Nesli Tükenmekte Olan 5 Köpek Irkı

Diğer köpek ırklarıyla yapılan çiftleşmeler veya düşük doğum oranları, safkan ırkların sayısında düşüşe neden olduğu için bazı ırkların neslini tüketmektedir. 
Nesli Tükenmekte Olan 5 Köpek Irkı

Son Güncelleme: 27 Temmuz, 2019

Nesli tükenmekte olan hayvanlar denilince akla ilk olarak ayı veya balina gelir. Ancak, tehlikede olan bazı köpek ırkları da bulunmaktadır. Nesli tükenmekte olan bu köpek ırkları hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Nesli tükenmekte olan köpekler

Dünya genelinde yaşayan bütün köpekleri göz önünde bulundurduğunuzda, köpeklerin neslinin tükenmesinin mümkün olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak biz diğer köpek ırklarıyla çiftleştirildiği ve doğum oranları düşük olduğu için nesli tükenme tehlikesi altında olan belirli köpek ırklarından bahsediyoruz. Bu ırkların safkanlarının sayısı dünya üzerinde giderek azalmaktadır. İşte, o köpeklerden bazıları:

1. Norwegian Lundehund

Norveç kökenli bu köpek küçük ve spitz benzeri bir ırktır. Adlarını kuş anlamına gelen “lunde” ve köpek anlamına gelen “hund” isimlerinin birleşiminden alır. Yukarıdaki fotoğrafta yer alan Lundehund, kuş ve kuş yumurtalarını avlaması için çiftleştirilmiştir.
Bu köpek ırkının özelliklerinden bir tanesi, her patisinde altı tırnak olması ve eklemli bir boynu olduğu için kafasını diğer köpeklere nazaran daha çok hareket ettirebilmesidir. Bu köpekler kuyruklarını sırtlarına doğru kıvırabilirler. Tüyleri kahverengi, beyaz ve gri arasında değişebilmektedir.

2. Black and Tan Coonhound

Coonhound “rakun avcısı” anlamına gelmektedir. Coonhound ailesindeki tanınmış altı çeşitten biridir. Diğer tüm coonhoundlar gibi, bu köpekler de tarla ve arazilerdeki mahsüllere zarar veren küçük memelileri yakalaması için Amerika Birleşik Devletleri’nde çiftleştirilmiştir.

nesli tükenmekte olan köpek

Black and tan coonhound güçlü kemikleri, iyi bir kas yapısı ve marifetli bir burnu olan büyük bir tazıdır. Kişilik olarak ise oldukça bağımsız, aktif ve naziktirler.

3. Puli

Nesli tükenmekte olan ırklar listesindeki köpeklerden bir tanesi de Puli’dir. Macaristan kökenli olan bu köpek, küçük ve orta boy arasında değişir ve altıncı aylarından sonra oluşan “kıvırcık” ya da “örgülü” tüyleri ile bilinirler.

puli

Puli sevgi dolu, çocuklarla iyi geçinen, koruma görevi için yararlanabileceğiniz bir çoban köpeğidir. Şehir ya da köy yaşamına uyum sağlayabilirler ancak her durumda günlük olarak bolca egzersiz yapmaları gerekmektedir.

4. Rhodesian Ridgeback

Rhodesian Ridgeback olarak bilinen bu zarif ve güzel köpek, Güney Afrika’da çiftleştirilmiştir. Bu köpekler oldukça atik ve hızlı oldukları için (65 km/s’e kadar çıkabilirler) iyi birer avcı ve bekçi köpeği olurlar.

Rhodesian Ridgeback

Rhosedian Ridgeback kısa, kızılımsı tüyleri olan ve sırtında “çıkıntısı” olan bir ırktır. Kişilik özellikleri arasında sadık, akıllı, istikrarlı, güçlü, korumacı ve çocuklara karşı  sabırlı olması yer almaktadır.

5. Nesli tükenmekte olan Affenpinscher

Nesli tükenmekte olan köpekler listemizdeki son ırkımız oldukça küçük bir köpektir. İlk olarak, yuvarlak tüylü kafaları ve kısa kıllı siyah tüyleri olduğu için Almanca’da “maymun köpek” anlamına gelen Affenpinscher adı verilmiştir.

siyah küçük köpek

Affenpinscher sivri kulakları ve baskın alt çenesi olan güçlü bir köpektir. Boyutları 3o cm’den küçük, ağırlıkları ise 3 kiloyu geçmez. Bu köpekler zeki, uyanık, sevgi dolu ve enerjiktir.

Ne yazık ki değinmemiz gereken tehlike altında olan başka köpek ırkları da mevcuttur:  Tüysüz çin köpeği, Çatalburun, Peruvian Hairless Dog, Bedlington Teriyeri, Catahoula Leopard, Tibet Mastifi, the Mudi Dog, Meksikalı kılsız köpek, Thai Ridgeback ve Otterhound.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Stronen, A. V., Salmela, E., Baldursdottir, B. K., Berg, P., Espelien, I. S., Jarvi, K., … Pertoldi, C. (2017). Genetic rescue of an endangered domestic animal through outcrossing with closely related breeds: A case study of the Norwegian Lundehund. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0177429


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.