Bir Zamanların 'Dadı Köpekleri': Pitbullar

Her ne kadar pitbull cinsi köpekler tehlikeli bir tür olarak kabul edilse de, durum her zaman böyle değildir. Bir zamanlar dadı ya da bebek bakıcı olarak hizmet ederdiler. İnsanların, bu köpek türü ile ilgili bakış açısının 180 derece değişmesinin nedeni yazının geri kalanında sizleri bekliyor.
Bir Zamanların 'Dadı Köpekleri': Pitbullar

Son Güncelleme: 26 Nisan, 2019

Bugünlerde, pitbull kelimesinin telaffuzu bile birçok insan açısından olumsuz bir yargı uyandırır. Bu tür, agresif yapısı ile tanınır.

Yine de durum her zaman için bu kadar karamsar değildi. Birçok insan, uzun bir süre zarfı boyunda pitbulların çocukları korumak için kullanıldığını bilmez.

Davranış ve agresif tutum ile ilgili birçok sorun, sağlam bir eğitim ile ortadan kaldırılabilir ama bunların hepsi köpeğin kişiliği ile alakalıdır. Pitbullar bunun en temel örneğidir.

Pitbulların Neden Adı Çıktı?

İnsanlar, köpek dövüşlerinde kar elde etmek adına kolay bir yol seçerek fiziksel özelliklerinden (güçlü çene yapısı) yararlanmayı tercih ettiler.

Yıllar boyunca, bu lanet insan topluluğu, yasa dışı dövüşlerde farklı hayvan türlerini kullandı. Bu insanlar heyecanla dövüşleri izlerken, köpekler birbirlerini öldürmeye çalışıyorlardı.

Bu durum pitbulların doğasına bir agresiflik kattı. Maalesef insanlar, bugün hala bu tutumu pitbullar ile eşleştiriyor. Yine de pitbulların doğuştan agresif olduğunu söylemek doğru olmaz.

Bir köpek agresifliğe meyilli olabilir. Yine de, bu durum insanların bu tür köpekler ile yıllardır uydurmuş olduğu yanlış fikirler sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Maalesef, agresif içgüdü, bir organizmanın DNA’sı ile diğer nesillere geçebilir.

Diğer makaleler, bir evcil hayvan sahibinin üzerinde durması gereken iki temel konu olduğunu söyler: Köpeğin alıp almadığı eğitim ve köpeğin nasıl bir sahibi olduğu.

Yine de, şunu da söylemek de fayda var, bu ünlü köpek dövüşlerinden önce pitbullara yönelik oldukça olumlu bir bakış açısı vardı. Aslına bakacak olursanız pitbullar bir zamanlar ‘dadı köpek’ olarak kullanılırdı.

pitbullar kavga ediyor

Bir Zamanların ‘Dadı Köpekleri’: Pitbullar

19.yy’da, insanlar pitbulları bebek bakıcısı olarak en uygun köpek türü olarak kabul etmişlerdir. Aslında, çocuk bulunan her evde dadı köpek olarak görevini yerine getiren bir pitbull vardı.

Ailenin sosyal durumunun bir önemi olmaksızın, bu köpekler kendilerine iyi bir isim yaptı ve çocukların yanındaki harika davranışları ile herkes tarafından sevildi.

Bu durum aslında bugün de doğrudur. Pitbullar üzerinde yapılan çalışmalarda Golden Retriever’lardan sonra en toleranslı köpek cinsi pitbullardır. 

Evet herkesim sevdiği Golden Retriever cinsi köpekler, özel ihtiyaçları olan insanlar için rehber köpeği olarak kullanılır. İronik bir şekilde, herkes Golden Retrievers sahiplenmek isterken pitbullardan kurtulmak ister.

İnsanların dadı köpek olarak pitbulları kullanması, bu türün dost canlısı, toleranslı bir kişiliğe sahip olduğunu gösterir. Aynı zamanda sadık ve aile odaklı köpeklerdir.

Annelerin ve babaların, sabırlı ve sevimli birer canlı oldukları ve onları korumak için kendi canlarını hiçe sayacaklarını bildikleri için, çocuklarını bir pitbull ile yalnız bırakmasında bir sorun olmazdı.

Bu tür bu sayede harika bir ün elde etmiş oldu. Kendisini savunur, ailesine bağlı kalır ve etrafındakiler için savaşırdı. Ek olarak yabancılar da dahil herkese dostça yaklaşırdı.

Eğer bu ailelerden herhangi biri bugün yaşıyor olsaydı, pitbullara bakış açısının nasıl değiştiğini gördüklerinde şok olurlardı.

Dadı Köpekten Korkulan Köpeğe

Bu köpek türü, dadı köpekten korkulan köpeğe doğru evrildi. Yine de suçlusu köpeğin kendisi değildir. 

Bir pitbull agresif davrandığı zaman, bu köpeğin cahilliğinden ve sahibinin onu eğitmemesinden kaynaklanır. Cahillikten kastımız, pitbulların düzgün bir şekilde eğitilmeleri için belirli bir bilgi seviyesine sahip olunması gerektiğidir. 

Bu türün geçmişi, budanması gereken özellikleri olduğunu gösterdi. Ve nasıl yapılacağını biliyorsanız, bunu siz de yapabilirsiniz.

Eğer pitbulların eğitimini bir profesyonele bırakmak ya da eğitimini sağlamak için yeterli kadar donanımlı değilseniz, köpeğin karakteri tabii bozulacaktır.

İşin gerçeği şu ki, bu köpek türü bir zamanlar dadı köpekti ama şimdi potansiyel olarak tehlikeli bir köpek. Aslında İspanya gibi ülkelerde bir köpek lisansınız yoksa pitbull sahibi olamazsınız. Aynı zamanda ağızlık taşımak zorundasınız ve sigortanızın da olması lazım.

Yine de, eğer pitbullar sizin en sevdiğiniz köpek türü ve sahiplenmek istiyorsanız, köpeği bir profesyonele götürün ve gerekli duyduğu eğitimi almasını sağlayın. Akabinde, hayatınızın geri kalanında kadar tatlı, sadık ve şefkatli bir dost edinmiş olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.