En İyi Yedi Bekçi Köpeği Irkını Keşfedin

Eğer bir bekçi köpeği ırkı seçmek istiyorsanız bunların herhangi birinin sizi ve evinizi korumak için yaşamlarını vereceğini bilmek iyidir. Bunun karşılığında vermeniz gereken tek şey sevginiz, dikkatiniz ve bağlılığınızdır.
En İyi Yedi Bekçi Köpeği Irkını Keşfedin
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bekçi köpeği ırkları, evlerini ve ailelerini koruma içgüdüsüne sahiptir. Genel olarak, bu köpekler sadık, korkusuz, güçlü ve tetikte olma eğilimindedir.

Sadece bir ziyaretçi geldiğinde sizi uyarmak ile kalmayacak ve aynı zamanda sizi tehlikeli bir durumdan ne zaman koruyacağını sezgisel olarak bilen bir cins mi istiyorsunuz? Bu durumda bekçi köpeği ırkları tam size göre.

Bekçi köpeği ırklarının, güçleri ve büyüklükleri nedeniyle, uygun eğitim ve sosyalleşmeye ihtiyaçları olduğunu akılda tutmak çok önemlidir. Aşağıda, evinizi korumak için size en uygun olan yedi köpek ırkını tanıtacağız.

1. En Popüler Bekçi Köpeği Irklarından Biri: Akita

Çift kürklü bu kaslı köpekler, ağırbaşlılıkları, cesaretleri ve sadakatleri ile ünlüdür ve Japon soyundandır. Japonlar anavatanlarında onlara ailenin koruyucusu ve sağlık, mutluluk ve uzun yaşam sembolü olarak saygı duyarlar. Akitalar sessiz köpeklerdir ve yabancılara güvenmezler ve maalesef diğer hayvanlara karşı da toleranslı değildirler.

Bir Akita yavrusu.

2. Anadolu Çoban Köpeği

Bu cinsin üyeleri sağlam ve heybetlidir. Güçlü bölgesel ve koruyucu içgüdüleri onları tanımlar, bunun nedeni ana topraklarında koyun sürülerine saldıran yırtıcılara karşı savaşmak için yetiştirilmeleridir.

Bu hayvanlar zeki, sabırlı ve son derece sadıktır. Sürülerini (sığır, çocuk, küçük köpekler ve hatta aile kedisi) herhangi bir düşmana karşı yoğun bir şekilde koruyacaklardır.

Bir Anadolu çoban köpeği.

3. Beauceron

Etkileyici ve güçlü yapıları ile öne çıksalar da, bu köpekler aynı zamanda dikkat çekici derecede zeki, enerjik ve çok yönlüdür. Bu cins güçlü bir izleme ve koruma içgüdüsüne sahiptir ve özellikle gençler ve savunmasızlar için iyidir.

Tüm bu özelliklerden dolayı kadınlar, sadık ve duyarlı yoldaşlar ve koruyucular olarak bu köpeklere karşı özel bir sevgiye sahiptir. Bununla birlikte, eğitim ve sosyalleşme gerektiren baskın bir köpek ırkıdır.

Bir Beauceron.

4. Bekçi Köpeği Irklarının Simgesi Boxer

Bekçi köpeği ırkları arasında Boxer sadakati, sevgisi, zekası, iş ahlakı ve iyi görünüşü ile öne çıkıyor. Bu köpek her şeye sahiptir. Zeki ve uyanık bir köpektir, bazen yaramaz ama her zaman cesurdur. Boxer, uzun süredir Amerika’nın en popüler köpek ırkları arasında yer almaktadır.

Bir Boxer.

5. Doberman Pinscher

Zarif ve güçlü olan bu cins, muhteşem bir fiziğe ve keskin bir zekaya sahiptir. Doberman Pinscher, eğer böyle bir şey var olsaydı, şüphesiz ki köpek soylularına ait olabilirdi. Bu eşsiz derecede cesur ve uyanık cins, gururla dünyanın en iyi bekçi köpekleri arasında yer almaktadır.

Bir Doberman Pinscher.

6. Staffordshire Bulteriyer

Bu köpek, bir zamanlar İngiltere’deki dövüş çukurlarında en iyi olan köpeklere benzer. Bugün sorumlu yetiştiriciler, bu tatlı ve aile odaklı cinsin bir çeşidini seçmişlerdir.

Staffordshire Bulteriyer, kavgalı geçmişinden kalan kaslı ama çevik vücudunu ve cesaret ve azim özelliklerini korur. Neyse ki, iyi yetiştirme, bu eski gladyatörü çocuklar için özel bir duyarlılığa sahip nazik ve eğlenceli bir arkadaşa dönüştürmüştür.

Bir Staffordshire Bulteriyer.

7. Thai Ridgeback

Bu cins zekası, dayanıklılığı ve enerjisi ile öne çıkar. Doğası çok atletiktir çünkü mükemmel bir zıplama kapasitesine sahiptir. Dahası, güçlü bir hayatta kalma içgüdüsüne sahiptir ve sadık bir aile köpeğidir.

Günümüzde, Thai Ridgeback’ler yüzyıllar önce geliştirdikleri içgüdülerin çoğuna hala sahiptirler: avlanma ve izleme. Bu köpekler bağımsız ve kendine güvenen köpeklerdir ve kendi yiyeceklerini arama eğilimindedirler. Güçlü bir hayatta kalma içgüdüleri, yüksek bir yırtıcı dürtüleri ve dikkate değer bir zeka seviyeleri vardır.

Sadık bir köpek.

Sadık Bir Yoldaş

Köpekler evcilleştirilir evcilleştirilmez, insanların onları çiftlik hayvanlarını ve evlerini korumak için kullanmasına şaşmamalı. Bekçi köpeği ırklarının ana özelliği sadakattir. Bazıları sahipleri ile özel bir bağ kurarken, diğerleri tüm aile ile bir bağ kurar ve her bir üyeyi korur.

Tüm bunlara rağmen, hiçbir köpeğin bir enstrüman olmadığını vurgulamak önemlidir. Köpeğinizin koruyucu olarak çalışmasını isteseniz bile, her köpeğin bir dizi gereksinimi ve ihtiyacı vardır. Asla sadece koruma amacıyla bir köpek edinmemelisiniz. Daha ziyade, bu; köpek ve sahibi arasındaki etkileşim ile ilişkili bir etki olmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Andelt, W. F. (1995). Livestock guard dogs, llamas, and donkeys for reducing livestock losses to predators. Service in action; no. 1.218.
  • McGreevy, P. (2008). Comment: We must breed happier, healthier dogs. New Scientist, 200(2677), 18.
  • MacInnes, J. W. (1949). Guard dogs. Boxers-Alsatians-Bullmastiffs.
  • Green, J. S., & Woodruff, R. A. (1988). Breed comparisons and characteristics of use of livestock guarding dogs. Journal of Range Management, 249-251.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.