Bir Köpeği Ağızlık Takmaya Nasıl Alıştırırım?

Bir köpeği ağızlık takmaya nasıl alıştırabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yaygın bir sorudur. Bunu nasıl yapacağınızı ve ne zaman gerekli olduğunu öğrenin.
Bir Köpeği Ağızlık Takmaya Nasıl Alıştırırım?

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir köpeği ağızlık takmaya alıştırmak, daha önce hiç yapmak zorunda kalmadıysanız, düşündüğünüz kadar basit değildir. Her şeyden önce, nesne ve köpek arasında uygun bir tanışma süreci olmalıdır, böylece kullanımı uzun vadede stres veya rahatsızlık ile ilişkilendirilmez.

“Potansiyel olarak tehlikeli” olarak sınıflandırılan ırkların halka açık yerlerde her zaman ağızlık kullanmaları gerektiğini hatırlamanız gerekir. Kural belirli köpeklerle sınırlı olsa da, saldırgan davranış sergiliyorsa bu aparatı tüylü arkadaşlarına takmak sahibinin görevidir. Bu uygulama sadece kazaları önlemekle kalmaz, aynı zamanda söz konusu olumsuz davranışın düzeltilmesine de hizmet eder.

Okumaya devam edin, çünkü köpeğinizi sorunsuz bir şekilde ağızlığa alıştırabilmeniz için tanıtım sürecinin nasıl olması gerektiğini açıklayacağız. Sabır her zaman anahtardır.

Köpekler için ağızlıklar

Potansiyel olarak tehlikeli ırklardan herhangi birine sahipseniz, köpekler için ağızlık kullanılması zorunludur. Ancak bu cihaz, herhangi bir köpekte saldırgan davranışları düzeltmek ve kontrol etmek için de kullanılabilir. Örneğin, evcil hayvanı veterinere götürmeniz gerektiğinde ve direnç gösterdiğinde veya köpeğinizi olası bir fiziksel yaralanmadan korumanız gerektiğinde yararlıdır.

Piyasa, farklı ağızlık türleri sunar, ancak hangisi en uygunudur? Sepet şeklindeki varyant en çok tavsiye edilenlerden biridir çünkü köpeklerin zorluk çekmeden nefes almasına izin verir, bu bez ağızlıklarda olmayan bir şeydir. Ayrıca bu model, hayvanlara koruyucu nesneyi çıkarmadan su içebilecekleri ve ödüllerini alacakları alan sunar.

Aynı zamanda, seçeceğiniz namlunun düşmemesi için iyi kayışlara sahip olduğunu kontrol etmeli ve her evcil hayvanın anatomisine göre ayarladığınızdan emin olmalısınız. Sadece rengine veya tasarımına kapılmayın: En önemli şey evcil hayvanların sağlığı, güvenliği ve rahatlığı hakkında düşünmektir.

Köpeğinizi bu aparatla tanıştırmadan önce ağızlığı kendi başınıza nasıl tutacağınızı öğrenmeniz önemlidir. Kendi güvensizliğinizi köpeğe aktarmamak için kayışları önceden bağlamayı ve ayarlamayı deneyin.

köpeğine ağızlık takmaya çalışan bir kadın

Bir köpeğe ağızlık nasıl tanıtılır?

Bir köpeğe henüz yavruyken ağızlık takmak en iyisi olsa da, yetişkinlikte de sorun olmaz. Araştırmalar, köpekleri eğitmek için en uygun yaşın 6 yaş olduğunu göstermiştir. Tüylü arkadaşınızın yaşı daha büyükse nasıl davranacağından korkmayın.

Ağızlığı kullanmayı öğrendikten sonra, onu 4 ayaklı arkadaşınızla tanıştırmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için zamana, sabra ve istekliliğe ihtiyacınız olacağını unutmayın çünkü fikir, köpeğin nesneyi olumsuz şeylerle ilişkilendirmemesidir. Kötü bir deneyim isteksizliği artıracaktır.

Evcil hayvanın ağızlığı koklamasına izin verin, ancak bir oyuncak olmadığı için ısırmasını önleyin. Köpeğin onu tanımasına, dokunmasına ve ağızlığı takmanıza izin veriyorsa evcil hayvanınızı buna nazikçe teşvik edin. Bu, birkaç somut adım içerdiğinden zaman alıcı bir görev olacaktır.

Bir köpeği ağızlık takmaya alıştırmak için ne yapmalı

Ağızlığı bir köpeğe vermek ve koklamasına izin vermek , evcil hayvanınızın onu takmaya alışması için yeterli değildir. Köpeğinizin onu tam bir şekilde kullanmasını başarılı bir şekilde sağlamak için izleyebileceğiniz bir dizi adım vardır. Okumaya devam et!

Ağızlığı olumlu eğitimle ilişkilendirin

Ağızlığı olumlu bir şeyle ilişkilendirmek, köpeğinizin onu kullanmasını kolaylaştıracaktır. Aksesuarı her çıkardığınızda, koklamasına izin verin ve köpeğinizi zorlamadan veya takmadan ağızlığı takabileceğiniz eğlenceli bir ortam yaratın. Hayvan izin verirse, bir ödül teklif edin.

Köpeğinizin en sevdiği atıştırmalıkları seçin ve onlarla bir yol çizin. Her şeyin sonunda, köpeğin ödülün tadını çıkarırken kendi başına giyebilmesi için ağızlığa bir bisküvi koyun. Olumlu pekiştirme de sağlamalısınız: Örneğin, sarılmak veya daha büyük bir ödül.

Diğer bir seçenek de, ağızlığı köpeğe göstermek, ancak takmamaktır. Sadece evcil hayvanınızı koklaması için elinize gelmesi için teşvik edin ve bunu yaptığında ona bir ödül verin. Nesneyi bir an için gizleyin ve işlemi tekrarlamak için tekrar dışarı çıkarın.

Doğru ağızlığı seçmek

Amaçlandıkları cinse bağlı olarak farklı boyutlarda olduklarından, tüm ağızlıklar köpekler için eşit derecede iyi çalışmaz. Evcil hayvanınız için doğru bedeni bulmalısınız, çünkü yetersiz olanı kullanmak burunlarına zarar verebilir ve algılanan kötü deneyimi artırabilir.

Sepet tipi ağızlıklar, köpeğin zorluk çekmeden nefes almasına, solumasına ve gerektiğinde su içmesine izin verdiği için en çok tavsiye edilenlerdir. Bir diğer önemli husus, yapıldığı malzemedir, çünkü kolayca zarar görmemesi için dayanıklı olması gerekir (köpek ısırmaya çalışsa bile).

Köpeğinizi yavaş yavaş ağızlığa alıştırın

Bir köpeği ağızlığa alıştırmanın bir diğer önemli adımı, onu yavaş yavaş tanıtmaktır. Evcil hayvanınızı asla bu öğeyi bir günden diğerine kullanmaya zorlamamalısınız, çünkü bu yalnızca strese ve isteksizliğe neden olur. Ayrıca daha önce size verdiğimiz tavsiyelerin haftada en az 3 kez yapılması gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, köpek süreci ciddiye almaz.

Köpeğin oyunun ortasında ağızlığı kullandığını veya çok fazla sorun yaşamadan takmanıza izin verdiğini fark ettiğinizde, sakince tutturmaya çalışın ve ne yaptığınızdan çok emin olun. Ardından bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Ağızlık pratiği ve genelleştirilmesi

Köpeğiniz ağızlığı direnç göstermeden takmayı kabul ettiğinde, onu kısa süreliğine harekete alıştırmanın zamanı gelmiştir. Uygulamaya 1 dakikalık kullanımla başlayın ve ardından cihazı çıkarın ve sonunda bir tedavi sağlayın. Seanslar çok kısa olduğu için günde 2 veya 3 defa daha tekrarlayabilirsiniz.

Bir sonraki hafta, süreyi 2 veya 3 dakikalık uygulamayla artırın. Bu aşamadan sonra sıra cihazın kullanımını yaygınlaştırmaya gelir. Bu, ağızlığı birkaç saat evde, sonra bahçede takmaktan ve son olarak parkta denemekten ibarettir.

Evden çıktığınızda, adaptasyon aşaması iki kısma ayrılır: Ağızlığı tasmalı ve tasmasız kullanma. Köpeğiniz ağızlığa tamamen alışana kadar, uygulamayı ödüller ve olumlu pekiştirmelerle tamamlayın.

Bir köpeğe nasıl düzgün bir şekilde ağızlık takılır

Bir köpeğe uygun şekilde ağızlık takmak kolaydır. Aşağıda listelenen adımları izleyin:

  1. Ağızlığın tanıtımı: Köpeğinizi asla zorlamayın. Ağızlığı yere koyun ve içine bir ödül koyun, böylece evcil hayvanınız kendi kendine takmaya gelecektir.
  2. Ağızlığın sabitlenmesi: Köpeğiniz lezzetli bir yemeğin tadını çıkarırken, ağızlığı hızlı ve güvenli bir şekilde burnuna tutturun.
  3. Ağızlığın takılması: Şimdi geriye kalan tek şey köpeğinizin tasmasını takmak ve gideceğiniz yere doğru yola çıkmak.
Ağızlık takan bir köpek.

Bir köpeği ağızlığa alıştırmak kolay bir iş değildir, çünkü sahibinin çok fazla sabırlı olmasını gerekir. Ancak, eğitim sürecinin sonunda her şeye değecektir. Tüylü arkadaşınızı ağızlığıyla dışarı çıkmaya zorlamanız gerekmeyecek çünkü doğru yaparsanız köpeğiniz bu aparatı neredeyse kendi kendine takmayı öğrenecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.