Westphalische Dachsbracke: Minyatür Bir Av Köpeği

Alman av köpeklerinin bu küçük replikası, av köpeklerini seven ama evinde yeteri kadar yeri olmayan kişiler için çok ideal bir tür.
Westphalische Dachsbracke: Minyatür Bir Av Köpeği

Son Güncelleme: 29 Kasım, 2019

Bu eski Alman köpeği, büyük av köpeklerinin yetenekleri ile küçük ve kaslı bir vücudun çok yönlülüğünü bir araya getiriyor. Sizi bu minyatür av köpeği ile tanıştırıyoruz: Westphalische Dachsbracke!

Westphalische Dachsbracke türünün kökenleri

Bu ırk, Alman, Fransız ve İngiliz av köpeklerinin kırmasının bir ürünüdür. İnsanlar, genellikle bu türü, yakın akrabası olan Bavyera dağ av köpeğinin minyatür bir versiyonu olarak görüyorlar. Standart Westphalische Dachsbracke 1910 yılına kadar hiç görülmemiştir ve hatta bu ırkın resmi olarak tanınması da çok sonra olmuştur, yani 1987’de.

İnsanlar, bu ırkı, İsviçreli akrabası Drever gibi, diğer küçük köpek ırklarının üretilmesi için kullanmışlardır. Bu iki tür çok benzer kürk renklerine sahiptirler ve her ikisinin de aynı şekilde küçük ve tıknaz bir vücut yapıları vardır. Bu durum, genellikle köpek sahipleri için kafa karışıklığına bile yol açabilir.

Westphalische Dachsbracke ırkı mensupları oldukça faydalı ve küçük köpekler

Özellikleri ve yapısı

Dünya Köpek Federasyonu, bu ırkı 6 numaralı köpek grubunun içerisine koyuyor. Bu gruptaki köpekler koku ile iz süren av köpekleri ve onlarla akraba diğer ırkları kapsıyor. Westphalische Dachsbracke köpekleri küçük boylu avcılardır ve boyları genellikle yaklaşık 35 cm kadardır. Ancak, yine de yeterince büyük ve kaslıdırlar ve tipik bir av köpeğinin minyatür versiyonu olarak görülürler.

Kafalarının şekli, sırtlarının uzunluğu ve kuyruklarının açısı bu ırka çok soylu bir görünüm sağlıyor. Bu özellikleri varlıklı Almanların ilgisini çekmelerini sağlamış ve kontrollü üremelerinin yolunu açmıştır. Arka ayakları da Dachsund ırkına benzer, ancak bu tür çok daha kuvvetli ve kaslıdır.

Westphalische Dachsbracke’nin tüyleri genellikle sıktır ve kırmızı, sarı ve siyah arasında bir renge sahiptir. Nadir bir şekilde diğer Alman av köpeklerinde bulunan beyaz noktalara sahip olabilirler. Safkan bir tür olarak kabul edilebilmeleri için, iki veya üç renkli olmaları ve tüyleri arasında kahverenginin bulunmaması gerekir.

Av köpeği olarak kullanılabilen bir ırk.

Westphalische Dachsbracke: beslenmesi ve eğitimi

Bu tür köpekler, küçük olabilirler, ancak son derece enerjik hayvanlardır. Bunun anlamı şudur, aktif bir hayat tarzına uygun bir beslenme türüne ihtiyaçları vardır. Aklınızda tutmanız gereken bir başka konu da, tüm av köpekleri günlük fiziksel ve mental desteğe ihtiyaç duyarlar.

Köpek sahiplerinin bir çoğu bu türün de diğer küçük köpekler gibi pek fazla günlük fiziksel aktiviteye ihtiyacının olmadığını düşünebilirler. Ancak, gerçekte, bu tür, hiçbir şey yapmadan sizinle televizyon seyretmek isteyen türden çok çok uzakta bir ırk.

Avcı bir ırk olarak, bu türü eğitmek nispeten daha kolaydır çünkü dikkatlerini size vermek ve sizi mutlu etmeye çalışmak konusunda genel olarak iyidirler. Genellikle dominant veya saldırgan değildirler fakat inatçı ve fazla özgür olabilirler.

Köpeğinizin sağlık durumu ve davranışları ile ilgili ne beklemelisiniz

Bu tür, aktif, enerjik ve sevecen bir köpek ırkıdır. Özellikle çocukların yanında hem çok yönlüdürler hem de çok dikkatlidirler, bu yüzden de, eğer bir aile köpeği arıyorsanız gerçekten de çok güzel bir seçenek olarak düşünülebilirler. Diğer herhangi bir köpek türü gibi, Wesrphalische Dachsbracke, arkadaşlık etmeyi ve hareket etmeyi çok sever. Bunun bir de şu anlamı var, eğer sıkılmaya başlarlarsa, dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici davranışlar gösterebilirler.

Yine, büyük sağlık problemlerine sahip değillerdir ve genetik olarak taşıdıkları ciddi bir problemleri yoktur. Özellikle dikkat edilmesi gereken özellikleri kilo durumlarıdır. Yaşlandıkça ve eğer yeteri kadar hareket etmiyorlarsa, obezleşebilirler. Ayrıca, kulaklarının vücutları üzerindeki pozisyonundan dolayı, kulak enfeksiyonlarına da yatkın olabiliyorlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.