Kaç Farklı Molosser Cinsi Vardır?

Molosser cinsi köpek nasıldır? Farkına bile varmadan kendiniz bir tane edinebilirsiniz! Öğrenmek için okumaya devam edin.
Kaç Farklı Molosser Cinsi Vardır?

Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2021

Molosser cinsi köpekler, yuvarlak başlı ve kısa tüylü büyük, güçlü köpeklerden oluşan bir ailedir. Dogo, Mastiff veya av köpekleri olarak da bilinirler. Bu makalede, size farklı molosser türlerinden bazılarını ve bunların temel özelliklerini anlatacağız.

Molosser Cinsi Köpekler

Molosser cinsi köpekleri iki geniş kategoriye ayırabiliriz:

  • Bekçi köpekleri (ağır)
  • Alanos (hafif)

Dünyada toplamda yaklaşık 20 farklı molosser türü vardır. Bunlardan bazılarına bir göz atalım:

molosser türü köpek

1. Molosser Türleri – Kanarya Mastifi

Bu, ilk olarak İspanyol Kanarya Adaları’nda geliştirilmiş büyük bir köpektir. Bu hayvanlar ilk kez 16. yüzyılda belgelenmişlerdir

İnsanlar tarafından köpek dövüşleri için kullanılmış olsalar da, çiftçiler Kanarya Mastiff’lerini ik başta sığır köpekleri olarak yetiştirdiler. Son derece kaslı ve sağlam bir yapıya sahip olsalar da şaşırtıcı derecede çevik hayvanlardır.

2. Dogue de Bordeaux

Fransa kökenli Dogue de Bordeaux, Molosser ailesinin en iri, en güçlü, kuvvetli üyelerinden biridir. Güçlü ve kararlı karakterleri, insanların onları yüzlerce yıldır bekçi köpeği olarak kullanmalarını sağlamıştır.

Dogue de Bordeaux’un varlığının Kelt dönemine kadar uzandığı ve başlangıçta avlanma ve dövüş için kullanıldığı düşünülüyor.

3. The Sardinian Shepherd Dog (Çoban Köpeği)

Fonni’nin Köpeği (Fonni bölgesinden sonra) olarak da bilinen bu köpek, hem mülkleri hem de hayvanları koruyan mükemmel bir bekçi köpeğidir. Bir zamanlar Libya askeri harekatı sırasında İtalyan Ordusu tarafından kullanılmışlardır.

Bu köpeklerin kalın tüyleri vardır ve yaklaşık 60 cm yüksekliğe kadar ulaşabilirler. Keskin bakışları bazı insanlar için biraz korkutucu olabilir.

4. Guatemala Dogosu

1990’lara kadar resmi olarak tanınmadığı için nispeten “yeni” bir türdür. Bununla birlikte, Guatemala Dogo ilk olarak 1890’larda Bull Terrier, Boxer ve Dalmaçyalı ırklarının kesişiminden yaratıldı.

Kürkleri küçük açık kahverengi lekeleri olsa da çoğunlukla beyazdır. Kare kafaları ve güçlü dişleri vardır.

5. Ca de Bou

Ca de Bou’nun tarihi 1229 yılına kadar uzanır. Kanarya Mastiff ile yakından ilişkilidir ve ilk başlarda boğa güreşçileri olarak kullanılmışlardır. Ancak daha sonra insanlar onları köpek dövüşlerinde de kullanmaya başlamışlardır.

Ancak bugün, bu köpekler öncelikle bekçi köpeği veya evcil hayvan olarak hizmet vermektedir. Nadiren havlayan sakin, şefkatli ve sadık hayvanlardır.

6. Dogo Argentino

Adından da anlaşılacağı gibi, bu özel cins Arjantin’den geliyor. İlk Dogo Argentino, puma, tilki ve yaban domuzu avlayabilecek bir hayvan isteyen bir doktor tarafından yetiştirilmiştir. Birçok molosser gibi onlar da köpek dövüşlerinde kullanılıyorlardı.

Genellikle beyaz renklidirler, büyük başları, güçlü çeneleri ve dik kulakları vardır. Yetişkin erkekler 45 ila 55 kg arasında herhangi bir ağırlıkta olabilir. Bir ekip içerisinde, ordu veya arama kurtarma köpekleri olarak oldukça iyi çalışırlar.

7. Danua

İster inanın ister inanmayın Danua, Molosser ailesinin bir başka üyesidir. Bu büyük, sakar hayvanlar sevgiyle “Köpeklerin Apollosu” olarak anılırlar.

danua cinsi köpek molosser ırkları

Güçlü bir yapıya sahip kaslı köpeklerdir. Ünlü Hanna Barbera karakteri Scooby-Doo sayesinde Danua’lar son yıllarda büyük beğeni toplammışlardır. Bu nazik devlerin tatlı bir mizaçları vardır ve genellikle diğer köpeklerle iyi geçinirler. Nadiren saldırgandırlar ve eğitilmeleri kolaydır.

8. İngiliz Mastifi

Uzmanlar, ilk İngiliz Mastiflerini MÖ 6. yüzyılda Fenikelilerin İngiltere’ye getirmiş olabileceğine inanıyorlar.

İngiliz Mastiffleri normalde hem insanları hem de hayvanları koruyan bekçi köpekleri olarak görev yapmışlardır. Buna rağmen Antik Roma arenalarında da savaşmış olabilecekleri de düşünülmektedir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, bu köpeklerin nesli tükenmek tehlikesi altına girdi, ancak Kanada ve ABD’den yapılan ithalat sayesinde sayıları yavaşça arttı.

Molosser ailesinin diğer üyeleri

  • Cane Corso
  • İngiliz Bulldog
  • Bullmastiff
  • Tosa Inu
  • Spanish Alano (İspanyol Alano)
  • Brazilian Mastiff (Brezilya Mastiffi)

Gördüğünüz gibi, molosser cinsi köpekler, güçlü karakterlere ve büyük kararlılığa sahip genel yapı olarak büyük, sağlam köpeklerdir. Bu tarihi ırklar, oldukça çarpıcıdırlar! İlginizi çekebilir ...

Çok Bilinen 5 Molosser Köpek Cinsi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Çok Bilinen 5 Molosser Köpek Cinsi

Molosser köpekler kaslı ve fit vücutlarıyla bilinir. Çeneleri inanılmaz derecede güçlü olan bu köpeklerin burunları ise kısadır.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.