Pitbull Cinsi Köpeklerin Karakteri

Bir Pitbull köpeği herkes için tavsiye edilmez. Güçlü mizacından dolayı, onu küçük yaştan itibaren yetiştirmeye istekli yetkili bir sahibe ihtiyacı vardır.
Pitbull Cinsi Köpeklerin Karakteri

Son Güncelleme: 06 Mart, 2022

Mizaç ve kişilik köpekten köpeğe değişebilir. Farklı ırklarda belirli davranışlara genetik bir yatkınlık olmasına rağmen, gerçek şu ki her şey genlerde yazılı değildir. Öğrenilmiş davranış, bir köpeğin nihai davranışını şekillendirmede de rol oynar. Bu yazıda pitbull cinsi köpeklerin karakteri özelliklerine bakacağız.

Her zaman belirli ırkların saldırgan olduğu söylenmiştir ve pitbullar genellikle kötü köpekler – hatta katiller olarak – damgalanmıştır.

Pitbullar, kökenlerinden bu yana, genellikle oynadıkları roller olduğu için dövüşler ve savunma ile ilgilidir. Ancak, tarih boyunca aldıkları roller değişmektedir. İyi eğitim sayesinde uyuşturucu tespitinde ve hatta kurtarma köpeği olarak faydalı olabilirler. Bu cinsin karakteri ve mizacı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu makaleyi mutlaka okuyun, biz de onlar hakkındaki soruları ve mitleri açıklayacağız.

Cinsin özellikleri

Pitbull’ların sağlam ve kaslı vücutları vardır, genellikle biraz kare bir görünüme sahiptirler – omuzdan kalçaya ve omuzdan yere hemen hemen aynı şekilde ölçülürler. Geniş, güçlü kafaları ve çok güçlü çeneleri vardır, bu da onları ürkütücü köpekler yapar. Gözleri yuvarlaktır ve kafatasının alt kısmında bulunur.

Gür, kompakt ve sert kısa kürkten oluşan bir kat ile kalın bir cilde sahiptirler. Oldukça parlak olan kürklerinin çeşitli renkleri de vardır. Kuyruk tabanda kalındır, bir noktada biter ve bacaklar genellikle küçüktür.

Pitbull cinsi köpeklerin karakteri nasıldır?

Her ırkın genetiğiyle tanımlanan kendine has özellikleri ve davranış kalıpları olsa da, gerçek şu ki onların nihai karakteri öğrenme ve etkileşimin ürünüdür. Özellikle yaşamın ilk aylarında. Aslında araştırmalar, eğitimin bir köpeğin son mizacını %80’e kadar etkileyebileceğini bulmuştur.

Genel olarak, Pitbull cinsi köpeklerin, köpek yavrusu oldukları andan itibaren güçlü karakterleri vardır. Oyunlarında bile masum kavgalar olur. Baskın mizaçları kontrol edilmelidir.

Pitbull’un sürünün kralı olmaya çalışması ve sahibinin otoritesini gasp etmesi normaldir. Bu nedenle, tercihen köpeklerle ilgilenme deneyimi olan veya evcil hayvanlarından korkmayan bir sahibe ihtiyaçları vardır.

Pitbull cinsi köpekler ne kadar agresif?

Pitbull teriyerlerinin, örneğin çiftliklerde savaşma ve bölgeleri savunmada kullanımlarından dolayı agresif ve tehlikeli olarak kategorize edildiğinden daha önce bahsetmiştik. Ayrıca bazı trajik olaylarla da ilişkilendirildiler. Bütün bunlara rağmen, kendi başlarına saldırgan köpekler değiller, her şey onların yavruyken eğitimlerine ve sosyalleşmelerine bağlı.

Bazı araştırmalar, pitbulların en agresif köpek ırklarından biri olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bu mizaçlara sahip olanların, gelişimin erken evrelerinde (5 hafta ile 5 ay arası) diğer köpeklerle çok az etkileşimde bulundukları da gözlemlenmiştir.

Herhangi bir köpek gibi, büyürken savaşmak ve kendilerini savunmak için yetiştirilirlerse, bu onların yetişkinlikteki davranışları olacaktır. Öte yandan, diğer köpeklerle erken yaşlardan itibaren etkileşime girerlerse, daha sosyal bir mizaçları olacaktır.

Bu nedenle, saldırganlık düzeyleri aldıkları eğitime bağlı olacaktır.

Pitbull cinsi köpeklerin karakteriyle ilgili diğer yönler

Pitbull cinsi köpeklerin saldırganlık ve baskın davranışları konusuna açıklık getiren olumlu yönleri de vardır. Bunların arasında yavrularına ve hatta vasilerine ve çocuklarına karşı koruyucu bir yapıda olmaları öne çıkar. Bu nedenle, sürünün bakıcıları olarak önemli bir rol oynarlar. Bu nedenle dadı köpekleri olarak da adlandırılırlar.

Buna ek olarak, pitbullar genellikle oldukça itaatkar, cesur ve çalışkandır. Bu yüzden insanlara yardım ettikleri farklı rollerde üstündürler. Çok zeki ve sahiplerine sadıktırlar.

Pitbullarla başa çıkmak için bazı öneriler

Bu makaleyi bitirirken, kazaları önlemek için pitbull cinsi köpeklerin sorumlu bir şekilde ele alınması için size bazı ipuçları vereceğiz. Bunlar:

  • Düzenli egzersiz: Bu cins kaslı ve aktiftir, bu nedenle tüm bu enerjiyi serbest bırakmanın bir yolu sürekli egzersiz yapmaktır. Oyunla veya en az 15 dakikalık günlük yürüyüşle olabilir. Böylece kendilerini mutlu ve sevilmiş hissedeceklerdir.
  • Tasma kullanımı: Pitbulları yürüyüşe çıkarırken yapılması en tavsiye edilen şey onları tasma ile kontrol etmek ve gerekirse ağızlık kullanmaktır. Bu, özellikle saldırgan ve savunma eğitimi almış köpeklerde istenmeyen olayları önleyecektir. Ek olarak, bazı bölgelerde bu cins için bunların kullanılması zorunludur.
  • Onları her zaman denetleyin: Bu tür evcil hayvanlarda ihmal edilmemesi gereken bir diğer husus da sürekli tetikte olmaktır. Pitbullar diğer köpekler, hayvanlar veya çocuklarla birlikte yalnız bırakılmamalıdır. Bu temel kural, kazaların önlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Eğitim: Bu köpekleri disipline etmenin en iyi yolu eğitimdir. İdeal olarak bu, pitbulların güçlü karakterini kontrol edebilen profesyonel bir köpek eğitmeni tarafından yapılmalıdır. Erken sosyalleşme de önemlidir.

Kısacası, mizaç büyük ölçüde yetiştirmeye bağlı olacaktır. İyi eğitimli oldukları sürece, pitbull köpeklerin karakteri çok sosyal ve yönetilebilirdir. Oynamayı ve sevilmeyi seven diğer köpekler gibidirler. Zeki ve sadıklar, ancak gelişimleri sırasında onlara rehberlik edebilecek güçlü bir sahibe ihtiyaçları var. İlginizi çekebilir ...

Bir Pitbull ve Civcivleri: Şaşırtıcı Bir Arkadaşlık
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Pitbull ve Civcivleri: Şaşırtıcı Bir Arkadaşlık

Bu yazımızda size bir pitbull ile birkaç civciv arasındaki beklenmedik bir dostluktan söz edeceğiz. Bu hikaye pitbullara dair fikirlerinizi değişti...  • Barrera, G., Elgier, A., Jakovcevic, A., Mustaca, A., & Bentosela, M. (2009). Problemas de comportamiento en los perros domésticos (Canis familiaris): aportes de la psicología del aprendizaje. Revista de Psicología, XVIII(2), 123-146.
  • Gómez, L., Atehortua, C., & Orozco, S. (2006). La influencia de las mascotas en la vida humana. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias, 20, 377-386.
  • Luna, C. (2011). Determinación de las poblaciones de riesgo frente a la agresividad de perros pitbull y rottweiler a partir del año de edad en tres clínicas veterinarias de la ciudad de Latacunga. [Tesis de pregrado, Universidad de Cotopaxi]. http://repositorio.utc.edu.ec/bitstream/27000/808/1/T-UTC-1168.pdf
  • Rehpani, J., & Almorahiza, A. (2012). Estudio en general de los pitbull. [Tesis de pregrado, Universidad de Guayaquil]. http://repositorio.ug.edu.ec/bitstream/redug/2322/1/JORGE%20TESIS%207%20final.pdf