sağlamak bile zorlu bir görev haline gelir.

Köpeğiniz Kontrolden Çıktığı Zaman Ne Yapmalısınız

Eğer köpeğiniz diğer hayvanları gördüğü zaman kontrolünü kaybediyorsa ve onları kovalamaya başlıyorsa, o halde köpeğiniz kesinlikle bir av köpeğidir. Eğer köpeğiniz evcil bir köpekse, o halde evin içinde ya da dışında avlanmayacak ya da bir hayvanı öldürmeyecektir.

Köpeğiniz ağzında bir avla yanınıza geldiği zamanlar ilk başlarda komik olabilir. Ancak eğer bu davranış kontrol altına alınmazsa tehlikeli olabilir. Çünkü köpeğinizin hangi hayvanın av ve hangi hayvanın komşunuzun evcil hayvanı olduğunu ayırt etme becerisi olmayabilir.

Köpeğinizin bir av köpeği olup olmadığını öğrenmek için bu gibi işaretleri fark etmeniz gerekir. Eğer bu konuda emin değilseniz ve olası problemleri önlemek istiyorsanız, o halde bir uzmandan tavsiye almanız çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

köpeğim av köpeği

Köpeğiniz Bir Av Köpeğiyse Ne Yapmalısınız

Eğer bir av köpeğiniz olduğunu artık biliyorsanız, o halde köpeğinizin ve köpeğinizin etrafındaki diğer insan ya da hayvanların güvenliğini sağlamak için harekete geçmeniz gerekir. Yakınlarınızda yaşayan komşularınız ve hayvanlar gerçekten bu konuda size minettar kalacaktır:

  • Yürüyüş yapmak köpeğinizin gerçek doğasını serbest bırakacaktır. Eğer içgüdülerini tetikleyen bir hayvan görürse, doğrudan hayvanı kovalamaya başlayacaktır. Bu nedenle, köpeğinizle bu gibi şeylerin olabileceği yerlerde yürüyüş yapmaktan kaçınmanız iyi bir fikir olabilir.
  • İyi bir eğitim gerçekten de her şeyden önce gelir. Köpeğinize bazı kurallara uymayı mutlaka öğretin.
  • Köpeğinizin evden kaçmasını önlemek için bir takım tedbirler aldığınızdan emin olun. Evinize gelen bir misafire kapıyı açmak bile köpeğinizin evden kaçmak için kullanabileceği harika bir fırsat olabilir. Çünkü köpeğiniz iz sürme ve avlanma içgüdülerini ortaya çıkaracak her fırsatı değerlendirmek isteyecektir.
  • Köpeğinizin, muhtemel av hayvanlarına karşı olumsuz davranışlarını pekiştirecek sinyallerden kaçınmak iyi bir fikir olacaktır. Örneğin bir kedi, fare ya da köpeğinizden daha küçük bir köpek bile, köpeğiniz için bir av olabilir. Muhtemel bir av hayvanı yakınlarda olduğu zaman, yüksek bir ses kullanarak ya da sıvı sprey sıkarak eğitebilirsiniz. Bu konu ile ilgili bir profesyonelden yardım almayı düşünebilirsiniz.
  • Av köpekleri çok fazla egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Köpeğinizle her gün birden fazla yürüyüşe çıkmak ve fiziksel aktiviteler yapmak köpeğiniz için çok önemlidir. Bu sayede köpek, avlanmadığı için biriktirdiği enerjinin tamamından kurtulma şansı elde eder.
  • Her ne kadar köpeğiniz için kısıtlayıcı tedbirler almayı sevmiyor olsanız da, bazen ağızlık ve tasma kullanmak çok gerekli olacaktır.

Uzun lafın kısası, umarız bu bilgiler köpeğinizin avcı bir köpek olup olmadığını ve eğer öyleyse neler yapmanız gerektiğini öğrenmeniz için faydalı olmuştur. Bir evcil hayvanınız olduğu zaman, ona mümkün olan en iyi bakımı sağlayabilmek için onun karakter özelliklerini tanımanız şarttır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.