Maltese Terriyer Bakımı

Bichon Maltese olarak da adlandırılan Maltese Terriyer, kökeni bilinmeyen bir köpek türüdür. İlk, 1954'te İtalya'da bir köpek cinsi olarak kabul görmüştür.
Maltese Terriyer Bakımı

Son Güncelleme: 14 Eylül, 2019

Küçük, zarif ve zeki Maltese Terriyer cinsi köpekleri tanımlamak için kullanılabilecek en iyi üç kelimedir. Bu uzun beyaz tüylü güzel köpek harika bir eşlikçi köpek olmanın yanı sıra, ideal bir bekçi köpeğidir. Bu yazımızda sizlere Maltese Terriyer bakımından bahsedeceğiz.

Maltese Terriyer Cinsinin İlginç Tarihçesi

Adından dolayı kulağa Malta kökenli bir köpek cinsiymiş gibi gelse de, aslında öyle değildir. “Maltese” kelimesi, Sami dilinde “sığınma limanı” anlamına gelen bir kelimeden türetilmiştir. Bu köpek cinsinin atalarının, Akdeniz bölgesindeki limanları kemirgenlerden koruduğu düşünüldüğünde, bu isim kulağa daha da uygun gelmektedir.

Her türlü, bu cinsin kökenleri tam olarak bilinmemektedir. Bu cinsin, Akdeniz’e Fenikeliler tarafından Mısır’dan getirildiğini söyleyenler vardır. Ayrıca, benzer köpeklerin antik Roma ve Yunanistan’da da görüldüğüne dair kayıtlar bulunmaktadır.

Maltese Terriyer cinsi köpeklerin, Rönesans döneminde salonlarda aristokrat hanımlara eşlik ettiği tablolar da vardır. Cins, 1954 yılında İtalya’nın yardımıyla Fédération Cynologique Internationale (Dünya Köpek Federasyonu) tarafından kabul gördü.

Maltese Terriyer ile tanışın; uzun düz ve beyaz tüyleri olan, sadece görünüşü ile değil zekası ve iyi bir bekçi köpeği olmasıyla bilinen ufak köpek!

terriyer köpekler

Cinsin Fiziksel Özellikleri

Uzun ince bir vücut, hafifçe sivri bir surat, uzun, sarkık ve tüylü kulaklar. Bunlar Maltese Terriyerin ana özellikleridir. Diğer özellikleri ise:

  • Boy: Erkekler 20-25 santim, dişiler ise 20-22 santim civarındadır.
  • Ağırlık: 3 ila 4 kilo arasında.
  • Tüyler: Parlak, ipeksi, yoğun ve beyazdır. Sanki üzerlerinden akar ve neredeyse yere değer.
  • Burun çevresi: Uzun, ince ve buruna doğru hafif sivridir.
  • Burun: Siyahtır ve burun delikleri yuvarlaktır.
  • Gözler: Yuvarlak ve koyu renklidir, irislerinin etrafı siyahtır. Tetikte bir bakışları vardır.
  • Kuyruk: Çok tüylüdür. Arkaya doğru kıvrılır ve uca doğru sivrileşir.
  • Bacaklar: Kısa ve yuvarlak ayakları vardır, tırnakları siyahtır ve patileri sıkıdır.

Harika Kişiliği Olan Bir Köpek

Maltese Terriyerler neşeli, sevgi dolu, sosyal ve kolay eğitilen köpeklerdir, ayrıca, çeşitli numaraları da çok kolay öğrenirler. Ancak, eğer net kurallar koymaz veya köpeğinizle düzenli olarak sosyalleşmezseniz, aşırı gergin bir hale gelebilir. Öte yandan, Maltese Terriyerler yalnız kalmayı sevmezler. Bol bol oyuncak çiğnemek ise çok sevdikleri bir şeydir.

İdeal bir eşlikçi köpek olarak çocuklardan çok yetişkinlere uygundur çünkü, çocuklar bazen hayvanlarla nasıl oynamaları ve ilgilenmeleri gerektiğini bilemeyecek kadar küçük olabilirler. Çocuklar bazen hayvanlarla oynarken veya onları severken biraz haşin davranabilir ve bu, bu ufak köpeklerin canını yakabilir. Örneğin, Maltese Terriyerler ne kadar oyuncu hayvanlar olurlarsa olsunlar, tüylerinin çekilmesinden nefret ederler.

Diğer hayvanlarla iyi anlaşsalar da, bu cins köpekler çevrede onlardan çok daha büyük hayvanlar varsa, kendilerini tehlike altında hissedebilirler.

minik maltese terriyer

Maltese Terriyer Bakımı

Maltese Terriyerler 12 ila 15 yıl uzunluğunda yaşarlar ve genelde sağlıklı köpeklerdir. Ancak, yine de bu cins köpeklerin nasıl bir bakım gerektirdiğini öğrenmelisiniz. Zaman ile eklem sorunları ortaya çıkabilir ve ayrıca, aşırı kilolu olmalarını önlemek için diyetlerine dikkat edilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken başka bir sorun da; çeşitli insan yiyeceklerine alerjik olmalarıdır. Bünyelerine uygun ve yeterli bir beslenme düzenleri olmalıdır. Bu cins köpekler egzersiz yapmayı, yürüyüşe çıkmayı ve oyun oynamayı çok severler ancak, sağlıklı kalabilmeleri için çok fazla fiziksel aktiviteye ihtiyaçları yoktur.

Uzun ve düz tüylerinin düğüm düğüm olmasını ve çeşitli cilt sorunlarını önlemek için, düzenli olarak taranmalılardır. Bazı durumlarda uzun tüyleri gözlerini rahatsız edebilir hatta konjunktivite (göz nezlesi) bile neden olabilir. Bu yüzden genelde tüylerinin, yüzlerini açık bırakacak şekilde toplanması veya minik bir topuz yapılması önerilir.

İdeali, Maltese Terriyerlerin tüylerinin uzamasına izin verip arada bir uçlarından kısaltmak olsa da bazı kişiler, yavru köpek görünümü verdiği için daha kısa bir tıraş tercih ederler.

Bu cinste yaygın olarak görülen göz çevresinde kahverengi lekelerin oluşmasını önlemek için, gözleri ve gözlerinin etrafı her gün temizlenmelidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.