Çocuklar Köpekler İle Nasıl Etkileşim Kurmalı?

Yetişkinler çocukların köpeklerle nasıl etkileşim kuracaklarını denetlemeli, onlara nasıl saygı ve nezaket ile davranmaları gerektiğini göstermeliler. Aksi takdirde, önlenebilecek kazalar oluşabilir. 
Çocuklar Köpekler İle Nasıl Etkileşim Kurmalı?

Son Güncelleme: 04 Temmuz, 2019

Köpek ısırmaları istatistiklerine baktığımızda yaralanan çocuk sayısının yetişkin sayısından daha fazla olması telaşlandırıyor. Saldırı vakalarının çoğunda çocukların olduğu görülüyor. Aslında çocuklarla köpekler doğru etkileşim kurarlarsa bu olayların hepsi önlenebilir. Size bu konuyla ilgili bazı ilkelerden bahsedeceğiz.

Saldırı istatistikleri

Rakamlar belli: Köpek ısırmalarının çoğu çocukların başına geliyor. Uzmanlar da bir başka konuda çok netler: Bu olaylar yaşanıyor çünkü çocuklar köpeklere saygılı bir şekilde davranmayı bilmiyorlar.

Bu yüzden ebeveynlerin, çocukların köpeklerle nasıl etkileşim kurması gerektiğine dair gerçekleri anlamaları çok önemli.

Bir çocuk, bir köpeğin etrafındayken saygı ve güvenlikle ilgili temel kuralları bilirse köpek kendini rahatsız hissetmeyecek ve savunmaya geçmeyecektir. Çocuk bu temel kurallar sayesinde köpeğin onu korkutmaması için ona saygılı bir şekilde davranması gerektiğini öğrenecektir.

küçük çocuk köpek oyun

Çocuklar köpekler ile nasıl etkileşim kurmalı: Güvenli etkileşim için temel kurallar

Köpeklerin çocuklarla nasıl etkileşim kurmaları gerektiği konusunda temel kurallar koymanın neden önemli olduğunu anlamışsınızdır. Bu temel kurallar hem çocukların tanımadığı yabancı köpekler için geçerlidir hem de ailedeki köpek için geçerlidir.

1. Uyurken veya yemek yerken bir köpeği rahatsız etmeyin

Biz insanlar biri bizi uyandırdığında sinirleniriz, öyle değil mi? Aynı şekilde ister yetişkin olsun ister çocuk hiç kimse uyuyan bir köpeği uyandırmamalıdır. Kötü ruh hali içindeki bir köpek ısırabilir.

Köpeğiniz genellikle yemeğiyle ilgili bir sorun yaşamıyor olsa da yemek yerken onun canını sıkarsanız, yiyeceğini alırsanız veya elinizi yemek kaplarının yakınına koyarsanız saldırgan bir tutum takınabilirler.

2. Bir köpeğin sakalını, kulağını veya kuyruğunu çekmeyin

Çocuklar bir köpeğin vücudunu keşfetmeyi oyun gibi görebilirler. Ancak köpek için öyle değildir.

Bu yüzden çocuğunuza her zaman merakını gideremeyeceğini öğretmelisiniz. Köpeğin kuyruğunu çekmemeli, kulaklarının içine bakmamalı; bu, köpeği rahatsız edebilir hatta onu incitebilir.

3. Bir köpek gitmek isterse gitmesine izin verin

Bu, yetişkinlerin çocuklara öğretmesi gereken bir başka kuraldır: Bir köpek gitmek isterse, kararına saygı duymalısınız. Evde çok fazla insan olduğunda köpek bunu boğucu bulabilir. Köpekle çok fazla ilgilenilmesi, evde yabancıların olması, çok fazla gürültü olması onu bunaltabilir.

kız ve erkek çocuk köpek etkileşim

Sebep ne olursa olsun köpek gitmek veya gidip uzanmak istiyorsa gitmesine izin verin. Ona dokunmayı ve okşamayı bırakın. Bir köpeği istememesine rağmen alıkoyarsanız endişelenebilir ve düşünmeden hareket etmeye başlayabilirler.

4. Bir köpeğin dinlenme alanına yaklaşmayın

Biraz önceki tavsiyemizle de ilişkili olan bir başka tavsiye. Köpeğiniz için hiç kimse bölmeden uyuyabileceği bir dinlenme alanı yaratmanız çok yardımcı olacaktır. “Dinlenme alanı” derken kastımız köpek yatağı ve onun etrafındaki alan. Bu alan sizin evinizin büyüklüğüne göre değişecektir.

Bu alana girmemeli veya köpeğiniz oradayken onu rahatsız etmemelisiniz. Bu alan onların güvenli alanıdır. Çocuklar hiçbir zaman köpeğin yatağına uzanmamalı veya köpek uyurken uykusunu bölmemeliler. Köpek için onun dinlenme alanı, gerektiğinde kaçıp sığındığı bir yerdir.

5. Bir köpekle dalga geçmeyin

Bu kural nettir: Bir köpeğin kendini kötü hissetmesine yol açmak bir oyun değildir. Oyuncaklarını almamalısınız. Yemek vereceğim diye söz verip sonrasında vermemezlik etmemelisiniz. Bir köpeğin ağzından hiçbir şey almayın. Karşılığında bir ödül vermeden ona çok sayıda emir yağdırmayın.

Çocuklar için bir oyun gibi gelebilir ancak köpek için bir saldırma sebebidir. Çocuklara karşı daha sabırlı davranıyor gibi görünseler de bunalıp ya da aşırı heyecanlanıp kötü bir şekilde tepki verebilirler.

6. Bir çocuk hiçbir zaman bir köpeği cezalandırmamalı, ona vurmamalı veya onu disipline etmemeli

Ceza, köpek eğitiminde etkili bir yöntem değildir. Bu yüzden bir çocuk bir köpeği hiçbir şekilde cezalandırmamalıdır. Köpeğin eğitiminden sorumlu olanlar yetişkinler olmalıdır, çocuklar değil.

anne kız köpek

Çok net olmak gerekirse, bir köpeğe vurmak tamamen yasak olmalıdır. Çocuk oyun oynuyor olsa da, hafifçe vurduğunu düşünüyor olsa da, köpek bunu kötü bir şekilde algılayıp çocuğu incitebilir.

Denetleme ve örnek

Her şekilde çocuklar köpeklerin etrafındayken birinin gözetimi altında olmalıdırlar. Çocuklar, özellikle de yaşı küçük olanlar, güçlerini veya vücutlarını doğru kullanmayı hala bilmiyor olurlar. Bu yüzden her zaman bir yetişkinin yanlarında olması iyidir.

Elbette bir çocuk köpeklere nasıl davranılması gerektiğini en iyi etrafındaki yetişkinlerin köpeklere karşı davranışlarını gözlemleyerek öğrenecektir.

Çocukların köpeklerle güvenli bir şekilde etkileşim kurmalarını istiyorsanız bunu nasıl yapabileceklerini onlara göstermelisiniz. Köpeğinize karşı saygılı davranın. Çocuklarınıza onları nazikçe okşamayı ve rahatsız etmemeyi öğretin.

Ailenizin köpeği her zaman çocuklara karşı sabırlı davranıyor olsa bile bu önlemler göz önünde tutulmalıdır. Köpeklerin de kötü günleri olabilir. Canları sıkılabilir ve içgüdüsel olarak tepki verebilirler. Bir köpek bir çocuğu ısırdığında, bu, bu durumu önlememiş olan yetişkinin hatasıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.