Thai Ridgeback Köpek Cinsinin Özellikleri

Thai Ridgeback köpek cinsi hakkında daha fazla bildi edinmek ister misiniz?
Thai Ridgeback Köpek Cinsinin Özellikleri

Son Güncelleme: 02 Aralık, 2019

Thai Ridgeback köpeği ya da Thai Crested D adıyla bilinen bu köpek cinsi, bu cinsi seven insanlar hariç, Tayland’ın dışında pek bilinmez. Bazı sıra dışı fiziksel özellikler de taşıyan bu benzersiz cins hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Thai Ridgeback Köpek Cinsinin Tarihi

Bu cins doğu Tayland’a özgüdür ve bu köpeklerin çoğu halen orada yaşar. Bu cinsin ilk ne zaman ortaya çıktığıyla ilgili bize bilgi veren herhangi bir gösterge yoktur ancak buna benzer köpeklerin geçmişi üç yüz yıl öncesine kadar gider.

Thai Ridgeback köpeği insanların değil doğanın meyvesidir. Bu nedenle bu cins, belli bir fiziksel özelliği sürdürmesi için başka bir cinsle karışmamıştır. Doğu Tayland’ta  ülkenin geri kalanından izole yaşamaları nedeniyle bu köpekler diğer cinslerle karışmadan evrimleşmişlerdir.

Bu köpeklerin belirgin bir görevi veya yetenekleri yoktur. Herhangi bir görev üzerine uzmanlaşmadan daha küçük boyutlu görevleri yerine getirirler.

Mesela sıçan ve yılan gibi gözdağı verebilecekleri daha küçük hayvanları avlarlar. Evleri koruyabilirler ve harika arkadaşlardır.

Thai Ridgeback Cinsi Köpeklerin Özellikleri

Thai Ridgeback köpeği kısa tüylü, hafif uzun boylu orta boy bir köpektir. Adlarını (ridgeback: çıkıntılı yükselti) da bu benzersiz özelliklerinden alırlar. Sırtlarının but kısmının etrafında çıkıntı yaparak tepe oluşturan bir omurgaları vardır.

Başlarına gelince, Thai Ridgeback cinsi köpeklerin düz bir kafatası ve kama şeklinde burunları vardır. Sakinleştiklerinde alınlarında kırışıklıklar çıkar ve kulakları başlarının üstüne kadar uzanır. Dilleri tamamen siyah veya tamamen mavi olabilir.

thai ridgeback köpek

Bunlar ince, kaslı köpeklerdir. Fark edilir bir kıvrımları ve büyük bir göğüsleri vardır. Boyunları güçlüdür ve başlarını yukarı doğru kaldırdıklarında boyunlarında da kırışıklıklar oluşabilir. Kuyrukları düz ve incedir ve dik durur. Kısmen bir kırbaca benzer.

Kırmızı, siyah, mavimsi gri veya bej gibi tek renkleri olabilir. Sırtlarındaki tüyler, vücutlarındaki diğer tüylerin tersi yönde uzar. Bu nedenle sırt kısımları öne çıkar.

Thai Ridgeback Cinsi Köpeklerin Özel Yanları

Thai ridgeback cinsi köpekler uyum sağlama konusunda çok iyidirler. İlk bakışta yabancılara güvenmeyen ve ailelerine bağlılık gösteren harika koruyucu köpeklerdir.

Bu köpeklerin cinsi, inatçı olmaya eğilimli primitif bir cinstir. Ayrıca çok enerjik hayvanlardır. Başka köpeklerle oynamayı seveceklerdir. Büyük ihtimalle günde 3 kez kaliteli yürüyüşlere çıkmaları gerekecektir.

thai ridgeback kahverengi

Primitif kişilikleri nedeniyle, geleneksel eğitim ve cezalandırma yönteminin kullanımı bu köpek cinsinde işe yaramayacaktır. Bunun yerine, köpeğin iş birliğiyle beraber işe yarayan pozitif köpek eğitimi ve bu eğitimi oyunlarla vermek, bu cins üzerinde çok etkili olacaktır.

Thai Ridgeback Cinsi Köpeklerin Bakımı

Rhodesian gibi diğer “crested” köpek cinslerinin aksine, Thai Ridgeback’in kalıtsal bir hastalığı yoktur. Ancak omurgalarının sıra dışı şekli nedeniyle kalça çıkığı görülebilir.

Bu nedenle onları düzenli olarak güvenilir bir veterinere götürmek gerekir. Veteriner köpeğinize gerekli gördüğü önleyici tedavileri uygulayacaktır. Ayrıca yine veterinerin önereceği aşı ve bağırsak ve kurtlardan arındırma programını takip etmelisiniz.

Bu kısa tüylü köpekleri, tüy dökme mevsiminde yalnızca sık sık fırçalamak, onların fazla tüylerden kurtulmalarına yardım etmek için yeterli olacaktır. Gevşek kırışık bir cilde sahip olmaları nedeniyle bazı köpeklerde tahriş ve diğer sorunlar gelişebilir. Bu nedenle cilt sorunları için de onları kontrol ettirmeniz önemlidir.

Thair Ridgeback cinsi köpeklerde, başka çok az sayıda köpekte görülen önemli bir özellik vardır. O da sırtlarının but kısmındaki çıkıntıdır. Net renklere sahip olan kısa tüyleri onlara benzersiz bir görünüm kazandırır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.