Büyük Köpek Irkları: En Büyük 5 Örnek

Bu köpekler devasa boyutları nedeniyle dikkat ve saygımızı hak ediyor. Ne var ki cüsselerine rağmen oldukça sakin bir tabiata sahip bu hayvanlar, insanlarla çok iyi anlaşmaktadır. Bu ırkların bir kısmı koruma ve çoban köpeği olarak kullanılmaktadır.
Büyük Köpek Irkları: En Büyük 5 Örnek

Son Güncelleme: 12 Mart, 2019

Büyük köpek ırkları, cüsselerine rağmen nazik ve arkadaş canlısı olmalarıyla tanınır. Dolayısıyla, “Dev Dostlar” olarak bilinirler. Bu büyük köpek ırkları hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

En büyük köpek ırkları hangileridir?

Bu büyük köpek ırkları bazı insanları uzaktan korkutabilir. Arka ayakları üzerinde durduklarında bir insan kadar ve hatta daha uzun olabilirler. Büyük köpekler, aynı zamanda oldukça sakin ve arkadaş canlısı bir kişiliğe sahip olmalarıyla bilinirler. En büyük köpek ırkları arasında şu beş örnek öne çıkmaktadır:

1. Danua (Great Dane)

Bu Alman mastiff köpeği “tüm köpek ırklarının Apollo’su” olarak kabul edilir, çünkü mevcut en büyük köpek ırkıdır. Yavaş yürüyen ve biraz da sakar olan bu köpek, özellikle beslenmeleri açısından çok fazla bakım gerektiren dost canlısı bir köpektir.

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz Danua, güçlü ve kaslı bir yapıya sahip olup uzun bacaklıdır ve neredeyse bir metre boyundadır. Kürk rengi açık kahverengi, benekli, alacalı veya siyah olabilir.

2. Saint Bernard

Bu cinsin boyu 65 ila 90 cm arasında değişebilir. Ancak eski zamanlarda bir metreye ulaşan bu tür köpekler yaşamıştır. Bu köpek aslen İsviçre Alpleri’ndendir ve büyükbaş hayvan grubuna aittir.

büyük köpek ırkları Saint Bernard

Buna ek olarak, Saint Bernard sakin bir hayvandır, çocuklarla çok iyi geçinir, diğer köpeklerin etrafında baskın olma eğilimindedir ve çok fazla alana ihtiyaç duyar. Dağcılar bu hayvanları asistan olarak kullanır. Kalın tüyleri nedeniyle sıcak havalarda zorlanırlar.

3. Newfoundland

Newfoundland, en büyük köpek ırkları arasında öne çıkan bir diğer örnektir. Nazik, sakin, uysal ve sadık olan bu köpekler ağır işler için mükemmeldir. Ayrıca özellikle derin havlama sesi sayesinde evinizi korumak için yardımcı olacak bir hayvandır. Bu büyük köpekler çocuklarla çok iyi geçinir, ancak bazen biraz sakar olabilir ve oyun oynarken kazayla çocukları devirebilirler.

newfoundland köpeği

Erkekler 65 ila 90 cm boyundadır. Bu köpekler tamamen siyah ve suya dayanıklı kürkleriyle bilinirler. Ne yazık ki büyük ağırlık ve boylarına bağlı olarak kalça çıkmasına eğilimlidirler.

4. Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği (erkekleri), 70 cm boyunda ve yaklaşık 50 kg ağırlığındadır. Dolayısıyla, en büyük köpek ırkları listemizde yer buluyorlar. Bu cins, esasen İsviçre kökenli olup çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Özellikle üç renkte olabilen tüylü kürkleriyle bilinirler: siyah, kahverengi ve beyaz.

bernese dağ köpeği

Bernese Dağ köpeği, hareket etmek için çok fazla alana ihtiyaç duyar. Bu yüzden şehirdeki bir apartman dairesinde besleyebileceğiniz bir tür değildir. Ayrıca günlük olarak bol egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır. Bu köpeklerin eğitilmesi çok kolaydır, çocuklarla iyi geçinir ve sahipleri olan aileleri korurlar.

5. Tibet Mastifi

Tüm mastif ırkları büyük boylarıyla bilinir. Ancak Tibet mastifi, en sağlam köpeklerden biridir ve 70 cm boyuna kadar ulaşabilir.

en büyük köpek ırkları ve tibet mastifi

Tibet mastifi olduğundan büyük görünmesini sağlayan yelesi nedeniyle oldukça “sert” bir görünüşe sahiptir. Kalın kürkleri çoğunlukla siyah veya kahverengidir. Tibet kültüründe insanlar onları sosyal statü ve zenginlik sembolü olarak görürler. Bu köpekler, Himalayaların göçebe çobanlarına yardım etmek ve Budist manastırları korumak için yetiştirilmiştir.

Büyük köpek ırkları arasında sayabileceğimiz diğer türler Bordo Mastiff, Pirene Mastiff, Arjantin Mastifi, Yugoslav Çoban Köpeği ve Bobtail’dir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.