Köpek Eğitimi: Köpeğinizi Nasıl Motive Edersiniz?

19 Kasım 2020
Bir evcil hayvana itaatkar olmayı, komutları yerine getirmeyi veya belirli bir şekilde davranmayı öğretmek zor bir görev olabilir. Ancak köpeğinizi motive etmenin belirli yolları da vardır.

Köpeğinize itaatkar olmayı, komutları nasıl uygulayacağını ya da belirli bir şekilde davranmayı öğretmek uzun ve zorlu bir iş olabilir. Özellikle de köpeğiniz gerçekten çok fazla eğitim yapmak için uygun değilse. Bununla birlikte, köpeğinizi motive etmenin ve daha hızlı öğrenmesine yardımcı olmanın pek çok yolu vardır.

İster profesyonel bir eğitim sınıfında ister evde olsun, öncelikle köpeğiniz öğrenmek istemelidir. Bu, dört ayaklı arkadaşlarımızın içinden doğal olarak her zaman gelmez, bu nedenle köpeğinizi motive etmenin bir yolunu bulmak çok önemlidir.

Köpeğinizi Nasıl Motive Edersiniz?

köpek eğitimi

Her köpek farklı şeylerle ilgilenir ve motive olur. Köpeğinizin dikkatini neyin çekeceğini bilmek önemlidir, böylece onu belirli hedeflere ulaşmanın bir yolu olarak kullanabilirsiniz.

Köpeğinizi motive etmek için iki şey gerekir. Bunlar, köpeğin kendi iç motivasyonu ve dıştan gelen motivasyondur. İçsel motivasyonları onları ileriye doğru iterken, dış kısım onları devam ettirir.

Denge: Köpek Eğitiminin Önemli Bir Parçası

Hedef, köpeğinizin etrafındaki diğer şeylerden daha ilgi çekici olmalıdır. Ancak, köpeğinizin iç motivasyonunu dış hedefle dengelemek önemlidir.

Köpeğinizin güçlü bir iç motivasyonu varsa, dış hedefin o kadar da güçlü olması gerekmez. Çünkü her ikisini de yüksek seviyelerde tutmak öğrenmeyi zorlaştırabilir. Unutmayın en önemli nokta dengedir.

Köpeğinizi Nasıl Motive Edersiniz: Olumlu Pekiştirme

Ona komutları uygulamayı öğretmek söz konusu olduğunda, köpeğinizin dikkatini çekmek için sevdiği şeyleri kullanmaktan daha iyisi yoktur. Örneğin; köpeğinizin gelmesini istiyorsanız, karşılığında istediği bir şeyi, mesela bir ödül mamasını verirseniz komutları uygulamayı tercih edecektir.

Bu öğretim yönteminin yıllar içinde en iyi sonuçları verdiği kanıtlanmıştır.

Yetenek, Tutum Ve İçgüdü

Yetenek, köpeğinizin doğuştan gelen becerileri ve belirli görevler için sahip olduğu becerilerdir. Tutumları, bu yetenekleri geliştirmelerine izin veren şeydir. İçgüdü motivasyonla bağlantılıdır. Birkaç farklı içgüdü türü vardır:

  • Avcılık
  • Beslenme
  • Yığma
  • Savunma
  • Oyun

Bu içgüdüler her köpeğe “önceden programlanmıştır” ve onları motive etmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, hayvanınıza getirmeyi öğretmek istiyorsanız, avlanma içgüdüleriyle oynayabilirsiniz.

Hayal Kırıklığı Ve Stres

sahibinin beslediği köpek

İnsanlar gibi hayvanlar da istediklerini alamadıklarında hayal kırıklığına uğrayabilirler. Bir şeyi başarmaya çalıştıklarında ve başarısız olduklarında da stresli hissedebilirler. Bunu önlemek için, zaman içinde giderek daha iyi hale gelmeleri adına onların başarıya ulaşması için yönetilebilir hedefler belirlemelisiniz.

Bunu yapmak için, onlara verdiğiniz görevleri ve testleri çeşitlendirmeniz, köpeğinizin yeteneklerini anlamanız ve zorlukları buna göre uyarlamanız gerekir.

Köpeğinizi şımartmak veya aşırı korumak, onu size aşırı derecede bağımlı hale getirebilir ve hatta davranışsal sorunlara neden olabilir. Küçük yaşlardan itibaren kurallar ve rutinler belirlemeniz gerekir. Eğitim ve öğrenim bunun önemli bir parçasıdır.

Bu şekilde, evcil hayvanınız her zaman sevginize ve şefkatinize sahip olacağını, ancak her gün ondan daha fazlasını bekleyeceğinizi bilecektir. Onları sevdiğinizi ve belirlediğiniz hedeflere ulaşabileceğine güvendiğinizi bilmelerini sağlayın.

Herhangi bir hayvan için en stresli durumlar, kontrolünün olmadığı ve ne olacağını tahmin edemediği durumlardır.

Köpeğinizi Tanımanın Önemi

Köpeğinizin becerilerini, yeteneklerini ve onu öğrenmeye neyin motive edeceğini bilmek önemlidir. Örneğin, Collie (İskoç çoban köpeği) gibi pastoral ırklar muhtemelen atıp-getirme gibi oyunları çok kolay bulacaktır. Ancak, her şey köpeğinizin bir birey olarak neye benzediğine bağlıdır.

Bu ipuçlarını ve tavsiyeleri denerseniz, köpeğinizi motive etmenin bir yolunu bulmak sizin için daha kolay olacaktır. Ama unutmamanız gereken önemli bir nokta vardır. Bu da çokça sabra, azme ve sevgiye de ihtiyacınız olacağıdır.